Schedule of press-briefings in Ukraine Crisis Media Center for March 17, 2016

Schedule of press-briefings in Ukraine Crisis Media Center for March 17, 2016
March 16, 2016.

9-30 Topic: “General update on OSCE SMM activity and the security situation in Ukraine”
Alexander Hug, Deputy Chief Monitor of the OSCE Special Monitoring Mission in Ukraine (via Skype)

10-00 Topic: “Presentation of a social art project “Stratygraphia” (“Stratography”)
Ksenia Gnylytska, artist, author of  the “Stratygraphia” art documentation
Aksinia Kurina, activist, project curator of the “Stratygraphia” project, NGO “CentreUA”
Mitya Gurin, activist
Yevhenia Kuleba, founder of the NGO “Garden City”
Kateryna Goncharova, coordinator of the “Right to the city” project
Maryna Soloviova, lawyer
Yulianna Slipchenko, producer, “Hromadske. Culture”

11-00 Topic: “Health centre “Red Guelder Rose” psychological rehabilitation program for children of the soldiers who lost their lives or were injured in ATO zone”
Larysa Kadurina, volunteer, project coordinator in Ukraine – head of the Preparatory section, director of the Educational Research, National University “Kyiv-Mohyla Academy”
Anatoliy Svyryd (the “cyborg”, nickname “Spartanets”), volunteer, head of the NGO “Hearts of Cyborgs”
Mykhailo Kazarenko, volunteer, president of the Institure for Social Development
Diana Vynogradova, member of the political party “Pravy Sector”
Olga Protasova, psychologist, trainer

11-30 Topic: “Two years after Crimea annexation Ukrainian banks still do not recognize the IDPs from Crimea as residents”
Anatoliy Zasoba, chairman of the Board, NGO “Crimean Diaspora”
Sviltana Somarchenko, coordinator of the IDPs ECO-settlement  project “Abramovka Krymska”

12-00 Topic: “Results of the Luhansk region days in Kyiv”. UCMC pilot project “Spokesman of the peaceful life”
Elizaveta Pushko-Tsybulyak, first deputy head of the Lugansk regional military-civilian administration

12-30 Col. Oleksandr Motuzyanyk, Presidential Administration spokesperson on ATO related issues

13-00 Topic: “Presentation of the exhibition “Shadows of Forgotten Ancestors”
Pavlo Gudimov, project curator, founder of the art gallery “Ya Gallery”
Andriy Alferov, project curator, film critic
Ivan Kozlenko, general director of Oleksandr Dovzhenko National Center
Polina Tolmachova, FILM.UA Group PR & marketing director

14-30 Topic: “Presentation of a new civil association”
Viktoriya Voytsitska, MP (“Samopomich” fraction)
Andriy Gerus, expert on energy issues, ex-member of the National Commission for State Regulation in Energy and Utilities (NKREKP)
Vladyslav Golub, MP (“Petro Poroshenko Block” faction)
Oleksiy Honcharuk, director of the Better Regulation Delivery Office
Yuriy Gusev, ex-Deputy Minister of Defence of Ukraine
Oleg Derevianko, ex-Deputy Minister of Education and Science of Ukraine
Andriy Dligach, activist
Svitlana Zalischuk, MP (“Petro Poroshenko Block” faction)
Yulia Klymenko, Deputy Minister of Economy of Ukraine
Ivanna Klympush-Tsintsadze, MP (“Petro Poroshenko Block” faction)
Svitlana Kolomiets, Deputy Minister of Ecology of Ukraine
Ruslan Korzh, ex-Deputy Minister of Economy of Ukraine
Natalia Mykolska, Deputy Minister of Economy of Ukraine
Mustafa Nayem, MP (“Petro Poroshenko Block” faction)
Maksym Nefiodov, Deputy Minister of Economy of Ukraine
Volodymyr Omelyan, Deputy Minister of Infrastructure of Ukraine
Valeriy Pekar, activist
Sergiy Petukhov, Deputy Minister of Justice of Ukraine
Victoriya Ptashnyk, MP (independent)
Vladyslava Rutytska, Deputy Minister of Agrarian Policy and Food of Ukraine
Oleksiy Riabchyn, MP (“Batkivschyna” faction)
Oleksiy Skrypnyk, MP (“Samopomich” fraction)
Olena Sotnyk, MP (“Samopomich” fraction)
Grygoriy Shverk, MP (“Petro Poroshenko Block” faction)
Alyona Shkrum, MP (“Batkivshyna” faction)

Share

Twitter