Україна і світ під загрозою: 5 напрямів для вирішення ситуації

Київ, 19 березня 2014 року – Зараз не тільки Україна під загрозою, але і територіальна цілісність і безпека Європи та всього світу, – таке занепокоєння одноголосно висловили експерти з міжнародних відносин в Українському кризовому медіа-центрі. «Підтверджуються оцінки міжнародного співтовариства, що окупація Криму Росією – це не просто акт агресії проти України. Якщо найближчим часом всім не стане зрозуміло, що це атака на весь світ, ми не зможемо знайти адекватні засоби зупинити агресора», – зазначив Валерій Чалий, заступник генерального директора Центру досліджень імені Разумкова, заступник Міністра закордонних справ України (2009-2010).

Тому досвідчені експерти запропонували основні кроки, які Україна та міжнародні організації можуть і повинні здійснити для встановлення безпечного простору і відновлення миру.

По-перше, Україна і світ мають бути сильними і сміливими перед лицем нової загрози. «Росія вважає, що Україна слабка, і її можна топтати, що світ переляканий, і його можна зневажати. Але ні перше, ані друге не є правда, і ми маємо довести, що Україна – сильна, а світ не боїться – і тоді російська агресія буде покарана», – зазначив Василь Філіпчук, український дипломат, речник МЗС України (2005–2006).
По-друге, дієвим механізмом для зупинення російської агресії повинна бути негайна реакція міжнародної спільноти, виключення РФ з впливових організацій і запровадження жорстких санкцій. Зокрема, експерти вважають, що для зупинення агресії з боку Росії необхідно призупинити членство Росії у Раді Безпеки ООН і в Раді Європи. Зокрема, Василь Філіпчук вважає, що «Росія втратила моральне і інші права залишатися там. Настав час, щоб міжнародна спільнота чітко про це сказала», а також закликав СНД засудити дії Росії. Український дипломат наголошує про необхідність запровадити санкції щодо Росії такого формату, як свого часу було застосовано до Ірану, зокрема, не просто вводити обмеження на в’їзд, а блокувати транзакції в доларах та російські нафтогазові потоки.

По-третє, «на часі говорити про розширення військового співробітництва України з НАТО. Оскільки НАТО вже проводить військову підготовку в ЄС у зв’язку з загрозою, що виникає перед Польщею та Литвою», – зазначив Юрій Щербак, дипломат, колишній Посол України в США та Канаді.

По-четверте, сьогодні важливо застосовувати суто правові методи боротьби. На думку Дмитра Кулеби, голови правління Фонду культурної дипломатії UART, що ефективним методом боротьби з загарбницькою агресією будуть виступи на міжнародних форумах і використання різноманітних механізмів для фіксування ситуації міжнародним співтовариством, аби мати обґрунтування щодо протиправного характеру дій Росії.  Генеральна асамблея ООН має подати запит до Міжнародного суду ООН щодо правомірності проголошення незалежності Криму. А представників українського уряду та організацій, залучених у вирішення конфлікту, він закликав не вступати в жодні переговори, аби таким чином не визнати легітимність проголошення незалежності у Криму.

Водночас експерти визнають, що ті міжнародні організації, які покликані забезпечувати мир у світі, сьогодні демонструють неготовність швидко реагувати на ситуацію і вважають. Юрій Щербак: «Сьогодні маємо руїну ОБСЄ та абсолютно зневажливе ставлення до ООН з боку російського агресора, оскільки з’явилася в світі сила, яка здатна задіяти воєнні методи і погрожувати ядерною зброєю».

Тому по-п’яте, в ситуації, що склалася сьогодні, Україна сама має докласти значні зусилля до виходу з ситуації. Експерти закликали український уряд визнати, що країна вже де-факто перебуває у стані війни і діяти злагоджено за чітко розробленим стратегічним планом. «Вчора почався 3-й акт великої драми, оскільки це початок війни проти України та всієї міжнародної системи безпеки, яка так довго вибудовувалася після завершення холодної війни», – зазначив Юрій Щербак, дипломат, колишній посол України в США та Канаді. «Чого не вистачає Україні – це стратегічного плану дій для зовнішнього та внутрішнього розвитку на період принаймні на 1-2 роки».

Серед конкретних воєнних кроків Ю.Щербак назвав такі: 1) необхідно посилити воєнне керівництво країни, залучивши тих, хто має досвід великих військових операцій; 2) негайно створити єдиний інформаційний центр, який у воєнний час надаватиме населенню зведену інформацію; 3) держава має готуватися до війни нового типу – кібер-війни, коли в один момент можуть бути перервані зв’язки з іншими країнами та здійснені DDOS-атаки на інформаційні системи України.