[:ua]Ніл Вокер, координатор ООН в Україні, постійний представник Програми розвитку ООН в Україні[:]

Україна може стати взірцем вирішення ситуації з міграцією ВПО всередині державі – Ніл Вокер

WATCH IN ENGLISH

Україна може стати прикладом для світу у вирішенні ситуації з міграцією ВПО всередині держави, переконаний координатор ООН в Україні та постійний представник ПРООН в Україні Ніл Вокер. «Ми маємо захистити права цих людей – допомогти їм інтегруватися на новому місці, а також залишити право повернутися, якщо вони вирішать повертатися. Гадаю, більшість погодяться із твердженням, що Україна може стати прикладом щодо того, як у найкращий спосіб вирішити проблему тривалого вимушеного переселення. Є величезні виклики, але є і можливості […]. Але успіх не прийде сам по собі – потрібно шукати відповіді на виклики, які постали перед нами», – заявив Ніл Вокер, відкриваючи дискусію щодо проблем внутрішньо переміщених осіб, організовану Atlantic Council, в Українському кризовому медіа-центрі.

Серед основних проблем, зазначив він – відсутність на державному рівні комплексного підходу та стратегії роботи з вимушеними переселенцями, нестача координації між міністерствами, які відповідають за ці питання, та координації між державною і місцевою владою.

Ніл Вокер наголосив, що внутрішньо переміщених осіб виділяють як окрему соціальну групу не для того, щоб виокремити цих людей та якимось чином обмежити їхні права. «ВПО – такі ж громадяни, як і всі українці, і мають такі самі права. Дуже важливо поширювати у суспільстві думку, що переселенці – такі ж самі люди.  […] У всьому світі ВПО виокремлюють як окрему категорію для того, щоб допомогти їм впоратися із викликами у ситуації, в якій вони опинилися, а не для того, щоб ізолювати їх він іншої частини суспільства», – підкреслив Ніл Вокер.

Зараз Україна – 9-та у світі за кількістю внутрішньо переміщених осіб. На сьогодні В Україні зареєстровано понад 1,6 мільйонів ВПО. «800 тисяч внутрішньо переміщених осіб постійно мешкають на підконтрольній урядові території, не включаючи тих, які постійно перетинають лінію зіткнення. Майже мільйон українців кожного місяця перетинають лінію зіткнення. Це підкреслює, що українці по обидва боки лінії розмежування справді відчувають, що це – одна країна», – зауважив пан Вокер.

 «Цифри є вражаючими. За останні 4 роки більше 200 тисяч людей на Сході України щоденно переживають по 47 обстрілів на день, 47 тисяч з них – діти. Це – діти, які знають, що таке війна, що таке щоденні обстріли. І цей досвід нікуди не піде від них. Цим людям необхідно допомогти, допомога цим людям є критично необхідною», – наголосив він.

Александр Хуг, перший заступник голови СММ ОБСЄ в Україні, підкреслив, що внутрішньо переміщені особи мають проблеми, але самі не є проблемою для суспільства, а, навпаки, можуть допомогти вирішити проблем. «Ми маємо забезпечити надання пенсій та виплат, на які внутрішньо переміщені особи мають право. Всі ВПО мають мати право вибору та право повернутися додому», – наголосив Александр Хуг. Серед основних проблем людей, які проживають на Сході України, додав він, – доступ до житла та безпека.