Громадські діячі підписали декларацію на підтримку реформи оборонного держзамовлення

Незалежний антикорупційний комітет з питань оборони презентував Декларацію з підтримки реформи державного оборонного замовлення (ДОЗ) на прес-брифінгу в Українському кризовому медіа-центрі. Мета декларації – привернути увагу громадянського суспільства, експертного середовища, влади та іншого політикуму до проблем оборонно-промислового комплексу України.

У результаті 6-місячного дослідження ДОЗ та корупційних ризиків у цій сфері, Комітет виокремив три основні рекомендації щодо впровадження реформи:

підвищити рівень прозорості державного оборонного замовлення шляхом надання переваги відкритим закупівлям та зменшення кількості закритих;

у тих випадках, де таємні закупівлі є необхідністю, забезпечити конкурентну процедуру (така існувала до 2012 року, але була скасована в часи Януковича);

запровадити вільний доступ виробників до державного оборонного замовлення.

«У всьому світі в країнах, які воюють, рівень закритості державно-оборонного замовлення становить 10 або максимум 20%. У нас, для порівняння, це понад 90% інформації, зокрема про державні закупівлі (вона закрита для громадського, парламентського і навіть незалежного контролю). Попереду парламентські вибори, влада фундаментально змінюється і дуже важливо в цьому процесі не втратити фокус. НАКО продовжуватиме концентруватися на найважливіших речах, щоб не давати корупційним схемам можливості переповзти у нову епоху», – сказав Олег Рибачук, член Незалежного антикорупційного комітету з питань оборони та співзасновник ГО «Центр UA».

«Ми виступаємо за те, щоб створити центральний орган виконавчої влади, який міг би взяти на себе функцію встановлення рівних правил гри у сфері оборонної промисловості; захисту технологій та інвестицій, незалежно від того, український чи американський це інвестор; створення умов для концентрації бюджетних і оборотних коштів для інвестицій в науку та технології», – заявив Михайло Самусь, заступник директора Центру досліджень армії конверсії та роззброєння, і закликав громадськість не зупинятися на Декларації, бо «якщо ми зараз просто її опублікуємо, без практичних дій нічого не зміниться».

На презентації також був присутній Євген Рокитський, голова правління громадської спілки «Дніпровський космічний кластер». Він вважає, що часу на реформування оборонної сфери в України дуже мало, а точніше, – 1-2 роки. Якщо ми їх втратимо, динаміка експорту продукції військового призначення наблизиться до нуля і будуть втрачені усі конкурентні переваги.

Олена Трегуб, генеральна секретарка НАКО, додала:
«Сподіваюся, що це останній рік, коли ми продовжуємо говорити про необхідність розсекречення державного оборонного замовлення. Ця реформа давно перезріла. За останні 5 років нічого не змінилося, тому що не було політичної волі. Зі зміною влади ця воля, можливо, з’явилася. Декларація – вікно можливостей представити наші напрацювання тим, хто приймає рішення у цій сфері».