Моніторинг українських медіа за 27 січня 2015 року

Незважаючи на жорстку резолюцію, прийняту із українського питання сьогодні, Росія чинить серйозний тиск на депутатів ПАРЄ. Так, росіяни пролобіювали зняття з РФ більшості обмежень, у тому числі двох ключових – про позбавлення права голосу і можливості участі у роботі керівних органів ПАРЄ. Ця пропозиція із перевагою в 3 голоси перемогла на моніторинговому комітеті ідею української делегації про збереження поточного рівня санкцій. Остаточне рішення про це буде прийняте в середу ввечері в пленарному залі. Проголосував за зняття санкцій всупереч офіційній позиції і керівник групи Європейської народної партії в ПАРЄ Педро Аграмунт. Друга за чисельністю група соціалістів у ПАРЄ, за даними джерел, також вирішила підтримувати скасування санкцій, введених проти РФ.

Зняття санкцій стане тривожним сигналом, вже зараз європейські політики відзначають, що висвітлення українських подій у світових ЗМІ знизилася, що може серйозно вплинути на надану західними країнами підтримку, у той час як Росія буде використовувати всі сили і засоби для переконання своїх західних колег.

ВІЙНА. ДІЇ В ЗОНІ АТО

Штаб АТО повідомляє, що сладна ситуація спостерігається по всім трьом напрямках. Найбільш складна ситуація склалася на Дебальцевському напрямку. Волонтери повідомляють, що Дебальцеве обстрілюють із усіх боків, ймовірно,   намагаючись створити котел.
Видання The Daily Best пише, що Володимир Путін веде війну в Україні по трьом фронтам – Донецькому, Луганському та Маріупольському. Місто Дебальцеве може бути оточене, пише видання. Українські сили АТО можуть опинитися в небезпеці і можуть бути відрізані від підкріплень. “Якщо ця позиція впаде, терористи будуть мати єдиний фронт, і місто Донецьк буде повністю захоплене, що дозволить їм рухатися до своїх нових цілей”, – йдеться в статті. Автор статті також пише, що Маріуполь важливий не тільки можливістю створити сухопутний коридор до Криму, але і своїм економічним потенціалом (тут виробляється 70 % усієї виплавленої в області сталі).
Радник президента Юрій Бірюков повідомив дані першого звіту про виконання плану четвертої хвилі мобілізації, згідно з яким гірше всього мобілізація проходить в західних областях Украіни. Його досить емоційний пост у Фейсбуці вже отримав багато критики. Зокрема, Борис  Філатов теж дав интерв’ю «Цензор.нет».  Філатов написав, що у Бірюкова потрібно відняти Фейсбук. «Працюйте з кадрами на місцях, шановний. Разом із Вашим Першим», – написав він. Філатов також дав інтерв’ю «Цензор.нет», в якому розкритикував кадрову політику президента і сказав, що глава АП Борис Ложкін по чотири дні не бере трубку.
Міністерство оборони України повідомило про знищення українськими військовими шести літаків   і чотирьох вертольотів бойовиків.

МИРНЕ ВРЕГУЛЮВАННЯ КРИЗИ

Парламентська ассамблея Ради Європи більшістю голосів ухвалила резолюцію про гуманітарну ситуацію в Україні та біженців. Із 155 депутатів, присутніх у залі, 140 проголосували за і лише 7 – проти. Проти резолюції виступили російські депутати. Текст було істотно змінено під час розгляду, до нього додали кілька норм із жорсткою критикою РФ, після чого документ перетворився із суто гуманітарного у такий, що описує подробиці конфлікту і стверджує про вину Російської Федерації за його ескалацію. Зокрема, ПАРЄ закликала Росію не фінансувати бойовиків в Україні. Дана норма закликає РФ “утриматися від дестабілізації України, а також від фінансування і військової підтримки незаконних збройних груп”. (У проміжній версії резолюції йшлося також про фінансування тероризму, але згодом цей пункт прибрали).Окремою нормою резолюція закликає Росію  звільнити народного депутата Надію Савченко, а також усіх інших “в’язнів війни”. Рішення ПАРЄ стверджує, що всі вони “незаконно утримуються у в’язницях РФ”. Було істотно змінено параграф про “так звані гуманітарні конвої”. ПАРЄ стверджує, що такі дії РФ порушують міжнародне право і насправді ці вантажівки не є гуманітарними конвоями.
Слід відзначити, що завтра ПАРЄ розглядатиме питання по російську делегацію. ЗМІ стверджують, що російська делегація в ПАРЄ змогла пролобіювати   видалення ключових санкцій проти неї із проекту резолюції. Порівняно із 2014 роком, росіянам запропоновано повернути: право голосу на засіданнях Асамблеї, право участі в усіх керівних органах ПАРЄ, право голосувати на всіх засіданнях керівних комітетів та інших органів ПАРЄ. Джерело “Європейської правди” в асамблеї повідомляє, що  керівник групи Європейської народної партії в ПАРЄ Педро Аграмунт  на закритому засіданні Моніторингового комітету, всупереч офіційній позиції партії, проголосував за зняття санкцій із росіян.
В інтерв’ю «Українській правді» Жозе-Мануель Баррозу заявив, що українська проблема вимагає не тільки фінансових, але і політичних інвестицій, а це означає постійну присутність теми Україна в світових ЗМІ. Баррозу зазначив, що зараз суспільна увага до української проблеми не постійна і мінлива, тому   існує небезпека того, що люди перестануть звертати увагу на Україну.

Білий дім повідомляє, що президент США Барак Обама і канцлер Німеччини Ангела Меркель домовилися про необхідність притягнути Росію до відповідальності за підтримку сепаратистів і невиконання своїх зобов’язань за мирною угодою.
The Financial Times пише, що “сміттєвий” кредитний рейтинг Росії від S&Р демонструє драматичне погіршення  економічної ситуації в країні. Експерти очікують болючий спад економіки в Росії в цьому році, у МВФ прогнозують на 3 % скорочення з подальшим 1 % зниженням у 2016 році.
Агентство РБК із посиланням на Bloomberg повідомило, що міністри закордонних справ країн ЄС на зустрічі 29 січня розглянуть розширену заборону на експорт у певних галузях промисловості, перелік російських компаній і банків, яким заборонено залучати гроші в ЄС, а також заборона Росії на використання системи SWIFT.

ДІЯЛЬНІСТЬ ПАРЛАМЕТУ. ФОРМУВАННЯ УРЯДУ

Сьогодні Рада зробила перший крок до визнання “ДНР” і “ЛНР” терористами, а також визнала Росію державою-агресором. Польська Gazeta Woborcza пише, що  рішення парламенту офіційно визнати Росію агресором   продиктовано кількома причинами: згуртувати народ і закликати Захід бути більш рішучим. “І світ повинен це зробити. Росія порушила міжнародний порядок, фінансує терористів, озброїла їх і керує їхніми збройними атаками проти мирних людей”, – йдеться в статті. Голова правління фонду «Майдан закордонних справ» і дипломат Богдан Яременко вважає, що прийняття парламентом законопроекту про терористичні організації свідчить, що украінська влада нарешті починає адекватно реагувати на події на Сході України.

РЕФОРМИ

Філософ Анрі-Бернар Лев і фінансист Джордж Сорос в статті для The New York Times закликали західні держави терміново допомоги Україні финансовими інвестиціями. Для порятунку Україні потрібні інвестиції в 15 млрд. доларів. У статті також міститься критика реформ, що проводяться в Україні. «Нинішню Україну не можна не порівняти з Грузією 2004 року. Коли Михайло Саакашвілі став президентом Грузії, він негайно замінив ненависну дорожню інспекцію і прибрав блокпости, які використовувалися, щоб брати хабарі з водіїв. Суспільство відразу помітило зміни на краще. На жаль, Україна поки не знайшла такого показового проекту. Київську поліцію збираються реформувати, але для одержання прав як і раніше доводиться давати хабарі», – пишуть автори.

СТАБІЛІЗАЦІЯ ЕКОНОМІЧНОЇ СИТУАЦІЇ

Міністри фінансів ЄС  погодили кредити Україні на суму 1,8 мільярди євро.
“Європейська комісія виклала на стіл 1,8 мільярда євро. Деякі хотіли більшого”, – сказав журналістам міністр фінансів Франції Мішель Сапен. “Сьогодні важливо якомога швидше почати надання цих коштів”, – додав він.

СИТУАЦІЯ НА ДОНБАСІ

Ватажки терористичної організації ДНР заявили про наміри провести саміт “невизнаних держав світу”. За словами міністра закордонних справ ДНР Олександра Кофмана, переговори з сепаратистами із інших країн вже проведені, і вони дали згоду на участь у саміті. Також він заявив, що на з’їзді планується оголосити про створення “Ліги новітніх держав”. На пострадянському просторі Росія вже створила три “невизнані держави” – Абхазію, Південну Осетію і Придністров’я.
Бойовики угруповання “ДНР” і “ЛНР” також пропонують змінити представника Украіни Леоніда Кучму у форматі переговорів трьосторонньої контактної групи по врегулюванню конфлікту в Донбасі. Зручним для себе і, на їхню думку, “для всіх” сторони мінської групи представники так званої “ДНР” називають кума президента Росії Володимира Путіна Віктора Медведчука

ДЕРЖАВА І ФПГ. СПРОБИ ПЕРЕДІЛУ ЕКОНОМІКИ

Коломойський відмовляється продавати нафту “Укрнафті” за високими цінами . Ціну, встановлену відповідно до постанови Кабміну без 15% знижки, що контролюється Коломойським, “Укрнафті” вважають несправедливою.
Колишній народний депутат фракції від фракції Партії регіонів Юрій Іванющенко оголошений у розшук.  Інформацію про це розміщено на сайті Міністерстві внутрішніх справ України в розділі “Особи, які переховуються від органів влади”. Главред «Нового часу» написав у блозі: «Як з країни змогли виїхати всі люди команди Януковича і забрати із собою свої – майже у всіх випадках вкрадені гроші? Як чиновники-сепаратисти змогли переїхати в Київ і тут жити вільно, іноді навіть лаючись із журналістами? Як екс-беркутівець Дмитро Садівник, підозрюваний у співучасті в масових вбивствах на Майдані, міг втекти з-під домашнього арешту? Як це можна пояснити, крім як хабарами вищим чиновникам МВС, прокуратури чи СБУ? 11 місяців. Одіозний Іванющенко. Це просто зізнання в корупції.»
28 січня “Смарт-холдинг” планує инсценувати силові захоплення магазинів, які нині заблоковані озброєною охороною Смарта”. Про це повідомив керівник мережі “Амстор” Олександр Вагоровський. За наявною у Олександра Вагоровського інформацією, в даний час у Запоріжжі від його імені обзвонюються угруповання “тітушок” із пропозицією “вийти на роботу”, одягнувшись у чорні спортивні костюми. За вихід обіцяють 200 грн. Олександр Вагоровський вважає, що 28 січня “Смарт-холдинг” планує інсценувати силове захоплення запорозьких магазинів мережі. За словами топ-менеджера, це робиться, щоб звинуватити законне керівництво мережі у протиправних діях.

ІНШІ ВАЖЛИВІ НОВИНИ

Україна зайняла 162-е місце із 178 у щорічному рейтингу “Індексі економічної свободи”, який щорічно готує Heritage Foundation спільно з газетою Wall Street Journal. У минулому році Україна перебувала на 155-місці, ще рік тому – на 161-му.
Колишній перший заступник генерального директора “Укрзалізниці” Микола Сергієнко 26 січня покінчив життя самогубством у своїй квартирі в Оболонському районі столиці.

Журналісти повідомили про “злиття” чверті мільярда гривень на ремонт у харьківському метрі. Як пишуть Наші гроші з посиланням на Вісник державних закупівель, підприємство Харківський метрополітен у січні уклало угоду на 265,98 млн гривень із ТОВ Ваго – Рев на послуги ремонту і технічного обслуговування. Єдиним конкурентом на торгах було ПАТ Крюківський вагонобудівний завод, зазначає видання.