Моніторинг українських медіа за 14-15 березня 2015 року

Українська влада та представники “ДНР-ЛНР” активно залучають міжнародне співтовариство на свою сторону. Сепаратисти стали часто звертатися до міжнародної громадськості з претензіями щодо української влади. Україна ж веде активну кампанію для досягнення досить суперечливих цілей залучення миротворчих сил на Донбас і поставки летального озброєння Україні. Що стосується другого питання, то посол США в Україні відновив інтригу, спростувавши інформацію про рішення адміністрації США відмовитися від постачання озброєння до України.

У той же час, іноземні дипломати та офіційні особи наполегливо про говорять про необхідність виконання мінських угод, практично не залишаючи альтернатив. Багато ж експертів побоюються, що конфлікт може перейти в заморожений стан, в силу бажання Росії створити зону постійної турбулентності в Україні. На даному етапі, представники “ДНР-ЛНР”, судячи з усього, домагаються офіційного визнання Києвом себе повноправними суб’єктами конституційного процесу в Україні, особливо по частині Донбасу.

Тим часом, курс гривні наврядчи сильно зміниться після отримання першого траншу кредиту МВФ, оскільки ринок встиг за час очікування рішення Фонду приготуватися, вважають експерти. Допомога МВФ буде істотно впливати на фінансово-економічну ситуацію тільки при успішному проведенні переговорів щодо реструктуризації зовнішніх боргів України з міжнародними кредиторами та проведенні реформ.

Тим часом, за підсумками 100 днів уряду, у населення залишилися сумніви в реформаторських здібностях уряду, показують дослідження. Серед причин – збереження старих консервативних кадрів в бюрократичному апараті, збереження впливу олігархічних груп, корупція, а також відсутність просування у виконанні багатьох передвиборчих і програмних обіцянок.

 ВІЙНА І ВРЕГУЛЮВАННЯ СИТУАЦІЇ НА ДОНБАСІ.

Президент України Петро Порошенко в інтерв’ю телеканалу “1+1” заявив про поступову деескалацію ситуацію на сході України. “На сьогоднішній день ми можемо стримано констатувати, що відбувається поступова деескалація”, зазначив Порошенко. “Процес, який розпочався рівно місяць тому в Мінську, ні в якому разі не повинен ні в кого створити жодних ілюзій того, що загроза відійшла або зменшилася. Ситуація вимагає чітких і скоординованих дій, які різко збільшать обороноздатність збройних сил, можливості оборони нашої держави”, сказав Президент.

Порошенко заявив у ході робочого візиту до Німеччини, що мінські угоди не працюють. “Правда в тому, що угода не працює”, – сказав глава держави. За його словами, домовленості, досягнуті в Мінську, були для України “надією, а не реальністю”. Сепаратисти “стверджують, що вони відводять зброю, при цьому не дають ОБСЄ доступу для здійснення контролю”, підкреслив Порошенко. Глава комітету Держдуми РФ з міжнародних справ Олексій Пушков заявив про те, що мінські угоди працюють, незважаючи на заяви, зроблені Президентом України Петром Порошенко.

Заступник керівника Спеціальної моніторингової місії ОБСЄ в Україну Олександр Хуг зазначив, що умови Мінської угоди виконуються не в повній мірі. Обидві сторони, за його словами, не відвели поки всю важку техніку від лінії зіткнення. Також, жодна зі сторін не дозволяє місії ОБСЄ спостерігати за відведенням.

Російсько-терористичні війська продовжують накопичувати сили і важке озброєння на Артемівському, Маріупільскому і Луганськом напрямках, повідомляє Інформаційно-аналітичний центр РНБО. Також спостерігається активізація ворожих диверсійно-розвідувальних груп, зокрема на Донецькому і Луганському напрямках. У штабі АТО в черговий раз відзначили, що бойовики лише імітують відведення важкого озброєння, в той час коли їхня техніка відразу повертається на бойові позиції або ховається в індустріальних районах і на віддалених сільськогосподарських землях.

Заступник міністра оборони “ДНР” Басурін спростував інформацію про майбутній наступ, заявивши, що ці чутки навмисно розповсюджує Київ, щоб домогтися від США поставок зброї та іншої допомоги.

Президент Петро Порошенко впевнений, що ЄС, США та інші держави продовжать підтримувати Україну в її боротьбі за суверенітет і територіальну цілісність, в тому числі і зброєю, якщо це знадобиться. “Якщо буде розпочато новий виток агресії, Україна негайно отримає і летальну зброю, і нову хвилю санкцій проти агресора”, – заявив президент. Зокрема, глава держави повідомив, що Україна має контракти з низкою країн ЄС на постачання зброї, в тому числі – летального. Він також нагадав, що офіційне ембарго ЄС на постачання зброї Україною було знято. А посол США Джеффрі Пайєтт спростував інформацію про те, що Президент США Барак Обама прийняв рішення не поставляти Україні зброю після розмови з канцлером Німеччини Ангелою Меркель. “Ми нічого не виключаємо в плані нашої підтримки в оборонному секторі України. Тобто повідомлення про те, що ми, Президент нашої країни прийняв якесь остаточне рішення в ту або іншу сторону, не відповідає дійсності”, – заявив Пайетт. “Питання, яке продовжує обговорюватися, це чи повинна допомога включати в себе елементи смертельної оборонної зброї”, – додав Пайетт.

Тим часом, Альянс не має наміру втручатися в конфлікт на сході України, заявив генеральний секретар НАТО Йенс Столтенберг в інтерв’ю британському телеканалу Sky News. “Україна – не член НАТО, і в цьому полягає різниця між Україною і членами НАТО. Гарантії безпеки поширюються на членів альянсу”, – зазначив генсек. Але зараз найважливіше, зазначив генсек, – це підтримати виконання Мінських домовленостей, що означають дотримання режиму припинення вогню, відведення важких озброєнь від лінії фронту і гарантування того, що це відбувається під наглядом.

За даними джерела в Адміністрації президента, переважаюча в керівництві країни точка зору незмінна: Київ повинен наполягати на повному припиненні вогню на Донбасі і просувати на Заході ідею введення миротворців на лінію розмежування (а в ідеалі – і на неконтрольовану ділянку українсько-російського кордону). Політолог Вадим Карасьов вважає, що у Заходу все-таки зріє бажання закінчити конфлікт на Донбасі політичними методами. “Маючи в руках фінансовий аргумент, вони в змозі переконати Київ”, зазначив політолог.

Прем’єр-міністр Китаю Лі Кецян заявив за підсумками третьої сесії Всекитайських зборів народних представників (вищого законодавчого органу країни), що його уряд поважає територіальну цілісність і суверенітет України. У той же час він заявив, що проблему Криму потрібно вирішити шляхом переговорів. “Що стосується проблеми Криму, причини її виникнення складні, ми сподіваємося, що вона може знайти політичне рішення шляхом діалогу”, – додав Лі Кецян.

Конфлікт на Донбасі буде заморожений, законсервований, переведений в довгограюче політичне рішення, в спробу добитися толку від мінських угод, вважає блогер і журналіст Євген Іхельзон. Ситуація буде схожа на Карабаську: лінія фронту, спорадичні перестрілки, іноді – людські жертви, найжорстокіший пропускний режим, вважає журналіст. Невеликий плюс – тісна інтеграція регіону з Україною, що дає слабку надію на взаємовигідні економічні відносини з відторгнутими РФ територіями, і навіть можливе возз’єднання у майбутньому. У найближчій перспективі війни не буде. Зупинка війни вигідна Україні та Росії, вона не вигідна зброду, який воює за “русский мир”.

Мета Путіна – дестабілізація України, створення проросійського вектора української влади, легітимація захоплення Криму та окупації Донбасу, вважає журналіст і військовий експерт Юрій Бутусов. А це можливо тільки в тому випадку, якщо Україна офіційно визнає таке положення речей. Тому в діючій політичній конфігурації мир недосяжний. Навряд чи буде міцним і перемир’я. Проконтролювати умови перемир’я і відведення важкого озброєння від лінії розмежування можуть тільки миротворчі сили – причому значної чисельності. Але ЄС і Америка поки не готові до введення миротворців. Миротворцями повинні стати самі українські війська. А значить – нам треба боротися, підсумовує він. Конфлікт низької інтенсивності вигідний Путіну – війна дозволяє підтримувати кризу в Україні і відрізає її від інвестицій, відволікає ресурси. Оскільки прямим військовим вторгненням всю Україну захопити Кремлю вже не по зубах, Росія розраховує на розкачку внутрішніх проблем і проведення локальних атак.

Україна звернулася до Організації Об’єднаних Націй з офіційним запитом на введення миротворчого контингенту на Донбас, заявив директор інформаційного департаменту Міністерства закордонних справ України Євген Перебийніс. Він також уточнив, що попередньо заявка була відправлена генеральному секретарю ООН Пан Гі Муну, при цьому додавши, що ще одна буде направлена в організацію після схвалення пропозиції Верховною Радою України.

Питання відправки миротворчої місії Європейського союзу в Україну обговорюється, але поки на неформальному рівні, повідомив у Брюсселі високопоставлений європейський дипломат. “Це обговорюється. Не було ніякого формального запиту, нічого написаного”, сказав він. При цьому дипломат зазначив, що зараз головним завданням залишається реалізація Мінських угод щодо встановлення миру на сході України, в чому ключову роль має відіграти моніторингова місія Організації з безпеки і співробітництва в Європі (ОБСЄ). “Ми поки не плануємо ніякої місії, тому що немає ніякого формального запиту”, сказав єврочиновник.

Відповідно до мінських процесів, Президент Петро Порошенко вніс у Верховну раду проект закону про введення особливого порядку місцевого самоврядування в окремих районах Донбасу. Відповідний законопроект зареєстровано на сайті парламенту, однак сам текст проекту і супроводжуючі документи відсутні. Бойовики ДНР не згодні з межами районів Донецької та Луганської областей, які повинні отримати особливий статус відповідно до постанови Верховної Ради, заявив представник “ДНР” в контактній групі Денис Пушілін. На його думку, це питання слід вирішувати з бойовиками “ДНР” і “ЛНР”, оскільки лінія фронту змінилася порівняно з розташуванням, зафіксованим на момент підписання мінських домовленостей. “Повинні бути знайдені компроміси, так як в Комплексі заходів була вказана лінія дотику від 19 вересня, але ситуація змінилася і треба обговорювати ці питання”, пояснив Пушілін. На думку представника “ДНР”, це питання має обговорюватися в рамках підгруп контактної групи. “Дуже тішить, що на вчорашній відео конференції ми побачили якісь кроки в бік політичного діалогу та по підгрупах, зокрема”, – сказав він.

Фракція Радикальної партії у Верховній раді не голосуватиме за проект постанови президента України Петра Порошенка про визначення окремих районів Донбасу з особливим порядком місцевого самоврядування, заявив лідер фракції Олег Ляшко. Він назвав надання окремим районам Донецької та Луганської областей України особливого статусу місцевого самоврядування “легалізацією сепаратизму”, і підкреслив, що регіони, які не контролює українська влада, необхідно визнавати окупованою територією, як це зроблено з Кримом.

Місцеві вибори на Донбасі стануть можливими тільки після виконання певних умов, зокрема, виведення іноземних збройних формувань, заявив Петро Порошенко в інтерв’ю телеканалу “1+1”. “Вони повинні бути вільними, демократичними. Всі іноземні збройні формування мають бути виведені з цих територій, там має бути відновлена українське телебачення і радіомовлення, там повинна бути відновлена діяльність політичних партій, там повинна бути забезпечена повноцінна агітаційна кампанія, там повинна бути забезпечена діяльність іноземних спостерігачів”, – зазначив Порошенко. Як результат цього, за словами президента, українська влада гарантує окремі повноваження місцевого самоврядування. “Поки не будуть досягнуті ці умови, вибори там не відбудуться”, – додав Порошенко.

На тлі суперечливих процесів врегулювання, Армії терміново необхідна військова доктрина для війни на Донбасі, радикальне скорочення ланок управління і кількість керівників – в 3-4 рази, різке скорочення військових частин з 1400 як мінімум удвічі, вважає журналіст і військовий експерт Юрій Бутусов. Армія як інститут, як система, як нормальна військова організація досі відсутня. Б’ються патріоти на своєму ентузіазмі та любові до Батьківщини. І б’ються вони в основному при забезпеченні та підтримці волонтерів, а не держави. Керівництво Генштабу та армії втратило будь-яку довіру в особового складу, і насамперед польових офіцерів і солдатів. Це головна загроза. Армія не хоче воювати під командуванням невігласів, брехунів і зрадників. Керівництво Генштабу слід гнати з армії за повну профнепридатність – гнати під суд. Реформа Збройних сил, яку схвалив президент, є простою профанацією з боку Генштабу і грубою помилкою військового керівництва України. Продовжуючи давати стару техніку погано підготовленим і непрофесійним, невмотивованим людям, ми не підсилюємо армію. А навпаки – збільшуємо кількість безцільних небойових втрат. Але найважливіше – керівництво країни, і насамперед президент, має припинити себе обманювати, припинити жити з психологією обложеної фортеці, вважає експерт.

Волонтер Тетяна Ричкова написала на своїй сторінці в Facebook, що лідер “Правого сектора” Дмитро Ярош буде призначений на посаду радника начальника Генштабу.

 

ЕКОНОМІЧНИХ СИТУАЦІЯ.

Україна отримала перший транш у розмірі $5 мільярдів в рамках чотирирічної програми Міжнародного валютного Фонду на суму $17,5 мільярдів, повідомила прес-служба Національного банку.

На даний момент, з урахуванням того, що частина першого траншу МВФ у розмірі 2,3 млрд піде в ЗВР, і враховуючи активну скупку валюти регулятором на міжбанку, їх рівень вже найближчим часом може досягти $8,5 млрд з нинішніх $5,6 млрд , порахували аналітики Банку Америки (BOFA). На їхню думку, при резервах на рівні $15 млрд курсовий коридор може знаходитися в межах 15,5-20,5 гривні. Якщо в такі прогнози повірять і експортери, НБУ буде значно легше утримати курс в нинішньому діапазоні з можливістю поступово і безболісно знімати адміністративні заходи. “Моделювання рівноважного обмінного курсу показує широкий діапазон курсу американського долара до гри поза при різних обсягах резервів. Якщо резерви залишаться на рівні $5 млрд, середній курс долара до гривні буде близько 30 (з 90% вірогідністю він буде варіюватися в межах 24-39). Якщо МВФ підвищить резерви до $ 10 млрд, чого ми очікуємо, середній курс долара до гривні повинен бути близько 22 або в рамках ймовірного інтервалу від 18 до 26. Це відповідає поточним прогнозам уряду”, – йдеться в доповіді експертів BOFA.

Черговий кредит Міжнародного валютного фонду не врятує національну економіку та українців, вважає депутат Верховної Ради від Опозиційного блоку Микола Скорик. “Гроші допоможуть всього лише виграти час, щоб здійснити заходи для реанімації економіки, але успіх зроблених кроків залежить від влади, а не МВФ”, – пояснив він. На його думку, надання кредиту МВФ – це знак наявності великих проблем у державі. “Уряд в черговий раз покриває держборг не за рахунок розвитку національної економіки. Сьогодні майже 100 млрд грн., а це 20% доходів держбюджету, йдуть на сплату відсотків за боргами. Це плата за відсутність дій, які повинний був робити уряд Яценюка”, підкреслив Скорик.

Без кредиту МВФ, швидше за все Україна протягом місяця-двох була б змушена оголошувати дефолт, або робити власникам українських облігацій якусь конфіскаційну пропозицію, стверджує менеджер проектів “Ліги фінансового розвитку” Андрій Блінов. Затвердження Міжнародним валютним фондом для України програми розширеного фінансування (Extended Fund Facility, EFF) і виділення коштів допоможе країні поліпшити її кредитні рейтинги. Але тільки за умови вдалої кампанії з реструктуризації раніше випущених єврооблігацій, що стартує 13 березня, а також активного реформування економіки, вважають експерт и профільного ринку. Але відбудеться підвищення рейтингів не відразу – не раніше осені 2015 року доки не стануть відомими результати переговорів з приватними кредиторами-власниками облігацій. “Міжнародним рейтинговим агентствам притаманний консервативний підхід в оцінках. Максимально, на що можна розраховувати, це на зміну прогнозу з ”негативного” на “стабільний” або “позитивний”, заявив директор рейтингового агентства IBI-Rating Григорій Перерва. “А якщо за результатами переговорів рейтингові агентства вважатимуть, що умови реструктуризації призвели до втрат інвесторів (списання частини боргу або пролонгація боргу з пониженням відсоткової ставки по його обслуговуванню), то Україна отримає зниження рейтингу до дефолтного рівня D”, допустив генеральний директор “Українського кредитно-рейтингового агентства(UCRA)” Станисл Дубко.

Ідея Мінфіну, швидше за все, полягає в тому, щоб продовжити борг на п’ять років, вважає економічний експерт Андрій Блінов. Взяти папери, які повинні погашатися протягом найближчих п’яти років, і постаратися їх переоформити так, щоб перемістити їх погашення ще на п’ять років вперед. При цьому принципово ні сума боргу, ні процентна ставка мінятися не будуть.

ГАЗ – ЕНЕРГЕТИКА.

На думку Президента НАЕК «Енергоатом» Юрія Недашковського, перед «Енергоатомом» стоїть просто безпрецедентне завдання – за шість років продовжити терміни експлуатації дев’яти блоків-мільйонників вітчизняних АЕС до 2020 року. “На жаль, наші блоки практично відпрацювали свої терміни експлуатації – 30 років. І якщо ми не зможемо забезпечити всі заходи щодо їх продовження – нові блоки нам не допоможуть. В «Енергоатомі» навіть є така програма «9 блоків за 6 років».

Дискусія про відновлення ядерного статусу України, зараз об’єктивно працює на інтереси Росії як країни-агресора, вважає директор Національного інституту стратегічних досліджень при президенті України Володимир Горбулін. Спроба відновлення Україною статусу держави, що володіє ядерною зброєю, не додасть нам зовнішньої безпеки як такої, пише він. Україна статусу ядерної держави як такого ніколи і не втрачала, написав радник президента України. Україна володіє потужною ядерною енергетикою і промисловістю. Але, як і в багатьох інших країнах світу, в країні немає повного ядерно-паливного циклу. Сьогодні Україна не в змозі самостійно швидко вирішити технологічні проблеми, що стоять на шляху розробки і виготовлення військових ядерних боєприпасів. І це обумовлюється об’єктивними факторами.

РЕФОРМИ.

Звіт за результатами виконання Угоди про асоціацію України та Євросоюзу показав, що підготовка планів імплементації законодавчих актів ЄС станом на січень поточного року було виконано лише на 31%. Низький темп проведення реформ в Україні багато в чому став наслідком бюрократії, що досі зберіглася в каїні, а також масової присутності в нинішній владі представників “старої системи”, пояснив член бюджетного комітету Верховної ради, народний депутат фракції “Самопоміч” Ярослав Маркевич. “Навіть прем’єр-міністр Арсеній Яценюк не став активним локомотивом реформ в Україні. Зараз він демонструє швидкість воза, а не паровоза”, – зазначив Маркевич. “Сітуація в Україні значно погіршилася у зв’язку з діями Російської Федерації. Однак головним ворогом проведення змін у країні не є росіяни, а опір введенню реформ в державі з боку окремих українців”, – зазначила провідний експерт Центру європейської політики Аманда Пол. При цьому Пол додала, що запорукою успішних зміни українського законодавства є викорінення корупції, врегулювання конфлікту на сході країни, а також нормалізація гуманітарної ситуації, яка зараз, за її словами, є критичною.

Зараз в Україні спостерігається блокування і саботаж урядом більшості запланованих реформ, заявили експерти реанімаційному пакету реформ. Відсутність політичної волі і політичний популізм перешкоджають реформуванню країни. Значним досягненням після важких консультацій стало прийняття Закону “Про забезпечення діяльності Національного антикорупційного бюро”, вважають у громадській організації. Але в реформі публічної адміністрації досягнення відсутні повністю. Відповідно і блокуються реформи, адже старий апарат державних служб, який був призначений на посади без конкурсів шляхом політичних домовленостей і «кумівства» не може проводити реформи в своїх галузях. В той же час, один з передбачених коаліційною угодою заходів у рамках реформи законодавства про парламентські та місцеві вибори не виконано.

ПРЕЗИДЕНТ.

Президент Петро Порошенко очікує, що Генеральна прокуратура подасть до Верховної Ради подання про зняття недоторканності з кількох депутатів парламенту. В опозиції заявили, що “Замість того, щоб захищати українську власність в окупованому Криму, розслідувати корупцію в українській владі, ГПУ сьогодні стурбована злочинним переслідуванням опозиції , хворих громадян і політичних пенсіонерів”. Щоб виправдати своє існування, перші особи держави за допомогою правоохоронців оголосили в країні полювання за усіма, хто перебував у колись найбільшої партії України – Партії регіонів, вважають в опозиції. “І виконавці політичних замовлень влади ні перед чим не зупиняються, діючи за чітким планом. Вже наступного тижня Генпрокуратура, виконуючи замовлення влади, що узурпувала більшість у парламенті, збирається зняти недоторканність з низки депутатів-опозиціонерів”, вказується в заяві. На думку Опозиційного блоку , ці дії ГПУ не мають нічого спільного з правосуддям. “Замість обіцяної реформи прокуратури за демократичними стандартами ми спостерігаємо перетворення ГПУ на каральний орган. Нинішня влада, щоб прикрити свою повну неспроможність у проведенні реформ, всього лише кидає українцям кістку у вигляді переслідування опозиційних політиків, не гидуючи ні здоров’ям, ні життям людей, ні навіть здоровим глуздом”, вважають в опозиції.

УРЯД.

Незважаючи на оптимістичний звіт самого уряду, на думку більшості спостерігачів, “Кабінет Яценюка” не повністю виправдав покладені на нього надій, заявив політолог Володимир Фесенко. Головні пункти критики – відсутність успішних реформ, непрофесійність окремих міністрів та їх заступників, продовження функціонування корупційних схем.

За 100 днів роботи уряду явно виділяється група міністерств, які перевершують інші, йдеться у звіті громадської організації VoxUkraine. У них чіткі цілі, і вони вже приступили до реформ. Вони пояснюють громадськості, що і чому вони роблять. Оцінки громадськості та експертів збігаються в більшості випадків. Однак експерти схильні бачити міністерства в більш сприятливому світлі, ніж громадськість. Середня оцінка експертами роботи міністерств позитивна, в той час як середня оцінка громадськості – негативна. Населення не поінформовано про реформи, які видно і вважаються важливими серед експертів. Йдеться про наступні міністерствах: Міністерство регіонального розвитку, будівництва та ЖКГ, Міністерство молоді та спорту, Міністерство енергетики та вугільної промисловості, Міністерство екології та природних ресурсів, а також Національний банк України. Лідер рейтингу – Міністерство інфраструктури. Багатьом міністерствам були присвоєні негативні оцінки: на думку експертів і громадськості, вони скоріше перешкоджають реформам і змінам на краще. Наприклад, Міністерство соціальної політики і Міністерство інформації мають негативні бали від кожної групи респондентів. У той же час, громадськість та експерти високо цінують роботу Нафтогазу. Ще не так давно ця компанія була втіленням корупції та розкрадань. Зараз новин подібного роду практично не чутно. Ситуація прямо протилежна для Міністерства енергетики та вугільної промисловості, яке постійно знаходиться в ареолі скандалів. Найнижчі оцінки в більшості випадків зосереджені в міністерствах з найбільшими витратами (Мінсоцполітики, Міноборони, Міненерго). Існує негативний зв’язок між віком міністра і загальним балом. Аналогічно, міністри – політичні ветерани, які служили в попередніх урядах або були в кількох складах Верховної Ради, як правило, мають більш низькі бали. Більшою мірою ці зв’язки утворюються через оцінки громадськості, що підкреслює попит на нові обличчя в уряді, а також, можливо, попит на нові підходи і порушення статус-кво.

“Хоча уряд був сформований на коаліційній основі, однак мінімальний вплив на його кадровий склад малих фракцій коаліції – РПЛ або Самопомочі – частково знімає з них відповідальність за помилки в роботі уряду і дає підстави для критики, вважає політолог Фесенко.

Радикальна партія звертається до президента Петра Порошенка і прем’єр-міністра Арсенія Яценюка з пропозицією про переформатування уряду і відходом від коаліційної формату, заявив лідер політсили. За його словами, Радикальна партія вважає, що на зміну коаліційному уряду має прийти уряд політичної сили, що перемогла на виборах. Уряд повинен формувати прем’єр міністр – лідер партії, яка перемогла на виборах, і нести повну політичну відповідальність за діяльність такого уряду, вважає партія.

Делегати позачергового з’їзду Радикальної партії вирішили, що її фракція у Верховній Раді не виходитиме з парламентської коаліції. Делегати з’їзду дали жорстку оцінку діям окремих членів уряду і закликали до зміни міністрів екології, інфраструктури, палива та енергетики. Також прозвучали заклики до відставки начальника Генерального штабу та голови Нацбанку. Олег Ляшко оголосив резолюцію з’їзду з вимогами партії до конституційної реформи: унітарність держави, українська мова як єдина державна, децентралізація влади, ліквідація місцевих державних адміністрацій, однак ніякого особливого статусу для Донбасу. Також, партія наполягає на припиненні дуалізму у виконавчій владі.

Колишній прем’єр-міністр Микола Азаров запропонував створити “технократичний перехідний уряд в Києві, який мав б підтримку в усіх регіонах України”. “Інакше Україна розвалиться на декілька частин, заявив він. У східній та південній частині країни мільйони людей не підтримують київську владу, вважає політик. І поки вони не будуть мати своїх представників у владі, мир буде залишатися ілюзією”. У мінських домовленостей, на погляд екс-прем’єра, “мало шансів на успіх”.

НБУ.

Національний банк як і раніше намагається розділити відповідальність за долю країни з урядом, вважає економічний експерт, менеджер проектів “Ліги фінансового розвитку” Андрій Блінов. Але тоді не зовсім можна говорити про незалежність центрального банку, додав він. Хоча, безумовно, заслуговують оплесків дії Національного банку з підняття відсоткових ставок і по виведенню з ринку банківських установ, які в останні роки не вдавалося вивести з ринку через потужні лобістські можливості їх власників, вважає експерт. У той же час, на ринку іноді швидше присутнє виведення банків з політичних мотивів, а не з економічних причин, стверджує економіст

БІЗНЕС І ВЛАДА.

Київське міське територіальне відділення Антимонопольного комітету України розслідує необґрунтоване підвищення цін у Києві на хліб український, батон нарізний і хліб пшеничний, передає прес-служба АМКУ. В АМКУ відзначили, що “Київхліб” необґрунтовано завищив окремі статті витрат собівартості хліба, зокрема, борошна, олії та цукру. “Зазначені спільнотою підстави для підвищення ціни на хліб український, батон нарізний, хліб пшеничний (у розмірі 24,3%, 34,8%, 26,6% відповідно) визнані необґрунтованими”, йдеться в повідомленні. Зазначається, що за результатами розгляду справи будуть вжиті заходи відповідно до чинного законодавства про захист економічної конкуренції.

Ціни на хліб в Києві подорожчали практично на третину. В цілому за останній місяць відпускні ціни на хліб і хлібобулочні вироби в столиці підскочили на 50%. Така ситуація спостерігається і по всій Україні. Пекарі кажуть, що не можуть стримати ціни внаслідок зростання собівартості продукції – девальвація гривні вплинула на подорожчання зерна, частка якого в собівартості хліба доходить до 50%. При цьому, незважаючи на невелике зміцнення гривні, виробники не поспішають знижувати ціни на хлібобулочні вироби. Учасники ринку відзначають, що поступове зміцнення гривні може призвести до зупинки зростання цін на хліб.

Глава спеціальної комісії Верховної ради з питань приватизації Борис Філатов просить Генпрокуратуру завести справу за фактами заяв губернатора Дніпропетровської області, бізнесмена Ігоря Коломойського, про хабарі другому президентові України Леоніду Кучмі, а також перевірити приватизацію компанії «Укррудпром».

Народний депутат і глава “Блоку Петра Порошенка” Юрій Луценко вважає, що треба змусити виплатити дивіденди приватизованих іншими олігархами “Обленерго”, “Облгазу”, “Азовмаша”, “Турбоатома”, “Хартрона”. Всі ці підприємства мають державні пакети акцій, але панове Вексельберг, Фірташ, Іванющенко, Бабаков та інші регулярно забувають про дивіденди”. “Не варто спрощувати комплекс фінансових проблем до одного випадку”, заявив Луценко. “Тому що це стає схожим на участь у міжкланових розборках. Податки повинні платити всі. У тому числі і компанії конкурентів пана Коломойського, в яких теж є питання сплати акцизу”.