10:00

Topic: “Ministry of Defense of Ukraine: updates on the activities over the past 4 days”

Col. Oksana Havryliuk, Ministry of Defense of Ukraine spokesperson

10:10

Discussion І: “Results and perspectives of State Targeted Economic Program on Energy Efficiency” (“warm credits”)

Yulia Sabatiuk, housing cooperative “Luchany”, head of the Board
Alyona Babak, MP (“Samopomich” faction), deputy head of the Parliamentary Committee on Construction, Urban Development and Housing
Representative of the State Agency on Energy Efficiency and Energy Saving
Representative of the Ministry of Finance of Ukraine
Moderator: Tetyana Boyko, coordinator for housing & public utilities programs, civil network “OPORA”

11:15

Discussion ІІ. “Creation of Energy Efficiency Fund: perspectives of activities in 2017”

Gennadiy Zubko, Vice-Prime Minister of Ukraine – Minister of Regional Development, Construction and Housing of Ukraine
Representative of the Ministry of Finance of Ukraine
Krzysztof Gierulski, European Commission expert, Support Group for Ukraine
Sergiy Maslichenko, associate director of Energy Efficiency and Climate Change department, European Bank for Reconstruction and Development
Dmytro Naumenko, analyst of the Ukrainian Center of European Policy
Moderator: Anna Shumeiko, energy saving expert , National Ecological Center of Ukraine

12:30

Col. Oleksandr Motuzyanyk, Ministry of Defense of Ukraine spokesperson on ATO related issues

13:00

Discussion ІІІ: “Investments instead of subsidies. Subsidies monetization as a source of funding for energy efficiency measures”

Yana Bugrimova, director of Reforms Office, Ministry of Finances of Ukraine
Vitaliy Muzychenko, director of Department for State Social Assistance, Ministry of Social Policy of Ukraine
Oleksiy Khabatiuk, deputy head of department at PJSC “Naftogaz Ukraine”
Marianna Onufryk, social policy expert, Institute of Social & Economic Studies
Moderator: Svyatoslav Pavliuk, energy efficiency expert, director of Kyiv Office, Association “Energy Efficient Cities of Ukraine”

15:00

Topic: “Humanitarian projects with participation of Ukraine’s Embassy to Bulgaria”. UCMC project “Spokesperson of peaceful life”

Mykola Baltazhy, Ambassador of Ukraine to Bulgaria (via Skype)
Oksana Yermishyna, head of all-Ukrainian Committee for IDPs Issues
Liudmyla Moskalyova, co-chairman of NGO “Balkanska Sich” (via Skype)
Svitlana Bakhvalova, NGO “Narodnyi Tyl”
Vyacheslav Abramov, NGO “Narodnyi Tyl”
Anna Gvozdyar, volunteer at the Military Hospital
Col. Oksana Havryliuk, press officer, Ministry of Defense of Ukraine

15:30

Topic: “Glybotska community in Chernivtsi region. Life of the community that united outside the framework of the Perspective plan”. UCMC project “Communities spokespersons”

Volodymyr Chobotar, prefect of Glybotska community
Grygoriy Vanzuryak, head of Glybotska community (via Skype)

16:00

Topic: “Developing Culture of Light in Ukraine”

Veronika Chernets, representative of organizers’ committee, Light Your Garden 2016
Leonid Nazarenko, developer of Ukrainian primary standard of light power and light flux
Vadym Bidnenko, key clients manager, Philips
Natali Voyko, member of the National Union of Architects of Ukraine, member of the Association of Landscape Architects of Ukraine
Dmytro Pirkl, history of Ukraine researcher
Yuriy Saliy, LVSdesign project coordinator
Natalya Trohorenko, representative of the exhibition center Messefrankfurt in Ukraine
Olena Markitantova, curator for international projects (Russia/Georgia) (via Skype)
Mario Bonicelli, architect, founder of MBA Studio and of the international landscape design festival “Arketipos” (Italy)

16:30

Topic: “Start of competition for positions in the Supreme Court of Ukraine”

Sergiy Koziakov, head of the High Qualification Commission of Judges of Ukraine
Stanislav Schotka, Qualification Chamber secretary, High Qualification Commission of Judges of Ukraine
Mykhailo Makarchuk, Secretary of the Disciplinary Chamber of the Commission