На платформі Українського кризового медіа-центру відбулася презентація звіту про початок окупації Кадіївки (Стаханова) російськими військами, підготовлений Українською Гельсінською спілкою з прав людини (УГСПЛ). Звіт містить хронологію подій, базований на свідченнях близько 30 мешканців міста, а також докази безпосередньої участі регулярних військ Російської Федерації, російських високопосадовців, кубанських казаків та чеченців у захопленні міста. «Працювати над цим звітом для нас було викликом, адже Кадіївка знаходиться на окупованій території і збирати свідчення про події, які відбувалися там, було дуже важко. Звіт охоплює період 2014-2015 років, коли були найжорстокіші прояви насильства – полон, тортури, обстріли жилих масивів», – зауважив Олексій Біда, координатор Центру документування УГСПЛ.
За словами експертів, на початку березня 2014 року почали розвиватися агентурні мережі і збиратися так звані «антимайдани». В квітні-травні 2014 року, за допомогою військових сил Російської Федерації, почали відбуватися захоплення адміністративних будівель. Пізніже почалися переслідування проукраїнських активістів та підприємців. «Був короткий проміжок часу, коли мешканці міста організувалися у спільноту «Свідомі українці Стаханова». 9 березня 2014 року люди збиралися на Шевченківські читання та інші патріотичні заходи. Пізніше фотографії всіх учасників цих заходів були вивішені на стенді з обвинувачуваннями в нацизмі та зв’язках з Правим Сектором. 26 квітня 2014 року було влаштовано останню партіотичну акцію в місті в форматі автопробігу», – розповів Євген Шляхтін, колишній полонений, мешканець міста Кадіївки.
На території міста експерти нарахували близько 17 штабів розташування силовиків Російської Федерації, у двох з яких утримувалися полонені. «На початку березня на проросійський мітинг в центрі міста прийшла людина з українським прапором, яку ледь не розірвали під час нього. […] 31 липня 2014 року до мого кабінету увірвалося 6 автоматників з нашивками «Новоросія» і «Росія», вони мене побили і потім я протягом 30 діб перебував в полоні», – додав Євген Шляхтін, колишній полонений, мешканець міста Кадіївки.
Частина матеріалів, представлених у звіті, використовується в судових процесах в Європейському суді з прав людини. «На жаль, багато часу вже минуло з тих подій. Щось забувається, щось видаляється з інтернету. Наша задача – зберегти пам’ять про жахливі злочини збройних формувань РФ на теренах тимчасово окупованих територій України, щоб злочинці понесли справедливе покарання, а постраждалі отримали належні компенсації. Історія показала, що всі загарбники, залишаючи окуповані території, знищують докази воєнних злочинів. Щоб не дати доказам зникнути, ми маємо задокументувати беззаконня окупантів для майбутніх військових трибуналів!», – наголосив Олексій Біда.
Детально ознайомитися зі звітом можна за посиланням.