Місцеві вибори – що, як, чому

25 жовтня в Україні відбудуться місцеві вибори. Цей факт важко не помітити, зважаючи на вал реклами та активізацію чиновників усіх рівнів. Чим місцеві вибори 2020 року відрізняються від попередніх? Кого і для чого ми обиратимемо? Шукайте відповіді на ці та інші питання в нашому матеріалі.

ЧОМУ МІСЦЕВІ ВИБОРИ ВАЖЛИВІ?

У колективній свідомості широких мас, яку можна умовно сконденсувати до стереотипного таксиста (хай вибачать ті таксисти, які спростовують це правило) існує тверде переконання, що за дороги, безробіття, курс гривні, промисловий розвиток регіонів у нашій країні відповідає президент або на крайняк хтось із Печерських пагорбів. Насправді, частину цих питань вирішує не центральна, а місцева влада. А завдяки децентралізації, повноважень на місцях стає дедалі більше.

ЩО ЗМІНИЛОСЯ?

По-перше, змінився територіально-адміністративний устрій. У нас тепер укрупнені райони, ось карта decentralization.gov.ua. Це перші вибори в нових 136 районах та 1439 об’єднаних територіальних громадах.

ОТГ мають такі ж повноваження, як і міста обласного значення, зокрема – зарахування до місцевих бюджетів 60% податку на доходи фізичних осіб, на місцях повністю залишаються надходження від податків: єдиного, на прибуток підприємств і фінансових установ комунальної власності та податку на майно (нерухомість, земля, транспорт). ОТГ мають прямі міжбюджетні відносини з державним бюджетом, можуть робити зовнішні запозичення, самостійно обирати установи з обслуговування коштів місцевих бюджетів тощо.

ВИБОРИ ПО-НОВОМУ

Вибори відбуватимуться за новим Виборчим кодексом і відрізнятимуться, залежно від кількості виборців у громаді. У громадах до 10 000 виборців депутатів сільської, селищної, міської ради обиратимуть за мажоритарною системою в багатомандатних виборчих округах. А там, де виборців 10 000 і більше, – за системою пропорційного представництва з відкритими виборчими списками місцевих організацій політичних партій у територіальних виборчих округах, на які поділяється єдиний багатомандатний виборчий округ. Отже, маленька громада голосує за кандидатів, велика – за партійні списки. Але! У бюлетенях будуть вказані не лише партії, але і список кандидатів від кожної політсили, і за бажанням можна підтримати одного з кандидатів (це можна робити тільки у рамках того списку, за який ви проголосували). Можна також просто підтримати список без конкретних кандидатів. Якщо ви раптом вирішите підтримати одну партію, а якогось політика з іншої, то просто зіпсуєте бюлетень.

Ще одна особливість – гендерні квоти: в списку партій буде не менше 40% представників однієї статі.

Якщо ви мешканець села до 10 000 населення, то отримаєте 4 бюлетені (голова села, депутати сільради (мажоритарники), депутати райради, депутати облради).

Якщо ви мешканець громади від 10 000 до 75 000, то ви також отримаєте 4 бюлетені – міський голова, депутати міськради (партійні списки), депутати райради та облради. У цьому випадку мером стає той, хто набирає більшість голосів.

Якщо ви мешканець громади 75 000+, то все відбувається так само, тільки міського голову вибирають у два тури (якщо в першому один із кандидатів не отримав 50+%).

У Києві голосуватимуть тільки за мера та депутатів міськради. На Донеччині та Луганщині не обиратимуть облради.

КОРОНАВІРУСНА КОРЕКЦІЯ

Вибори відбуватимуться в умовах епідемії коронавірусу. Саме тому на дільницю треба прийти у масці (яка закриває рот і ніс) і з власною ручкою (з гігієнічних міркувань). На вході буде антисептик і перевірка температури.

Якщо у вас виявлять підвищену температуру, то ніхто виборчого права не обмежуватиме. Для людей із симптомами захворювання має бути виділена окрема кабінка і окремий маршрут до неї.

Якщо ж ви належите до коронаскептиків і принципово відмовитеся одягати маску, то також будете голосувати в цій самій спеціальній кабінці, а потім отримаєте адміністративне покарання.

Ті, хто перебуває на самоізоляції, зможуть скористатися голосуванням удома.

ВІЧНІ ЦІННОСТІ

Якою б не була адміністративна та виборча реформа, а логіка голосування залишається незмінною. Перед голосуванням врахуйте вічні цінності:

– не піддавайтеся на популістичні обіцянки (які неможливо реалізувати, або які ніхто не збирається втілювати в життя);

– вивчіть минуле кандидатів (хто звідки прийшов, скільки разів перевзувався, який реальний послужний список справ);

– пам’ятайте, що важливі не тільки гучні бренди партій, але і окремі особистості, які можуть їх використовувати як ширму (у рамках великої країни за всіма не встежиш);

– не купуйтеся на «гречку» – йдеться не тільки про фасовану безкоштовну крупу чи прямий підкуп, але і про використання адмінресурсу перед виборами (особливо, якщо це чинні керівники, які всю каденцію слабо проявляли активність, а перед самими виборами розгорнули бурхливу діяльність);

– бережіть здоров’я (насправді, ця цінність також вічна, просто про неї почали активно говорити тільки останнім часом через коронавірус).

ВИБОРИ І ОПИТУВАННЯ

Буквально минулого тижня президент вирішив провести разом із місцевими виборами своє опитування. Про нього слід знати таке:

1. Це не референдум (його не можна оголосити простим відеозверненням, процедура значно складніша).

2. Президентське опитування не має нічого спільного з місцевими виборами.

3. Ви проходили колись інтернет-тести, на кшталт «Яка я крупа» або «Хто ти з персонажів мультиків»? Їхній вплив на реальність десь такий самий.


ЛЕСЬ БЕЛЕЙ

Журналіст