COVID-19: про спалах коронавірусу на Прикарпатті та вакцину, яка ще їде в Україну

© AFP

В Івано-Франківській області стався спалах коронавірусу. Відсьогодні в регіоні запроваджено “червону зону” із жорсткими обмеженнями.
До України ще їде перша партія вакцин AstraZeneca (CoviShield) із заводу-виробника в індійському місті Пуне.

Як пише BBC Україна, в Івано-Франківській області через спалах коронавірусу розгорнули роботу 16 карантинних блокпостів, повідомляє поліція Івано-Франківської області.

Із 22 лютого в області запроваджують червону зону. Жорсткі обмеження діятимуть щонайменше тиждень – до 28 лютого, пояснив мер міста Руслан Марцінків.

Тут ситуація найгірша в країні — кількість хворих за місяць збільшилася вчетверо. Пацієнтів вже розвозять по інших областях.

У поліції кажуть, що на КПП будуть контролювати дотримання карантинних вимог серед перевізників, вимірювати температуру і за необхідності перевіряти документи.

Винні туристи та свята

Спалах коронавірусу в Івано-Франківській області зафіксували на початку минулого тижня. У регіон виїхав головний санлікар Віктор Ляшко.

поліція, скринінг
© Поліція Івано-Франківської області

Медики Франківщини звинувачують в ситуації свята і туристів, а також критикують центральну владу за пізні рішення. На їхню думку, карантин був би доречним до Нового року, а не після.

В області уже заповнено 70% ліжок в реанімації. У регіоні вирішили розмістити мобільний госпіталь, під коронавірус віддадуть три лікарні.

Мобільний госпіталь розгортають на території Богородчанської центральної районної лікарні, він укомплектований 120 ліжко-місцями та необхідним обладнанням, повідомили у ДСНС.

мобільний госпіталь
© ДСНС

Крім того, коронавірусних хворих з Прикарпаття будуть розвозити по лікарнях Тернопільської та Чернівецької областей. Але і там ситуація поступово погіршується.

У Закарпатській та Чернівецькій областях також спалах Covid-19. Як і на Прикарпатті там кількість нових госпіталізованих переважає кількість виписаних на 30-50%.

Голова Чернівецької ОДА Сергій Осачук ще минулого тижня повідомив про госпіталізацію майже 100 хворих на коронавірус щодня.

Він наголосив, що таке велике навантаження на медичну систему області вперше.

“Якщо раніше це була завантаженість на 50%, але від загальної кількості ліжок (900), то тепер ми маємо понад 50% від загальної кількості – 1700 ліжок, які ми виділили для лікування коронавірусної хвороби”, – додав він.

Із понеділка в Івано-Франківську заборонені масові розважальні, релігійні заходи, не працюватимуть ресторани, але їздитиме громадський транспорт. Частину школярів відправляють на дистанційне навчання.

Вакцина, що їде

Учора Міністр охорони здоров’я Максим Степанов повідомив про відвантаження першої партії вакцин AstraZeneca (CoviShield) із заводу-виробника в індійському місті Пуне. За його словами, 500 000 доз вакцини їдуть до України, і далі будуть розподілені між регіонами згідно плану МОЗ.

“Зараз вакцина транспортується до Мумбаї. Далі – довгий шлях вантажним літаком з зупинкою в Стамбулі і вже днями вакцина прибуде до України. Під час транспортування буде дотримано всіх температурних вимог, які необхідні для збереження якості вакцин”, – написав Максим Степанов.

Зазначимо, що Степанов обіцяв почати вакцинацію українців із 15 лютого, однак у день анонсованого початку виявилося, що вакцинація відкладається.

Україна має стати однією з перших країн, які отримають цю вакцину з Індії у лютому, пише BBC Україна.

Індійський регулятор, що контролює обіг лікарських засобів, дав зелене світло двом вакцинам – Covishield (місцева назва вакцини Oxford-Astra Zeneca, розробленій у Британії) та Covaxin, яку виробляє місцева фармацевтична компанія Bharat Biotech.

Індія виробляє 60% усіх вакцин у світі, тут знаходяться пів дюжини основних виробників вакцин.

То що відомо про індійські вакцини?

Що таке Covishield

Вакцину Oxford-Astra Zeneca виробляють у місцевому Інституті сироватки крові – це найбільший у світі виробник вакцин. Зазначають, що він виробляє понад 50 мільйонів доз на місяць.

Вакцину, відому як Covishield, виготовляють з ослабленої версії вірусу застуди (відомого як аденовірус) шимпанзе. Його модифікували, щоб він був більше схожий на коронавірус – однак він не може спричиняти хвороби.

Коли вакцину вводять пацієнтові, вона спонукає імунну систему виробляти антитіла і готує її для атаки на будь-яку коронавірусну інфекцію.

Щеплення роблять двічі, з інтервалом 4-12 тижнів. Вакцину можна безпечно зберігати при температурі від 2°С до 8°С, а щеплення робити у наявних кабінетах лікарів.

Це полегшує розповсюдження та використання цієї вакцини, у порівнянні з деякими іншими.

Наприклад, вакцину Pfizer-BioNTech треба зберігати при -70°С і переміщуватися лише обмежену кількість разів – це становить особливу проблему в Індії, де температура влітку може досягати 50°С.

Наскільки ефективний Covishield?

Міжнародні клінічні випробування вакцини Oxford-Astra Zeneca показали, що коли людям вводили половину дози, а потім повну дозу, ефективність досягла 90%.

Водночас неопубліковані дані свідчать про те, що триваліший проміжок між першою та другою дозами збільшує загальну ефективність щеплення – у підгрупі, яка отримувала вакцину таким чином, її ефективність після першої дози була 70%.

Інститут сироватки крові, який виробляє вакцину в Індії, вважає, що Covishield є високоефективним, що підкріплено даними досліджень III фази у Бразилії та Великій Британії. Клінічні випробування – це трифазний процес, під час якого визначають, чи викликає вакцина гарну імунну реакцію та чи не має вона неприйнятних побічних ефектів.

Але група з питань захисту прав пацієнтів All India Drug Action Network заявила, що з її затвердженням поспішили, оскільки виробник не завершив “перехідне дослідження” вакцини на індійцях.

Компанія заявила, що спробує провести перехідне випробування вакцини в Індії в лютому. Деякі експерти стверджують, що немає підстав вважати, що воно не матиме такого ж успіху, враховуючи, що вже завершені клінічні випробування включали людей різного віку та етнічного походження.

Ще 5 мільйонів доз NovaVax

Як повідомив Міністр охорони здоров’я Максим Степанов, він домовився з Serum Institute про постачання в Україну додаткових 5 млн доз американської вакцини проти коронавірусної хвороби NovaVax.

“Ще одна позитивна новина з індійського Пуне та найбільшого у світі виробника вакцин Serum Institute. Успішно завершили переговори про збільшення постачання в Україну американської вакцини NovaVax. Нам підтвердили можливість постачання додаткових 5 мільйонів доз вакцин від цього виробника. Затвердимо домовленість підписанням договору. Загальний обсяг вакцин NovaVax, який ми очікуємо в Україні, на сьогодні складає 15 млн. Нагадаю, що постачання вакцини NovaVax заплановано починаючи з липня 2021”, – розповів Максим Степанов.

Статистика

За повідомленнями Міністерства охорони здоров’я, минулими вихідними в Україні зафіксували 7 695 нових випадків коронавірусної хвороби COVID-19.

21 лютого

4 489 нових випадків коронавірусної хвороби COVID-19 зафіксовано в Україні станом на 21 лютого 2021 року. Зокрема, захворіли 323 дитини та 133 медпрацівники.

Також за минулу добу:

  • госпіталізовано – 2 445 осіб;
  • виписано з лікарень – 2 640 осіб;
  • летальних випадків – 58;
  • одужало – 1 557 осіб;
  • здійснено тестувань за добу – 37 399 (зокрема методом ПЛР – 19 616, методом ІФА – 4 697); досліджень експрес-тестами на антиген до SARS-CoV-2 – 13 086.

За добу 20 лютого найбільша кількість підтверджених випадків зареєстрована в Івано-Франківській (618), Вінницькій (482), Житомирській (365), Чернівецькій (320), та Закарпатській (281) областях.

Дані з тимчасово окупованих територій АР Крим, Донецької, Луганської областей та міста Севастополя відсутні.

22 лютого

3 206 нових випадків коронавірусної хвороби COVID-19 зафіксовано в Україні станом на 22 лютого 2021 року. Зокрема, захворіли 216 дітей та 78 медпрацівників.

Також за минулу добу:

  • госпіталізовано – 1 443 особи;
  • виписано з лікарень – 640 осіб;
  • летальних випадків – 53;
  • одужало – 1 353 особи;
  • здійснено тестувань за добу – 20 183 (зокрема методом ПЛР – 13 513, методом ІФА – 2 465); досліджень експрес-тестами на антиген до SARS-CoV-2 – 4 205.

За весь час пандемії в Україні:

  • захворіло – 1 307 662 особи;
  • одужало – 1 147 426 осіб;
  • летальних випадків – 25 156;
  • проведено ПЛР-тестувань – 6 714 484.

За останню добу найбільша кількість підтверджених випадків зареєстрована в Івано-Франківській (515), Вінницькій (328), Житомирській (285), Львівській (279) та Чернівецькій (259) областях.

Дані з тимчасово окупованих територій АР Крим, Донецької, Луганської областей та міста Севастополя відсутні.