«Рішення РНБО – це повня відповідальність президента України, адже це структура, яка працює через інститут президента і його укази», – заявив Валерій Чалий, Голова правління Українського кризового медіа-центру під час круглого столу в прес-центрі УКМЦ. Під час заходу експерти обговорили проблематику і існуючі загрози сьогодення національній безпеці України, роботу РНБО як дієвого інструменту, який захищає безпеку на національні інтереси держави, можливості та інструменти, що можна задіяти для подальшого вдосконалення захисту національних інтересів та боротьба з гібридними загрозами.
Олег Дунда, народний депутат України (фракція «Слуга народу»), висловив сподівання щодо того, що рада РНБО візьме на себе функцію захисту країни, проте він зауважив, що для попередження керування країною в ручному режимі, система державного управління потребує вдосконалення.
«Рішення РНБО сьогодні – це певною мірою докір для державних структур і підтвердження того, що їх система не працює. Її треба реформувати, змінювати та вдосконалювати», – погодився Сергій Савченко, що представляє Аналітичний центр вивчення і протидії гібридним загрозам, радник голови СБУ 2014-2019 рр.
Валерій Чалий нагадав, що Закон про РНБО писався під існуючу на той момент модель управління – під сильну президентську владу, її вплив і відповідальність, тож ця структура була виведена на дуже високий рівень. Якщо б в Україні існувала президентська система управління – діяльність РНБО не викликала би питань, якщо на сьогодні в країні існує парламентська система – треба дуже зважено підходити до залучення РНБО в прийняття рішень.
«Парламентська модель – це вічні торги і компроміси. Сьогоднішній парламент в силу свого інтелектуального розвитку не здатен управляти країною. Ми маємо креативно-асоціативну модель мислення влади. А у людини є 2 типи мислення – логічне і креативне. РНБО має посилити саме логічну складову державного управління», – сказав Юрій Єхануров, прем’єр-міністр України 2005-2006 рр., Міністр оборони України 2007-2009 рр.
Ярослав Божко, голова Центру політичних студій «Доктрина», наголосив на тому, що РНБО має функціонувати як цілісний організм, щоб разом з можливим розширенням функцій також було ускладнення структури в полі РНБО, створення дослідних, наукових та експертних структур.
«Важливою роботою має стати підсилення спроможності державного апарату, державного управління. Це ключова необхідність. Якщо у нас сьогодні по факту президентська система, то може варто реформувати структури, які готують рішення для президента. Наприклад, об’єднати зусилля офісу президента і ради РНБО», – запропонував наостанок Валерій Чалий.