Київ, 13 жовтня 2014 року – Сьогодні, 13 жовтня, починається прийом заявок для роботи у Громадській люстраційній раді. Про це повідомили під час прес-брифінгу в Українському кризовому медіа-центрі Міністр юстиції України Павло Петренко та Голова Громадського люстраційного комітету України Єгор Соболєв. «Закон «Про очищення влади» передбачає, що люстраційний орган має формуватися у першу чергу з громадських активістів та журналістів. Заявляйте нам про свої бажання та про свої професійні досягнення та успіхи у боротьбі з корупцією. Ми оголошуємо конкурс та запрошуємо усіх людей, які хочуть увійти у склад Громадської ради. Ми чекаємо на сильних журналістів-розслідувальників, громадських активістів, які мають бездоганну і багаторічну репутацію, досвід і успіхи у боротьбі з корупцією, сформувати наглядову раду з люстрації і бути тим контролюючим органом», – зазначив Єгор Соболєв.
Основними критеріями відбору кандидатів до новоствореного органу будуть «кришталева репутація, багаторічний досвід боротьби з корупцією, репутація, підтверджена справами, і згода особисто пройти люстраційну перевірку». Прийматися заявки будуть протягом тижня. «Громадська люстраційна рада не буде проводити люстрацію самостійно. Це буде лише координуючий орган. Процес люстрації будуть проводити державні органі, контролюватимуться вони Міністерством юстиції. Основна функція громадського органу, який створюється при Міністерстві юстиції – Громадської люстраційної ради, – полягає у тому, щоб саме цей орган як безсторонній, незалежний від державного апарату приймав такого роду скарги, направляв ці скарги до відповідних компетентних органів, які проводять перевірку, правоохоронних органів. І найголовніше контролював об’єктивність і своєчасність розгляду даних справ», – пояснив міністр Павло Петренко.
Закон «Про очищення влади» був підписаний Президентом України Петром Порошенком 9 жовтня. Закон передбачає чітку процедуру люстрації: звільнення з державної служби тих чиновників, які займали найвищі посади під час режиму Януковича більше ніж 1 рік без права на 10 років займати будь-які посади у державних органах. «Як посадовці будуть проходити люстрацію, так і громадські активісти, що хочуть їх контролювати, повинні пройти люстрацію. Відповідні оголошення будуть розміщенні на сайті Міністерства юстиції та на сайті Громадського люстраційного комітету. Безумовно, до Громадської ради не зможуть увійти усі бажаючі. Я прошу з розумінням поставитись до того, що це має бути робочий орган. Але всі ті, хто не отримають спеціального статусу, мають набагато більший статус громадянина України. Велике до всіх прохання включатись в перевірку не чекаючи ніяких статусів», – закликав під час брифінгу Єгор Соболєв.