Amnesty International продовжує непокоїтись про долю мирних жителів сходу України

WATCH IN ENGLISH

Київ, 20 жовтня 2014 р. – Місія Amnesty International в Україні знайшла докази позасудових страт цивільних осіб у Східній Україні. Про це заявили Тетяна Мазур, голова представництва Amnesty International в Україні, та Богдан Овчарук, член слідчої групи, під час прес-брифінгу в Українському кризовому медіа-центрі. Наразі ця міжнародна правозахисна організація підтвердила декілька фактів таких страт. Проте Amnesty International спростовує повідомлення про масові поховання, нібито знайдені загонами сепаратистів.

«У нас є підтвердження позасудових страт» – заявив Овчарук. Ми володіємо доказами того, що це відбувалося на територіях, які контролюються як українськими військовими, так і сепаратистами. Amnesty International не може достеменно з’ясувати, яка зі сторін конфлікту вчинила ці злочини. Слідча місія збирає свідчення мирних жителів, учасників бойових дій та журналістів. Під час роботи організацією були відкриті факти зловживань та воєнних злочинів. Amnesty International відзначила, що проукраїнські активісти на територіях, контрольованих сепаратистами, живуть у страху та змушені мовчати. Ці люди не можуть звернутися до лікарень для обробки ран, отриманих у полоні.

Незважаючи на повідомлення російських ЗМІ, фактів масових поховань на території поблизу м. Макіївка, яке перебуває під контролем сепаратистів, не виявлено. Було знайдено чотири могили, до яких, на основі певних даних, може бути причетний батальйон «Дніпро-1». «У нас є інформація про деякі позасудові страти, які мають ознаки воєнних злочинів» – зазначила Тетяна Мазур. Одне з тіл належить місцевому проросійському активісту, а інші, як вважається, – цивільним. «Там [у зоні конфлікту] атмосфера страху» – розповіла пані Мазур.

Команда Amnesty International наголошує, що як українські, так і проросійські сили, мають дотримуватися законів війни та міжнародного гуманітарного права, і мають вжити необхідних заходів, щоб не нанести шкоди мирним жителям. Український уряд повинен проінформувати військових та добровольців, про їхній обов’язок поважати права людини відповідно до українського та міжнародного законодавства. Київ також повинен гарантувати, що злочини, які були вчинені на Сході України, будуть розслідувані швидко та прозоро. Український парламент повинен прийняти закони, що гарантуватимуть захист прав людини. «Українська влада має гарантувати, що правоохоронні органи матимуть змогу проводити розслідування незаконних затримань, тортур, вбивств незалежно від того, хто вчинив ці злочини» – зазначила пані Мазур.

Amnesty International зазначає, що конфлікт був несподіваним, і вважає Росію стороною конфлікту. Однак, організація сподівається, що Україна серйозно поставиться до її пропозицій, і працюватиме для захисту прав цивільних громадян, а також дотримуватиметься міжнародних конвенцій.