Колишній Президент Латвії висловлюється на підтримку України

WATCH IN ENGLISH

Київ, 10 грудня 2014 р. Екс-Президент Латвії, Вайра Віке-Фрейберга (1999-2007 роки) підтримує європейські прагнення України і стривожена відродженням територіальної експансії та агресії на європейському континенті. З моменту здобуття незалежності Латвії вдалося підтвердити свої європейські цінності, навіть незважаючи на іноді агресивну спадщину радянського минулого. Таку заяву зробила Віке-Фрейберга в Українському кризовому медіа-центрі.

Сучасна криза в Україні – це не просто локалізований конфлікт між Україною та Росією, але й ситуація, яка викликає надзвичайне занепокоєння усього світу. Країни Балтії, враховуючи їх близьке розташування та історію відносин  з Росією,  є, мабуть, найбільш стурбованими діями Росії. “Ми вважаємо, що те, що тут відбувається, є вкрай тривожним для миру і безпеки в Європі”, – сказала вона. “Це дуже сумне і шокуюче повернення до [епохи] територіальної експансії”. Дії Росії в Криму і на сході України викорінили європейський порядок безпеки, який залишався недоторканим з кінця часів холодної війни.

Віке-Фрейберга вважає, що українська криза підірве переговори з Іраном з приводу ядерної програми Тегерану. Після здобуття незалежності України Київ оголосив свою країну без’ядерною зоною в обмін на гарантії безпеки від Росії, Великої Британії та Сполучених Штатів. “Те, що один з цих підписантів грубо порушив угоду, а два інших не змогли  чинити значний політичний тиск на свого партнера, викликає тривогу”, – заявила вона. Наразі, коли міжнародне співтовариство веде переговори з Іраном, влада Ірану значно менш ймовірно сприйме гарантії іранського суверенітету і територіальної цілісності серйозно.

Колишній Президент Латвії закликала українську владу серйозно поставитись до програми реформ країни як до методу реалізації європейських прагнень країни та захисту територіальної цілісності України. Потрібно здійснювати реформи і самооборону одночасно. “Реформи мають бути виконані якнайшвидше”,  –  заявила вона. У той самий час захист, безумовно, є необхідним. “Вам потрібно оборонятись”,  –  сказала Віке-Фрейберга. Хоча реформи можуть виявитися складними і витратними, вони в кінцевому рахунку є дуже цінними.