15 грудня 2014 року – Більш ніж п’ять мільйонів людей, які живуть на території України, ураженій конфліктом, стикаються з наростаючими проблемами, а деякі борються за виживання з настанням зими, відповідно до доповіді, опублікованій в понеділок Управлінням Верховного комісару ООН з прав людини.
Колапс законності та правопорядку, як і насильство та бойові дії у східних регіонах, що розпалюються напливом важкого та сучасного озброєння, а також іноземних бойовиків, в тому числі з Російської Федерації, мають «безпосередній вплив на всі фундаментальні права людини, включаючи безпеку, свободу та благополуччя осіб, які проживають там», – йдеться у доповіді.
«Конфлікт триває вже дев’ятий місяць і ситуація стає ще тяжчою для населення, яке досі проживає на сході», – зазначив Верховний комісар ООН з прав людини Зеід Ра’ад аль-Хуссейн.
Доповідь є восьмою за рахунком, підготованою Моніторинговою місією ООН з прав людини в України і охоплює період з 1 по 30 листопада 2014 року. В ній висвітлено, як істотні пошкодження інфраструктури, колапс економіки та порушення соціальних та медичних послуг, особливо впливає на найбільш вразливі верстви населення, зокрема осіб похилого віку, дітей, а також осіб, які знаходяться під інституціональною опікою держави.
Відповідно до останніх даних* Управління Верховного комісара ООН з прав людини та Всесвітньої організації охорони здоров’я, з середини квітня по 12 12 грудня, принаймні 4,707 осіб було вбито і 10,322 поранено на територіях, уражених конфліктом, у східній Україні. З початку режиму припинення вогню, з 6 вересня по 12 грудня було зареєстровано принаймні 1,357 загиблих, хоча деякі, можливо, були вбиті до припинення вогню.
Внаслідок «виборів», проведених 2 листопада, організованих (всупереч законодавству України, мінському протоколу) збройними групами на територіях під їх контролем, Уряд України вирішив тимчасово переведення всіх державних установ, включаючи закладів медицини і освіти та будинків престарілих, на територію підконтрольну Уряду. Ситуація з громадянами, які знаходяться під опікою держави, або залежать від таких послуг, які не змогли, або не побажали переїхати до місцевостей, де такі послуги зараз надаються, викликає глибоке занепокоєння.
Це рішення швидше за все, загострить економічну та соціальну вразливість людей на сході, йдеться в доповіді, відзначаючи, що інституціональний вакуум може призвести до серйозної прогалини в правовому захисті, через зникнення інститутів верховенства права, соціального захисту, медицини та освіти та інших послуг.
Жителі Донецької та Луганської областей будуть вимушені зареєструватися до 31 грудня на території, підконтрольній Уряду, для отримання соціального забезпечення. Однак, пункти реєстрації ВПО, і так перевантажені, не мають достатньої потужності, щоб впоратися із напливом ВПО, що збільшився з впровадженням цієї політики.
«Становище багатьох людей, включаючи тих, кого тримають проти їх волі, на території, контрольованій збройними групами, може бути небезпечним для життя», – зазначив Верховний комісар Зейд. «Уряд України залишається відповідальним за захист прав людини всіх українців, включаючи право на здоров’я, освіту, соціальний захист, на всій своїй території, включаючи місцевості, що неповністю контролюються. Я закликаю Уряд ретельно розглянути вплив рішення на права людини.»
Верховний комісар також знову закликав до остаточної зупинки військових дій на сході України, з метою припинення постійних людських жертв, зазначивши, що це стане можливим тільки якщо усі положення Мінського протоколу будуть чесно виконані.
У доповіді вказано, що ситуація з вирішення конфлікту на сході України – як визначено в Мінському протоколі, у мирному плані, викладеному у 12 пунктах, погоджених 5 вересня – не покращилася в листопаді. Великомасштабні наступи були припинені, однак продовжуються сутички та невибіркові обстріли населених пунктів, а політичні розподільчі лінії продовжили поглиблюватися.
В той час, як Уряд України вжив найбільш необхідних законодавчих кроків, включаючи прийняття закону про амністію та закону про спеціальний статус (обидва в подальшому були скасовані) окремих територій Донецької та Луганської областей, збройні групи не виконували або не дотримувалися ключових положень Мінського протоколу, зазначено в доповіді. Це стосується забезпечення постійного моніторингу українсько-російського кордону та його підтвердження ОБСЄ (Організація з безпеки і співробітництва в Європі); проведення місцевих виборів у відповідності до закону України; та відведення усіх незаконних збройних груп, військової техніки, бійців та найманців з території України.
Відповідно до Мінського протоколу, усі заручники та особи, які незаконно утримуються, мають бути негайно звільнені, однак це положення не було виконане. 19 листопада Служба безпеки України (СБУ) доповіла, що з 2,027 осіб зниклих безвісти, приблизно 1,000 були «знайдені та звільнені», в той час, як вважається, що 378 українських військовослужбовців, два журналісти та невідома кількість цивільного населення, продовжують перебувати в руках збройних груп.
Зусилля Уряду щодо захисту територіальної цілісності України та відновлення законності та правопорядку у зоні конфлікту Уряду «супроводжуються довільним затриманням, насильницьким зникненням та жорстокістю щодо осіб, які підозрюються у сепаратизмі та тероризмі», – йдеться в доповіді. «Більшість таких порушень прав людини, повідомлених з травня, як виявилося, були скоєні певними добровольчими батальйонами або СБУ.» Кримінальні розслідування провадяться щодо порушень статті 146 Кримінального кодексу, в якій йдеться про «незаконне позбавлення волі.»
Доповідь відзначає відсутність прогресу у розслідування порушень прав людини протягом протестів на Майдані в Києві, 2 травня в Одесі, а також стрілянини на Римарській в Харкові та в Маріуполі 9 травня.
Однак були певні позитивні зрушення у законодавчій сфері. Україна розробляє п’ятиричну Національну стратегію у сфері прав людини, що має бути завершена до 1 січня 2015 року. Закон, що вступив в силу 22 листопада, привніс покращення у правовий захист ВПО, в той же час важливі перші кроки у покращенні антикорупційного законодавства були зроблені у відповідності до міжнародних рекомендацій.
Систематичні порушення прав людини у Автономній Республіці Крим вражають в основному людей, які виступали проти березневого «референдуму», зокрема, національну меншину кримських татар. Збільшуються порушення майнових прав, включаючи, насильницьке захоплення майна та проблеми, пов’язані з громадянством. Проблеми в сфері прав людини, що виникають із цих питань, продовжуються. На відміну від попередніх доповідей, повідомлень про насильницькі зникнення в листопаді не було.