Україні потрібно досягти фіскальної консолідації – колишній міністр фінансів Словаччини

WATCH IN ENGLISH

Київ, 21 січня 2015 року – Створення умов для фіскальної консолідації – найнеобхідніша реформа для України. Разом з нею стане можлива реформа державного управління, ефективна боротьба з корупцією й поліпшення бізнес-клімату в країні. Про це заявив депутат словацького парламенту та колишній Міністр фінансів Словаччини Іван Міклош під час прес-брифінгу в Українському кризовому медіа-центрі.

Іван Міклош провів зустрічі з прем’єр-міністром України, міністрами економіки, транспорту, фінансів та сільського господарства, народними депутатами, а також з керівниками “Нафтогазу” та Державної фіскальної служби України. “Я був приємно вражений професіоналізмом і освіченістю глав виконавчих органів”, – зазначив пан Міклош.

Колишній міністр фінансів Словаччини наголосив, що фінансова консолідація має стати головною метою української влади. Для цього необхідно радикально скоротити державні витрати для досягнення бездефіцитного бюджету. Наприклад, міністерства скоротять свої витрати за рахунок зменшення штату своїх співробітників. Частина заощадженних коштів буде використана для підвищення зарплат ключовим менеджерам і експертам. “Коли я став Міністром фінансів Словаччини у 2002 році, то я скоротив своє відомство на 30%”, – розповів Іван Міклош.

По-друге, субсидії на енергоресурси, зокрема на газ, мають бути скасовані. “Різниця між фіксованою ціною на газ для населення та більш високою ринковою вартістю створює величезне джерело корупції”, – пояснив Іван Міклош. Лібералізація цін і скорочення кількості контролюючих органів посприяють не тільки ліквідації корупції, але й значно поліпшать бізнес-клімат і допоможуть вирішити проблеми у банківському секторі.

Також колишній міністр фінансів Словаччини згадав про завищені державні витрати на пенсії, які займають 16% від ВВП країни, тоді як у Польщі та країнах Балтії пенсійні виплати не піднімаються вище 8-10%. Скорочення виплат колишнім чиновникам та підвищення пенсійного віку могло б вирішити цю проблему. “Підвищення пенсійного віку – дуже непопулярне рішення, але воно неминуче. Усі країни, які успішно перейшли з соціалістичної економіки на ринкову, пройшли через цей етап “, підсумував пан Міклош.

Нагадаємо, що Іван Міклош входить до групи зарубіжних економістів, яка консультує український уряд на тему економічних реформ. Серед них колишній прем’єр-міністр Литви Андрюс Кубілюс, колишній прем’єр-міністр Словаччини Мікулаш Дзурінда, відомий економіст Андерс Ослунд, професор Університету Джорджа Вашингтона Олег Гаврилишин і професор канадської бізнес-школи Ivey Базиль Калимон.