12 листопада о 12.00 відбудеться презентація першого в Україні дослідження досвіду та потреб близьких загиблих військових. Дослідження проведено ГО «Жіночий ветеранський рух» спільно з аналітичним центром Cedos в межах проєкту «Центр сили «План Б» — повернення до активного суспільного життя, реінтеграції, підтримки та відновлення».
Дослідження є унікальним, тому що тема проживання втрати внаслідок російсько-української війни вперше в країні вивчається так комплексно. Його основна мета – описати досвід проживання втрати внаслідок російсько-української війни, виявити етапи повернення до активного суспільного життя після втрати, зокрема в контексті взаємодії з державою та соціумом, дослідити основні проблеми, з якими зіштовхуються люди, які втратили рідних, та сформувати розуміння, як їх можна підтримати.
Над дослідженням працювала команда фахівчинь з аналітичного центру Cedos протягом трьох місяців. Було проведено 15 глибинних інтерв’ю про досвід проживання втрати від моменту отримання сповіщення про загибель їхньої близької людини. Респондентами стали українці, які мали різні ролі у житті загиблих військових: дружини, партнерки, батьки, брати та сестри, друзі та колеги, побратими та посестри, діти. Учасники дослідження представляли різні регіони України та ділилися проживанням втрати в різні періоди війни: з 2014 року та після повномасштабного вторгнення.
“Під час дослідження наші інформанти та інформантки ділилися своїми досвідами, труднощами, з якими зіштовхувалися, розмірковували про те, якої допомоги потребували. Результати показали, наскільки по-різному люди проживати втрату. Усі ці досвіди є важливими і суспільство має звертати на них увагу, не знецінюючи історії жодної людини, яка втратила близьку людину внаслідок російсько-української війни”, – коментує керівниця аналітичного відділу Cedos Аліна Хелашвілі.
Проєкт ініціювала учасниця руху VETERANKA Тетяна Борис, яка має особистий досвід проживання втрати.
“Дослідження підсвічує очевидні, але непроговорені проблеми взаємодії держави з рідними на всіх етапах, починаючи від сповіщення про загибель, тому що це не завжди відбувається так, як має бути, і продовжуючи тимчасовою втратою працездатності людини на першому етапі проживання втрати. Ми намагалися дослідити досвід проживання втрати на різних етапах російсько-української війни та охопити такі питання як: організація прощання та поховання, отримання речей загиблої людини та відповідних документів, отримання фінансової, правової та іншої допомоги від держави, громад; стан і здоровʼя близьких загиблих, вплив втрати на соціальне життя людини. Окремим блоком ми дослідили практики вшанування памʼяті загиблих військових на різних рівнях”, – розповідає керівниця проєкту “Центр сили “План Б” Тетяна Борис.
Організатори зазначають, волонтерський штаб VETERANKA, який сформувався під час повномасштабного вторгнення, став місцем підтримки для тих, хто втратив близьких та потребує кола своїх. Рідні та близькі загиблих часто опиняються на самоті зі своїм горем та потребують особливої уваги.
“Пам’ять – це фундамент і візійна основа роботи нашої організації. Ми живемо і працюємо зараз для захисту України і для її зміцнення. Для того, щоб ні в якому разі не знецінити величезний внесок і жертву наших побратимів і посестер. Проєкт «План Б» став для нас продовженням цього емоційно-мотиваційного підґрунтя. Ми заглибилися в дану сферу, і в подальшому плануємо здійснювати стратегічний вплив на формування пам’яті в нашому суспільстві і підтримку людей у проживанні горя“, – коментує очільниця руху VETERANKA, Катерина Приймак.
Проєкт реалізується за підтримки Європейського союзу та Міжнародного Фонду «Відродження» в рамках спільної ініціативи «Європейське Відродження України».
Акредитація ЗМІ обов’язкова за посиланням: https://docs.google.com/spreadsheets/d/1cZ7oIBaOA0PFWApBdqSFJ0fKR62kMHiYfySvQHjR7JM/edit?gid=0#gid=0
з будь-яких додаткових питань звертайтеся до Олени – комунікаційниці Руху “VETERANKA” +380665684032 whatsApp або [email protected]
Увага! У разі оголошення повітряної тривоги відвідувачі заходу можуть скористатися укриттям, що знаходиться у підвальному приміщенні Українського Дому