Стадіон та центр екзопротезування: учасники конкурсу Громада на всі 100

10 листопада завершилося голосування та вибір 40 фіналістів серед територіальних громад, які подалися на конкурс Громада на всі 100.

Конкурс реалізується у партнерстві Starlight Media та Українського кризового медіа-центру за підтримки Програми USAID DOBRE.

Заявку могли подавати громади України, населення яких не перевищує 100 тис. осіб і які не є обласними центрами. У фінал вийшли 40 громад, про кожну з яких ми розповімо у наших сюжетах.

Дніпропетровщина славиться своїми спортсменами та медиками, тож Покровська та Слобожанська громади акцент зробили на цьому.

Покровська селищна громада: проєкт із реконструкції стадіону

Покровська селищна громада на межі Запорізької і Донецької областей, а до лінії бойового зіткнення з десяток кілометрів. Сюди не раз долітали російські снаряди, втім життя в громаді не зупиняється. Фітнес-тренерка Ольга Кулікова розвиває місцевий спортивний напрямок, спеціалізується на силових вправах. Тренується в орендованому приміщенні та впевнена – громаді потрібен новий сучасний стадіон.

Місцеві жителі вибрали для конкурсу Громада на всі 100 реконструкцію стадіону. Це популярний простір, тут постійно займаються діти, тренуються дорослі і навіть люди похилого віку. На реалізацію проєкту потрібно 5 млн гривень залучених коштів і грошей громади.

– Мало того, що ми хочемо створити цей спортивний простір, ми хочемо ще в ньому провести спортивні активності, це будуть навіть формування відеороликів, програм із комплексом вправ, які громадяни зможуть повторювати та займатися в цьому просторі, – розповідає Катерина Прилепа, головний спеціаліст відділу економіки та інвестицій Покровської селищної ради.

Планують сучасне покриття стадіону, тренажери для фітнесу, воркауту та облаштувати зону для боксу. Громада прагне розвивати культуру здорового способу життя.

Світлана Спажева, голова Покровської територіальної громади розповідає, що мешканці громади були у складі збірних команд України та представляли державу на європейських змаганнях.

– Тут ми згуртовуємося, тут ми показуємо свій дух, тут ми гуртуємо українську ідентичність, тут ми черпаємо віру та надію, – говорить Світлана Спажева.

Слобожанська територіальна громада: проєкт центру екзопротезування

Дніпропетровщина першою приймає найтяжчих поранених із фронту. Медицина для області – пріоритет.

Торік Олександр Лапа, військовослужбовець ЗСУ втратив ногу під час штурму позицій, 2 години побратими виносили чоловіка з поля бою. Далі – операція з високою ампутацією, реабілітації та екзопротезування.

– До протеза я повністю звик, відчуваю, ніби це моя рідна нога, що я з нею і народився – плани на майбутнє – працювати над нашою перемогою і просто жити, – розповідає Олександр Лапа.

Щоб знову стати на ноги і повноцінно жити з протезом, Олександру знадобилось 4 місяці. У кожного пораненого процес реабілітації індивідуальний, а кваліфікована допомога потрібна на всіх етапах лікування. Саме тому на базі Слобожанської лікарні, у межах конкурсу Громада на всі 100, хочуть відкрити спеціальний центр екзопротезування.

Валентин Лупенко, завідувач відділення ортопедії-травматології Слобожанської центральної лікарні розповідає, що на меті проєкту замкнути на базі одного медичного центру майже весь цикл. Йдеться про формування кукси, підбір протеза, співпраця з техніками – від операції і до реабілітації.

– Цих людей треба реабілітувати, повернути до життя, дати зрозуміти їм, що вони потрібні, і цей проєкт потрібен для всієї країни, – говорить Валентин Лупенко.

Такий центр стане унікальним для Дніпропетровщини – допомогти зможуть одночасно пів сотні поранених.

Олена Вергейчик, заступник голови Слобожанської територіальної громади впевнена, що реалізація цього проєкту розширить можливості надання сучасної медичної допомоги та реабілітації на території Слобожанської громади та й всього регіону.

– Це найменше, що ми можемо зробити для людей, які віддали найцінніше – своє здоров’я задля захисту нашого мирного майбутнього, – говорить Олена Вергейчик.

Цей проєкт дасть шанс на повноцінне життя багатьом військовим і цивільним, які потребують протезування.


***
Програма USAID «Децентралізація приносить кращі результати та ефективність» (DOBRE) – це дев’ятирічна програма, що виконується Глобал Ком’юнітіз (Global Communities) та фінансується Агентством США з міжнародного розвитку (USAID). Програма DOBRE тісно співпрацює зі 100 територіальними громадами (ТГ) у десяти областях України, щоб допомогти їм реалізувати переваги та справитися із викликами, які приносить децентралізація. Програма DOBRE надає технічну та матеріальну підтримку ТГ задля допомоги їм здійснювати урядування відкрито та підзвітно; відповідати на потреби громадян; підтримувати активну залученість громадян до прийняття рішень та вироблення політик.
Підтримка з боку Програми DOBRE враховує низку секторів: стратегічне планування; просторове планування; фінансове управління; надання муніципальних послуг; місцевий економічний розвиток; зміцнення спроможності органів місцевого самоврядування; практики доброго урядування; а також гендерно орієнтовані та молодіжні політики. Упродовж 2022-2025 років Програма DOBRE співпрацюватиме напряму із щонайменше з 60 ТГ України, аби допомогти їм подолати наслідки війни, відновити та відбудувати, і продовжувати їхню траєкторію позитивного та сталого розвитку. Партнерами Глобал Ком’юнітіз у консорціумі виконавців Програми DOBRE є Український кризовий медіа-центр (УКМЦ), Фонд розвитку місцевої демократії ім. Єжи Регульського (FSLD/FRDL), та Малопольська школа публічної адміністрації при Краківському університеті економіки (MSAP/UEK), Польща.