Аналітики об’єднуються в Консорціум оборонної інформації

Українські експерти з безпекових питань вирішили об’єднати зусилля задля створення потужного центру, який повинен допомогти владі в оцінці та прогнозуванні ризиків і їх подоланню. Ці напрацювання були представлені під час Круглого столу “Новий етап війни з Росією: У пошуках гарантій безпеки для України. Внутрішній план стійкості”, організованого Консорціумом оборонної інформації спільно з Українським кризовим медіа-центром.

Учасники заходу ознайомили з концепцією власного плану Перемоги і обговорили ключові компоненти підвищення стійкості країни у війні, яку їй нав’язала Росія, включаючи питання стратегії, обороно-промисловий комплекс, протидію інформаційним загрозам та соціальну складову.

У вітальному слові до учасників зустрічі Голова правління УКМЦ, Надзвичайний та Повноважний Посол Валерій Чалий наголосив, що ініціативи, які потрібні Україні, мають йти не тільки з органів влади, і закликав більше довіряти найавторитетнішим українським експертам.

«Не повинно у нас бути, що найбільше чи найдостовірніше джерело інформації – це іноземні ЗМІ, зокрема американські, попри всієї поваги до них. Джерелом має бути саме українці, які довго працюють в цій царині, знають цю сферу і можуть скоординувати зусилля для допомоги країні, і це саме той випадок», – зазначив дипломат.

До Консорціуму оборонної інформації увійшли декілька аналітичних структур. Серед них Центр досліджень армії, конверсії та роззброєння, компанія Defens exppress New Network, фахівці Національного інституту стратегічних досліджень.

Зі слів одного зі співзасновників Консорціуму, директора ІКК Defense Express Сергія Згурця, завдання об’єднання – впливати на низку важливих напрямків. Зокрема, кристалізувати кращі військові воєнні оборонні практики, які потрібні зараз в нашій країні, надавати допомогу державним приватним оборонним компаніям, а також підтримку органам нашої влади.

«У нас є регулярні закриті аналітичні продукти під назвою «Рефлексії», які виходять щотижня. В них здійснюється аналіз важливих подій з рекомендаціями. І дійсно ми розробили візію оборонних складових внутрішнього плану Перемоги. Цей документ є достатньо ґрунтовним. Він охоплює всі болючі напрямки, які стосуються мобілізації, СЗЧ, управління ОПК, вдосконалення управління військами. На поточному етапі вкрай актуальне питання фортифікації. Навіть питання, пов’язане з ядерною зброєю, тому що це складова, яка так само потребує обговорення на експертному рівні з усіма ризиками і перспективами рішень», – розповів Сергій Згурець.

Без внутрішнього плану і виконання домашніх завдань вказати про перемогу буде дуже важко. Таку думку висловив директор Центру досліджень армії, конверсії та роззброєння; співзасновник Консорціуму оборонної інформації Валентин Бадрак.

Появу Консорціуму він пояснив потребою в експертній думки щодо створення плану стійкості.

«Так, нам потрібні потужні західні озброєння. Нам безумовно потрібні гарантії, але наш документ присвячений саме виконанню домашніх завдань, яких у нас не виконано дуже багато», – відмітив експерт.

Одним з членів Наглядової Ради Консорціуму обрано народного депутата України Миколу Княжицького.

«Від початку повномасштабного вторгнення багато з нас зрозуміли, що треба в якийсь спосіб інформувати людей про те, що відбувається. Оскільки моя родина є співзасновником каналу «Еспресо», то ми запросили Сергія Згурця і його команду співпрацювати з каналом для фахового інформування суспільства. Для того, щоб не було маніпуляції про те, що відбувається. Вони аналітики, а аналітики хочуть аналітикою займатися і вміють це робити фахово», – підкреслив народний депутат.

Він додав, що зараз немає політичного життя і є лише бажання ворога знищити українців. І відповідальність кожного патріотичного громадянина полягає в тому, щоб долучитися до того, щоб цього не сталося

Аспект національної стійкості зачепив директор New Geopolitics Research Network, співзасновник Консорціуму оборонної інформації Михайло Самусь.

«Ще 2017 році ми і наші аналітичні центри говорили про те, що Росія з військової точки вже готова до широкомасштабного наступу на Україну. Однак, далі зробили висновок, що вони не зможуть реалізувати свій задум, тому що вони недооцінюють наші можливості стосовно стійкості нації. Саме нації, а не держави, тому що треба розділяти. Держава – це все ж таки частина націй. У нації є три основні компоненти національної стійкості. Це держава як сервіс для громадян і громадянського суспільства,  власне громадяни, які створюють кістяк цієї нації, і громадянське суспільство. Ці три компоненти діяли настільки консолідовано, що ми змогли витримати е натиск Росії», – зауважив директор New Geopolitics Research Network.

Погляд на те, як розгортатимуться подальші дій у російсько-українській війні, висловив генерал-майор Володимир Гаврилов, який у 2022-2023 роках був заступником міністра оборони. На його думку, РФ буде відмовлятися від будь-яких переговорів, поки буде мати перевагу на землі, але її позиція безперспективна.

«Всі їх віртуальні побажання не відповідають ніяким перспективам. Ми можемо згадати Сирію, про яку в 2017 році Путін говорив, що вони там назавжди, а сьогодні зникли за один тиждень. І це не один приклад. Ми маємо використати всі ті переваги, які є у нас в цьому конфлікті. Наші переваги пов’язані з нашим суспільством і з нашими зв’язками з партнерами. За нами велика стіна європейської та американської індустрії. Можливо, не вистачає політичних рішень, але ресурс у нас набагато більше. Окрім того, у нас дуже динамічне, повне ентузіазму і бажання громадянське суспільство, яке є нашим багатством. А от що потрібне ще, так щира комунікація суспільством і максимальне впровадження військом нових способів і методів введення бойових дій з максимальним застосуванням нових технологій. Якщо ми зможемо правильно підготувати людей для цього, у Росії взагалі нема ніяких шансів думати навіть про цю війну», – переконаний Володимир Гаврилов.