З 2014 року у полоні терористів побували 79 журналістів – Оксана Романюк

WATCH IN ENGLISH

Київ, 5 червня 2015 року – Протягом минулого року проросійські бойовики на сході України захопили у полон 79 журналістів. 35 з них перебували у полоні більше ніж 2 доби. З початку 2015 року чотирьох журналістів захоплювали як заручників на досить довгий період часу. Зараз у полоні бойовиків одна журналістка Марія Варфоломеєва. Таку інформацію під час прес-брифінгу в Українському кризисному медіа-центрі озвучила Оксана Романюк, виконавчий директор Інституту масової інформації.

На сході України зараз немає такого поняття як вільна та незалежна журналістика. «Бойовики зробили все можливе, щоб інформація, яка показує їх у невигідному для них світлі не виходила за межі окупованих територій. Незалежні журналісти і медіа послідовно піддавалися переслідуванню з їхнього боку. Викрадення журналістки Марії Варфоломєєвої та фабрикація проти неї звинувачень у шпіонажі — лише один із багатьох випадків. Багато наших колег, серед яких Володимир Старцев, В’ячеслав Бондаренко та Максим Осовський, зазнали нападів, погроз та пройшли через полон і тортури», – розповів Костянтин Реуцький, «Схід SOS».

Інститут масової інформації проводить системний моніторинг свободи слова на всій території України, включно з окупованими та анексованими територіями. Згідно з даними цьогорічного моніторингу ситуація поліпшилася порівняно із попереднім півріччям, але перешкоджання свободі слова спостерігаються в абсолютно всіх регіонах України. У світовому рейтингу свободи слова минулого року Україна посіла 127 місце через фізичну агресію та 7 смертей журналістів на території Україну.

Одним із ключових факторів, який заважає вирішувати проблеми свободи слова в Україні є неготовність журналістської спільноти активно захищати свої права і власне право на професію. На думку експертів зараз спостерігаються дві ключові тенденції у медіа-просторі. «Позитивна полягає у тому, що до нас вперше приходять люди і просять розказати, як писати за журналістськими стандартами. Негативна полягає у схильності до патріотизму, само-цензури та багато у чому пов’язана з тим, що журналісти не відчувають ту межу, перейшовши яку вони можуть зашкодити. Необхідно провести обговорення журналістських стандартів з ширшим середовищем, розповісти, що робити в умовах інформаційної війни», — пояснила Оксана Романюк. Виконавчий директор ІМІ додала, що цього року журналістська спільнота чекає політичної волі для того, щоб були проведені ще дві ключові реформи, які стосуватимуться прозорості медіа-власності та роздержавлення.

За словами Тараса Шевченко, директора Інституту медіа-права, одною з ключових речей, яка може вплинути на ситуацію у медіа-ландшафті є суспільне мовлення, суспільне телебачення та суспільне радіо. «Протягом наступного року і держава, і журналісти, і громадянське суспільство мають зробити все, щоб закон про суспільне мовлення був якісно імплементований, а всі процедури створення юридичної особи та Наглядової ради суспільного мовника мають бути завершені», – наголосив Тарас Шевченко.

Участь у прес-брифінгу взяли:

Андрій Куликов, «Громадське радіо»

Оксана Романюк, Інститут масової інформації

Діана Дуцик, «Телекритика»

Тарас Шевченко, Інститут медіа-права

Костянтин Реуцький, «Схід SOS»

Леся Ганжа, «Доступ до правди»

Олексій Мацука, «Радіо Свобода»

Ганна Андрієвська, «Незалежна медіа-профспілка України»

Володимир Єрмоленко, «Інтерньюз-Україна»

Тетяна Матичак, «Stop Fake»

Руслан Харченко, «ТСН-Тиждень», телеканал «1+1»

Антон Круть, УКМЦ