Київ, 8 вересня 2015 року – Станом на 1 вересня підготовка теплових організацій до зими складає близько 87-90%. Про це під час круглого столу в Українському кризовому медіа-центрі заявив заступник міністра регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України Едуард Кругляк. За його словами, підготовка йде за планами, що були узгоджені з місцевими органами самоврядування. “Що стосується тепловиків, то з 21 тисяч 73 котелень, які ми готуємо до зими, підготовлено 18 тисяч 530 станом на 1 вересня. З 614 котелень, які ремонтувалися та реконструювалися, 528 – зроблені. З 316 км теплотрас по країні, 261 км замінено та проведено випробування. З 5212 теплових пунктів, 4376 підтверджені документи про їхню готовність. З технічної точки зору, немає якихось побоювань, що ми не включимося і не вступимо в опалювальний сезон”, – акцентував пан Кругляк.
Також заступник міністра повідомив, що співробітники Мінрегіону перевірятимуть у регіонах готовність теплових організацій до осінньо-зимового періоду. З 15 числа співробітники міністерства роз’їжджаються по регіонах. Будуть вибірково перевіряти паспорт готовності, котельні, центральні теплові пункти, повідомив пан Кругляк.
Проте в «Укртеплокомуненерго» прогнози щодо підготовки до опалювального сезону не такі оптимістичні. «Опалювальний сезон ми розпочнемо, але як він пройде гарантій ніяких дати ми не можемо. Ми повинні бути готові до того, що можливі і техногенні катастрофи у містах, і можливі аварії», – констатував Арсентій Блащук, президент міжгалузевої асоціації «Укртеплокомуненерго». Оскільки, за його словами, з кожним роком є великий недоремонт обладнання та мереж. Він пояснив, що після опалювального сезону НАК «Нафтогаз України», завдяки наданим йому механізмам, «вимив» обігові кошти в енергетичних компаній, та вилучив готівкові кошти за рахунок погашення заборгованості за спожитий газ. Відповідно, компанії отримали заборгованість по електроенергії, а також по заробітній платі працівникам. Також, на думку пана Блащука, тарифи не покривають витрати на теплову енергію. «За нашими даними, на сьогодні близько 10% тарифів не забезпечують економічного обґрунтування чи собівартості виробництва теплової енергії», – підкреслив президент «Укртеплокомуненерго».
На думку генерального директора «Полтаватеплоенерго» Володимира Чернявського, думаючи лише про розрахунки, не враховуються інтереси споживачів. Він пропонує дещо пом’якшити навантаження на споживача. «Ми маємо споживачеві запропонувати, як мінімум, два тарифи на вибір, які він може обирати на початку календарного року – або це сезонний протягом виключно опалювального періоду зі 100% навантаженням, або це двоставковий, коли умовно дві третини навантаження лягає на опалювальний сезон і третина міжопалювальний сезон»,- запропонував пан Чернявський.
Столиця ж готова до опалювального сезону на 90%, про це заявив заступник технічного директора “Київенерго” Григорій Саєнко. Підготовка мереж, за його словами, на фінішній прямій, їхні гідравлічні випробовування проведені. «Стан трубопроводів показав, що цьогоріч виявлених пошкоджень більше на 150, ніж минулого року, тобто мережі старіють», – повідомив Григорій Саєнко. Основний упор, за його словами, був зроблений на установки вузлів обліку теплової енергії. «Ті роботи, що виконуються нині, це ремонт котлів, не впливають на початок опалювального сезону, він виконується згідно графіку», – додав заступник технічного директора “Київенерго”.
Альона Бабак, народний депутат України («Об’єднання «Самопоміч»), заступник голови Комітету Верховної Ради України з питань будівництва, містобудування і житлово-комунального господарства, переконана, що у контексті підготовки до опалювального сезону ключовими є два питання. По-перше, це якісне клієнтське обслуговування, тобто у платіжці за комунальні послуги має бути можливість для зворотнього зв’язку, інакше кажучи – номера телефонів, за якими споживач може уточнити всі аспекти. Другим ключовим питанням є відсутність державницької позиції щодо забезпечення балансу інтересів, заявила Альона Бабак. Вона зазначила, що якщо є невідшкодована різниця у тарифах державного бюджету, то на цю суму не можна штрафувати і виставляти санкції. Тому що немає джерела відшкодування цих штрафних санкцій. «Якщо держава прийняла таку політику, що не буде встановлювати на рівню економічно обґрунтованих витрат тариф, і сказала, що мусить за це дати різницю у тарифах і її не дала, яке право вона має іншою рукою дозволити іншому підприємству накладати штрафні санкції, які лягають тягарем на платника податку? Це є відсутність державницької позиції», – заявила народний депутат.