Київ, 28 вересня 2016 року – Чесна конкуренція на ринку є одним із ключових факторів, що впливають на бажання інвестувати у ту чи іншу країну. Продовження роботи над створенням конкурентного середовища на ринку енергетики – одне із ключових завдань для України. Крім того, це її зобов’язання у рамках Енергетичного співтовариства та Угоди про асоціацію з ЄС. Основну роль у цьому процесі мають відігравати Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (НКРЕКП) та Антимонопольний комітет України (АМКУ). Про це заявили представники органів влади, бізнесу та експерти під час дискусії в Українському кризовому медіа-центрі. «Коли є воля держави і вона спрямована на лібералізацію ринку, коли встановлено чесні, однакові, зрозумілі правила гри і при цьому є сильне конкурентне відомство, яке спроможне їх захистити і справедливе судочинство, ризики для потенційного інвестора, який приходить в Україну, суттєво знижуються», – зазначила Марія Ніжнік, перший заступник голови Антимонопольного комітету України, державний уповноважений АМКУ.
Роль Антимонопольного комітету полягає у тому, щоб здійснювати адвокацію інтересів усіх гравців ринку – надавати дозвіл на узгоджені дії та концентрацію, контролювати державну допомогу суб’єктам господарювання та припиняти порушення правил конкуренції. Марія Ніжнік зазначила, що, згідно зі статистикою АМКУ, майже 80% справ стосуються зловживань на ринку та створення перешкод для доступу на суміжні ринки. «Основні види порушень – зловживання монопольним становищем та антиконкурентні узгоджені дії суб’єктів господарювання», – зазначила вона. В Україні ще є проблема із тим, що держава часто сама створює неконкурентні умови на ринку. Одним із кроків до вирішення цієї проблеми має стати закон про моніторинг державної допомоги суб’єктам господарювання. Анна Артеменко, державний уповноважений Антимонопольного комітету України, зазначила, що він є частиною Угоди про асоціацію і передбачає впровадження в Україні фактично нового інституту права для моніторингу будь-яких видів підтримки з боку держави, щоб забезпечити конкурентний нейтралітет. Вже із серпня наступного року органи влади повинні будуть повідомляти АМКУ про всі такі програми, а Комітет надаватиме свою оцінку. «Якщо суб’єкт господарювання знає про те, що його конкурент отримує державну підтримку, він може звернутися зі скаргою до комітету, і ми перевіримо правові підстави, на яких ця підтримка надавалась», – зазначила пані Артеменко. Повна імплементація євро стандартів має відбутися до 2023 року.
На сьогодні найскладніший виклик для АМКУ – це створення конкуренції на ринках, де її раніше не існувало через існування природної монополії. «Дуже важливо, щоб конкуренти скаржилися, щойно вони помічають на ринку щось підозріле. Зі свого досвіду я знаю, що для того, щоб розуміти ситуацію на ринку, необхідно мати інформацію від гравців ринку», – зазначив Хосе Мануель Ернандес, перший секретар Представництва ЄС в Україні. При цьому необхідно, щоб АМКУ мав достатньо ресурсів щоб розглядати увесь об’єм скарг. «Комунікація у цій царині – чи не основне завдання. Наявність дороговказів значно пришвидшить виникнення конкуренції. Регулювання не буває ефективним, якщо бізнес не розуміє, для чого це робиться», – зауважив Олексій Гончарук, голова Офісу ефективного регулювання (BRDO). Що стосується НКРЕКП, важливо, щоб регулятор, отримавши розширені повноваження, чітко дотримувався регуляторного законодавства, щоб його дії були послідовними та обґрунтованими. Пан Ернандес додав, що у процесі реформ необхідна координація між різними відомствами для узгодження різних законодавчих вимог і адаптацію їх до європейських стандартів.
За словами Андрія Фаворова, директора ЕРУ Трейдінг, позитивна ситуація сьогодні – на промисловому ринку газу. «За оцінками деяких наших європейських партнерів, це навіть більш конкурентний ринок, ніж у багатьох країнах східної Європи. Тож можна стверджувати, що промислові споживачі зараз отримують газ за ринковими цінами. Там оперує понад 20 гравців, які пропонують різні умови», – зазначив він. Водночас, Олександр Овдієнко, голова Асоціації газового ринку України, не поділяє таку думку, наводячи приклад «Нафтогазу», який є і монополістом, і має державну підтримку – не сплачує ПДВ при імпорті, має кредит у валюті під державні гарантії і т.д.
На інших енергетичних ринках, зокрема, вугілля та електроенергії, конкуренція практично відсутня. «Енергоатом, найбільший виробник, працює за регульованим тарифом, який визначає Комісія, «Укргідроенерго» – також, [тарифи] на відновлювані джерела енергії, знов таки, визначаються адміністративним шляхом, і залишається теплова енергетика, яка «конкурує» за залишок коштів», – пояснив Андрій Фаворов. Виключне право транспортувати електроенергію з Європи належить «Укрінтеренерго». З приводу ринку електроенергії Марія Ніжнік зазначила, що АМКУ у 2015-2016 роках досліджував ситуацію і за підсумками надав рекомендації органам влади. «Основні рекомендації стосувалися питань стимулюючого регулювання суб’єктів природних монополій, ліквідації перехресного субсидування, створення рівних умов доступу до мереж, відокремлення природної монополії від потенційно конкурентних ринків, врегулювання проблемних питань у сфері приєднання до мереж та підвищення платіжної дисципліни», – розповіла вона.
Для роботи над проблемами необхідна тісна співпраця АМКУ з НКРЕКП, і її вже налагодили, зазначила Марія Ніжнік. Крім того, 29 вересня ці органи підпишуть меморандум про співпрацю. «Це буде дуже важлива подія. Крім того, що цей меморандум буде окреслювати процедуру співпраці між цими двома органами, він даватиме можливість споживачам дізнатися, куди із якою скаргою можна звертатися і коли очікувати результати», – розповіла вона.
Олександр Пономаренко, директор департаменту стратегії розвитку паливно-енергетичного комплексу Міністерства енергетики та вугільної промисловості України, звернув увагу на необхідність подбати не лише про конкурентне середовище, але й про передбачуваність регуляторної політики та державні гарантії для інвестора. «Основне, що цікавить інвестора – чи буде законодавча стабільність. Багато компаній пішли з видобутку нафти і газу після того, як різко підняли рентні ставки. Так само, зараз багато компаній пропонують співпрацю щодо альтернативних видів енергії і ставлять запитання, за якими тарифами вони будуть продавати електроенергію і на скільки років ми дамо їм таку гарантію», – зазначив він.