Цього тижня кількість обстрілів із важкого озброєння знизилася на 80% – СММ ОБСЄ

WATCH IN ENGLISH

Ситуація на сході України покращується вже другий тиждень поспіль. «На цьому тижні кількість порушень режиму тиші зменшилася на 20%, порівняно із попереднім тижнем. Особливо знизилася інтенсивність обстрілів зі зброї, забороненої Мінськими домовленостями. […] На минулому тижні ми зафіксували 185 вибухів від пострілів із танків, мінометів та артилерії. Для порівняння, на попередньому тижні таких було 884. Таким чином, кількість обстрілів знизилася на 80%», – повідомив Александр Хуг, перший заступник голови Спеціальної моніторингової місії ОБСЄ в Україні, під час скайп-включення в Українському кризовому медіа-центрі.

Проте спостерігачі щоденно фіксують порушення режиму тиші, особливо на Світлодарській дузі. Зокрема, увечері та вночі у вівторок, 21 лютого, спостерігачі у Світлодарську зафіксували 86 вибухів невизначеного походження, ще 5, імовірно, від пострілів з гранатомета, 5 – від пострілів із 82 мм міномета, близько 60 пострілів із кулемета і близько 50 – зі стрілецької зброї. У середу у контрольованому так званою «ДНР» Дебальцево спостерігачі протягом двох годин зафіксували 298 вибухів невстановленого походження. «Вчора спостерігачі у Світлодарську вранці зафіксували понад 300 вибухів протягом менш ніж двох годин», – додав Александр Хуг.

Перший заступник керівника СММ нагадав, що спостерігачі очікують від сторін інформацію про зброю, відведену із зони безпеки. «Ми вже отримували деяку інформацію про зброю, яку сторони відвели раніше. […] Але зараз ми чекаємо на оновлені дані про зброю, яка зараз знаходиться у зоні безпеки і має бути відведена – про ту зброю, яку ми бачили і яка застосовувалася протягом цього тижня», – підкреслив він. Зокрема, цього вівторка на території, контрольованій ЗСУ, спостерігачі помітили у «зоні безпеки» 9 танків, з протилежного боку – 5 танків. У середу з українського боку зафіксували 6 гаубиць, на неконтрольованій урядом території – 2 танки та 2 БМП, озброєні керованими протитанковими ракетами.

Перший заступник керівника СММ зазначив також, що спостерігачі знову зіткнулися з обмеженнями свободи пересування. «Коли бої активніші, обмежень більше», – зазначив він.

Александр Хуг підтвердив, що зараз йдуть перемовини про збільшення кількості спостерігачів і технічних можливостей СММ. «Як тільки буде прийняте таке рішення на рівні постійної ради у Відні, ОБСЄ зможе більш детально працювати над цим питанням і визначати, як це буде реалізовано на місцях», – деталізував Александр Хуг. Імовірно, це відбудеться наприкінці березня, коли прийматимуть рішення про продовження мандату місії.