Дедалі частіші випадки переслідування антикорупційних організацій та активістів в Україні є прямою загрозою проведенню реформ і викликають занепокоєння міжнародної спільноти. На цьому наголошують у доповіді міжнародної правозахисної громадської організації Human Rights First «Демократія у небезпеці: Україна на перехресті на четверту річницю Євромайдану», яку презентували сьогодні в Українському кризовому медіа-центрі. У доповіді наведені факти нещодавніх атак на антикорупційні організації та активістів в Україні, та рекомендації для Заходу щодо подальшої підтримки громадянського суспільства в Україні.
Один із фокусів уваги у доповіді – нещодавні атаки на Національне антикорупційне бюро. «Минулого тижня Державний департамент у свої реакції зазначив, що останні події, включаючи втручання у розслідування корупції на найвищому рівні, арешт працівників НАБУ, а також захоплення файлів НАБУ ставлять під питання відданість України питанням боротьби з корупцією. Такі дії виглядають як спроба підірвати діяльність незалежних антикорупційних установ, яким надають підтримку США та інші країни, підірвати суспільну довіру та міжнародну допомогу, яка надається Україні», – розповів Брайан Дулі, представник Human Rights First.
Також наводять факти переслідування антикорупційних громадських організацій з боку силових структур. «Ми занепокоєні, що СБУ відкрила справу проти двох організацій, які борються із корупцією у сфері охорони здоров’я, «Пацієнтів України» та Всеукраїнської мережі людей, що живуть з ВІЛ/СНІД. У жовтні податкова поліція провела обшуки і намагалася заморозити банківські рахунки обох організацій. Ці організації успішно боролись з корупцією у сфері охорони здоров’я», – зазначив Брайан Дулі. Дмитро Шерембей, голова Всеукраїнської мережі людей, що живуть з ВІЛ/СНІД, нагадав, що на сьогодні проти них відкрито декілька кримінальних справ. «Проти нашої організації є 8 ухвал суду, щоб вилучати у нас документи, проводити розслідування та викликати наших працівників на допити. Це є маркером того, що мотивація СБУ і Генеральної прокуратури – зберегти корупційні схеми, які давали б можливість збагачуватись тим керівникам, які сидять у цих структурах. Якщо завтра у моїй організації закриють рахунки, або заблокують роботу, 150 тисяч людей перестануть отримувати допомогу. Більше 40 тисяч – перестануть отримувати препарати, які зберігають їм життя», – наголосив він.
«Очевидно, що для правоохоронної системи, яка обслуговує не закон, а теперішню політичну еліту (так само, як вона обслуговувала попередню політичну еліту), ворогом є антикорупційні і пацієнтські організації. Бо ми заважаємо їм нормально жити. Ми хочемо, щоб ці справи були в суді. Бо коли вони в суді, ми можемо всім показати ті докази, як їх називає Генпрокуратура, докази, якими вони оперують – не пусті слова Генпрокурора або їх спікерів, а документи. Тому я звертаюсь до СБУ, Генеральної прокуратури: якщо у вас є претензії – ходімо в суд», – додав Віталій Шабунін, голова правління ГО «Центр протидії корупції».
Ключова рекомендації доповіді для американського уряду щодо підтримки громадянського суспільства в Україні – сприяти зміцненню новостворених антикорупційних органів. «Американський уряд повинен продовжувати сприяти і публічно і приватно захисту НАБУ та створенню незалежного антикорупційного суду. Він має використати наявні важелі впливу для того, щоб заборонити видачу віз та заморозити рахунки держслужбовців, які мають відношення до корупції в Україні. Також слід публічно закликати скасувати закон від березня 2017 року, націлений на антикорупційних активістів, та нові законодавчі ініціативи, які є атакою на громадські організації, а також закликати скасувати справи, порушені проти антикорупційних активістів та громадських організацій», – деталізував Брайан Дулі.
Олександра Устінова, член правління ГО «Центр протидії корупції», зауважила, що міжнародні партнери України на минулому тижні вперше з часу Революції гідності почали відкрито говорити про можливість персональних санкцій проти нинішніх посадовців. «Це вперше з часів Майдану наша влада перейшла ту червону межу, коли почали говорит про персональні санкції. Це має бути не те що дзвіночком, а гучним дзвоном для всіх, хто сьогодні займається фальсифікацією справ проти активістів та знищенням нових антикорупційних органів», – наголосила вона.