Огляд ЗМІ за 27 квітня – 1 травня 2018

ВИСНОВКИ

Міністри закордонних справ країн НАТО домовилися продовжувати щодо Росії політику стримування в поєднанні з істотним діалогом. “Нам необхідно ще більше зміцнити нашу стійкість. У той же час НАТО залишається прихильним діалогу з Росією”, – заявив генсек НАТО Єнс Столтенберг. Також глави МЗС країн НАТО обговорили прагнення України до набуття членства в Альянсі. “Україна також висловила бажання стати членом НАТО. Міністри обговорили це питання” – заявив Столтенберг. При цьому він наголосив, що політика відкритих дверей є історичним досягненням НАТО, що робить значний внесок у мир і стабільність у світі. Держсекретар США Майк Помпео заявив, що у Північноатлантичному альянсі є велика група країн, які очікують на приєднання України до блоку. Помпео підкреслив, що Києву необхідно провести ще багато роботи, “пройти довгий шлях, щоб цього досягти”. Глава МЗС Угорщини Петер Сійярто заявив, що те, чи відбудеться Комісія Україна-НАТО на найвищому рівні, залежить від України. Єнс Столтенберг закликав офіційний Київ і Будапешт вирішити розбіжності для відновлення засідань комісії Україна-НАТО.

Президент Петро Порошенко підписав указ, яким вводиться в дію рішення РНБО про зміну формату АТО. «Впевнений в тому, що це не просто зміна формату. Це нові можливості захисту української території, українських громадян», – заявив Порошенко. Порошенко також підкреслив, що українські дипломати і він, як президент, зроблять все, щоб забезпечити запровадження формату миротворців, які посилять безпековий компонент і створять необхідні умови для відновлення нормального життя.

Петро Порошенко підтвердив поставку в ЗСУ протитанкових ракетних комплексів “Джавелін” з США. Порошенко висловив щиру подяку президенту США Дональду Трампу за рішення “на підтримку України, на захист свободи і демократії”. Екс-посадовець Пентагону Майкл Карпентер заявив, що можливості української армії радикально змінять не “Джавеліни”, а реформи структури командування.

У прес-службі БПП повідомили, що за результатами паралельного підрахунку голосів, перемогу в 20 ОТГ здобула партія «БПП «Солідарність». «За результатами паралельного підрахунку голосів, проведеного партійними штабами, кандидати від партії перемагають у 26 громадах з 40», – йдеться у заяві партії. У той же час лідер партії ВО “Батьківщина” Юлія Тимошенко заявила, що “Батьківщина” здобула впевнену перемогу на виборах до ОТГ. «За результатами виборів в ОТГ партія ВО “Батьківщина” отримала абсолютну перемогу з результатом 35,4%, в той час як “Блок Петра Поршенка “Солідарність” отримав 27,1%. Таким чином від партії ВО “Батьківщина” обрано 277 депутатів, а від партії президента “Блок Петра Порошенка” Солідарність “- 212 депутатів», – заявила Тимошенко. Тимошенко зазначила, що на виборах з боку влади мали місце адміністративний ресурс, політичні репресії, масштабний підкуп і фальсифікації. У «Комітеті виборців України» повідомили, що у день голосування на виборах в 40 ОТГ правоохоронці відкрили три кримінальні виробництва за фактом підкупу виборців. “Лідери (за кількістю підкупів) – “Батьківщина” і “Аграрна партія”, трохи менше – у “Радикальної партії”. По одному випадку підкупу є в “Блоці Петра Порошенко” і “Самопомочі”, – уточнив голова КВУ Олексій Кошель. Кошель також зазначив, що дані вибори стали найбруднішою кампанією за всю історію проведення виборів до ОТГ, починаючи з жовтня 2015 р.

Конституційний Суд визнав неконституційним закон про всеукраїнський референдум. Зокрема, КС дійшов висновку, що цей закон повністю суперечить Конституції. Таким чином КС закріпив демократичну систему проведення всеукраїнського референдуму і “не дав можливості державі узурпувати владу під прикриттям “народного волевиявлення” в обхід Конституції”.

Прес-служба “Нафтогазу” повідомляє, що 26 квітня Лондонський міжнародний арбітражний суд постановив арбітражне рішення у спорі за позовом міноритарних акціонерів “Укрнафти” проти “Нафтогазу”. За рішенням суду, не підлягає виконанню частина статті 9 угоди, яка передбачає, що 6 членів Наглядової ради Укрнафти обираються з числа кандидатів, запропонованих Нафтогазом, а голова Укрнафти та інші 5 членів Наглядової ради – з числа кандидатів, запропонованих компаніями Коломойського, які є міноритаріями. Стаття 9 також передбачає, що персональний склад правління “Укрнафти” має затверджуватися Наглядовою радою “Укрнафти” за пропозицією голови правління. “При цьому, Трибунал постановив, що в цілому Акціонерна угода є дійсною, хоча ключові її положення щодо корпоративного управління “Укрнафти” є такими, що не підлягають виконанню”, – повідомляє прес-служба.

Finbalance повідомляє, що “Приватбанк” списав 5,56 мільярда гривень кредитів, які були видані до націоналізації. При цьому Приватбанк наводить дані, що за рахунок резерву в 2017 році він списав як безнадійні кредити та аванси клієнтам на 5,86 млрд грн. Торішні відрахування до резерву під знецінення кредитів за цим портфелем становили 17,3 млрд грн. На кінець 2017 року банк оцінював отримане нерухоме майно як врегулювання прострочених кредитів на суму 11,27 млрд грн, тоді як на кінець 2016 року – 21,84 млрд грн.

Уряд вніс ряд змін до чинних правил надання субсидії на житлово-комунальні послуги для населення. Передбачається, що вже в наступному опалювальному сезоні відбудеться монетизація субсидій на рівні споживачів і субсидії будуть видавати “живими” грошима. Це означає, що їх отримувачі можуть залишати собі зекономлені в результаті ощадливого споживання кошти. Так, при призначенні субсидії враховуватимуть матеріальне становище родини. Якщо у власності сім’ї є автомобіль, якому менше п’яти років— субсидію не призначатимуть. Окрім того, доходи від оренди майна, зокрема, від здачі в оренду квартири, тепер необхідно буде також вказувати в деклараціях про доходи – в новій графі “інші доходи”. Субсидію скасують, якщо площа квартири власника перевищує 120 кв. метрів, а будинку  – 200 кв. м. У випадку безробітних осіб субсидія надаватиметься тим, хто офіційно зареєстрований у службі зайнятості. Тим, хто працює без оформлення  в Україні або за кордоном, органи соцзахисту автоматом рахуватимуть дохід три прожиткові мінімуми – 5286 гривень. Пропорціонально зменшили норматив електроенергії, яку виділяють на опалення. Соціальна норма на газове опалення буде наближена до реальних обсягів споживання і становитиме 4,5 м3 на 1 квадратний метр площі, електроопалення – 30 кВт/год на 1 квадратний метр площі.

ТОП-5 РЕЗОНАНСНИХ НОВИН ДОБИ: ПОЛІТИКА, ЕКОНОМІКА.

  • «В короткі терміни повернути мир» – генерал ЗСУ про Операцію об’єднаних сил на Донбасі (179 публікацій у ЗМІ)
  • Вибори до ОТГ: Тимошенко говорить про мафію, а Гройсман кличе до нетерпимості (138 публікацій у ЗМІ)
  • Ракетні комплекси Javelin прибули до українського війська – Порошенко (60 публікацій у ЗМІ)
  • Уряд автоматично перерахує субсидії не менше 80% громадян (28 публікацій у ЗМІ)
  • Новий Держсекретар США озвучив своє бачення спільного майбутнього України і НАТО (12 публікацій у ЗМІ)

ЄВРОАТЛАНТИЧНА ІНТЕГРАЦІЯ УКРАЇНИ.

Міністри закордонних справ країн НАТО на нараді в Брюсселі, яка відбулася в п’ятницю, домовилися продовжувати щодо Росії політику стримування в поєднанні з істотним діалогом. Генеральний секретар НАТО Єнс Столтенберг заявив на прес-конференції, що така політика “є правильною”. “Нам необхідно ще більше зміцнити нашу стійкість. У той же час НАТО залишається прихильним діалогу з Росією”, – сказав він. Є. Столтенберг додав, що обидві сторони продовжують працювати в напрямку наступного засідання Ради Росія-НАТО.

Глави МЗС країн НАТО обговорили прагнення України до набуття членства в Альянсі. Про це заявив генсек НАТО Єнс Столтенберг після зустрічі міністрів закордонних справ країн Альянсу у Брюсселі, повідомляє кореспондент “Європейської правди”. За його словами, на зустрічі обговорювалася політика відкритих дверей, якої дотримується Альянс, а також прогрес Македонії, Боснії та Грузії на шляху до членства. “Україна також висловила бажання стати членом НАТО. Міністри обговорили це питання” – заявив Столтенберг.

У Північноатлантичному альянсі є велика група країн, які очікують на приєднання України до блоку. Про це заявив новий держсекретар США Майк Помпео після завершення засідання глав МЗС країн НАТО у Брюсселі, повідомляє кореспондент “Європейської правди”. “Велика група (країн, – ред.) сподіваються, що українці почнуть здійснювати дії, після яких їх можна буде запросити до членства в НАТО”, – сказав держсекретар. При цьому, за його словами, на зустрічі обговорювалися різні підходи до надання Україні Плану дій щодо членства.

Глава МЗС Угорщини Петер Сійярто заявив, що те, чи відбудеться Комісія Україна-НАТО на найвищому рівні, залежить від України. Про це він заявив у кулуарах зустрічі глав МЗС країн НАТО, повідомляє кореспондент “Європейської правди”. За його словами, напередодні він обговорив це питання з генсеком НАТО Єнсом Столтенбергом. “Я дав чітко зрозуміти, що те, чи відбудеться зустріч НАТО-Україна на саміті, залежить лише від України”, – заявив Сійярто. “Якщо український уряд поверне порушені права угорців, ми не будемо проти засідання комісії”, – заявив він.

Генсек НАТО Єнс Столтенберг закликає офіційний Київ і Будапешт вирішити розбіжності для відновлення засідань комісії Україна-НАТО. “У мене була зустріч із главою МЗС Угорщини, обговорювали різні питання, зокрема можливість проведення засідання комісії Україна-НАТО під час липневого саміту. Нам відомо, що є певні розбіжності між Угорщиною та Україною, які унеможливлювали проведення зустрічі на міністерському рівні. Ми продовжуємо закликати Україну й Угорщину знайти вирішення цих розбіжностей якнайшвидше”, – сказав Є. Столтенберг на прес-конференції після зустрічі глав МЗС країн НАТО у п’ятницю в Брюсселі. При цьому генсек альянсу наголосив, що Україна є близьким партнером НАТО.

ЗАВЕРШЕННЯ АТО.

Президент України, верховний головнокомандувач Збройних сил країни Петро Порошенко оголосив про перехід від формату антитерористичної операції до операції об’єднаних сил на території Донецької та Луганської областей. “Від сьогоднішнього дня, 30 квітня, 2018 року, антитерористична операція, широкомасштабна на території Донецької та Луганської областей, завершується. Ми зараз починаємо військову операцію під керівництвом Збройних сил України для забезпечення захисту територіальної цілісності, суверенітету і незалежності нашої держави… АТО закінчилося, протистояння агресії, відсіч російському агресору завершиться тоді, коли буде звільнений останній клаптик української землі, при чому як на території Донецької та Луганської областей, так і на території окупованого Криму”, – сказав верховний головнокомандувач в понеділок за засіданні військового керівництва країни, яке транслювали українські телеканали. Він підкреслив, що АТО за 4 роки виконала свої завдання в умовах дій підготовлених і підтримуваних Росією терористів на Донбасі і коли попередня українська влада фактично були розвалені її збройні сили.

Можливості української армії радикально змінять не “Джавеліни”, а реформи структури командування. Про це, коментуючи заяву Держдепу про доставку до України ракетних комплексів “Джавелін” заявив екс-посадовець Пентагону та директор аналітичного Центру Байдена при Пенсильванському університеті Майкл Карпентер, передає “Голос Америки”. “Нарешті Україна отримала “Джавеліни”. На моральному, політичному, тактичному та стратегічному рівні це правильне рішення, яке допоможе Україні захиститись від безупинної агресії Росії, яка вже забрала понад 10 000 життів”, – підкреслив експерт. “Джавеліни є корисним видом озброєння, яке матиме обмежений стримуючий ефект, але не змінить фундаментально можливості української армії.

Президент України Петро Порошенко підтверджує поставку в Збройні сили України протитанкових ракетних комплексів “Джавелін” (Javelin) з США. “Вітаю жвавий інтерес – і в Україні, і за її межами – до постачання нам комплексів Джавелін. Можу тільки підтвердити, що так, довгоочікувана зброя прибула в українську армію. І значно зміцнила потужний стримуючий ефект нашої боєздатності та євроатлантичної безпеки. Продовжуємо працювати над зміцненням нашого оборонного потенціалу з метою відсічі російської агресії”, – написав П. Порошенко на своїй сторінці в соцмережі Фейсбук у понеділок увечері.

ЕКОНОМІКА.

МВФ вже переглянув темпи приросту українського ВВП, новий прогноз виявився дуже обнадійливим. Про це йдеться в статті “Дзеркала Тижня”. Автор зазначає, що за умовами випуску VRI (реструктуризовані борги України), інвестори претендують на частину приросту реального ВВП (з урахуванням інфляції), що перевищить показник у 3% в 2019-2038 рр., за умови, що номінальний ВВП (без урахування інфляції) буде більше 125,4 млрд доларів. “МВФ переглянув прогноз на 2019 рік, збільшивши номінальний ВВП з 118,8 млрд до 126,7 млрд доларів. Навіть прогноз реального ВВП, який, згідно з очікуваннями МВФ, навпаки, повинен знизитися з 3,5% до 3,3%, сприятливий для власників VRI”, – йдеться в статті.

В Адміністрації президента впевнені, що транш від МВФ Україна отримає в будь-якому випадку, тому не поспішають з виконанням ключових вимог. Про це йдеться в статті “Дзеркала Тижня”. Ні парламент, ні уряд не поспішають зі створенням Антикорупційного суду і введенням ринкової ціни на газ, говориться в статті. “МВФ напевно розуміє, що впевненість Києва в тому, що допомога прийде в будь-якому випадку, небезпідставна. Без підтримки Фонду нам буде дуже складно виконати наші зобов’язання перед зовнішніми кредиторами, в тому числі і перед самим МВФ”, – пише автор. За даними видання, Україна знаходиться в трійці боржників фонду (11,9 млрд дол.), на другому місці після Греції (12,8 млрд дол.).

ВИБОРИ ДО ОТГ.

За результатами паралельного підрахунку голосів, перемогу в 20 ОТГ здобула партія “Блок Петра Порошенка “Солідарність”, повідомили в прес-службі партії. “На перших виборах в ОТГ, які відбулися 29 квітня, переконливу перемогу здобула партія “Блок Петра Порошенка “Солідарність”. За результатами паралельного підрахунку голосів, проведеного партійними штабами, кандидати від партії перемагають у 26 громадах з 40. Тобто 65% – висуванці, члени партії або кандидати, які йшли за підтримки партії “Блок Петра Порошенка “Солідарність”. З них – 2 міських ОТГ, 8 селищних і 16 сільських”- йдеться в повідомленні, оприлюдненому прес-службою в понеділок вранці.

Лідер партії ВО “Батьківщина” Юлія Тимошенко заявила, що “Батьківщина” здобула впевнену перемогу на виборах до ОТГ, які відбулися в Україні 29 квітня “За результатами виборів в ОТГ партія ВО” Батьківщина “отримала абсолютну перемогу з результатом 35,4%, в той час як” Блок Петра Поршенка “Солідарність” отримав 27,1%. Таким чином від партії ВО “Батьківщина” обрано 277 депутатів, а від партії президента “Блок Петра Порошенка” Солідарність “- 212 депутатів. .. Партія ВО” Батьківщина “перемогла з істотною перевагою”, – заявила Ю. Тимошенко на прес-конференції, коментуючи попередні результати виборів в ОТГ. За її словами, “Батьківщина” в даний час має 40% протоколів з мокрими печатками, на базі яких було розраховано результат “.

У день голосування на виборах в 40 ОТГ правоохоронці відкрили три кримінальні виробництва за фактом підкупу виборців, повідомили в Комітеті виборців України. “Поліція відкрила три кримінальні виробництва за фактом підкупу виборців. Двох організаторів затримали на Харківщині, також викрито схему в Одеській області. Шість політичних партій вдавалися до підкупу громадян на виборах в ОТГ 29 квітня”, – цитує голову Комітету виборців України Олексія Кошеля сайт “Громадського” в неділю ввечері.

Вибори 29 квітня 2018 стали найбруднішою кампанією за всю історію проведення виборів до об’єднаних територіальних громад (ОТГ), починаючи з жовтня 2015 р. Політичні партії та кандидати встановили “рекорд” як за кількістю, так і за масштабами підкупу виборців, заявляє голова Комітету виборців України (КВУ) Олексій Кошель. Хоча вибори проходили тільки в 40 ОТГ, спостерігачам КВУ надійшла інформація про 25 фактів підкупу, хоча реальна цифра могла бути значно більшою. Правоохоронці відкрили кримінальні провадження в 5 областях, в день голосування були спіймані на місці злочину троє скупники голосів, повідомляє в понеділок КВУ на своїй сторінці в Фейсбук із посиланням на О. Кошеля.

ПРИВАТБАНК.

Державний Приватбанк отримав 23,9 мільярда гривень збитку у 2017 році – на 1 мільярд більше, ніж вважалося раніше. Про це повідомляє Finbalance. Згідно зі звітністю Приватбанку, за підсумками 2017 року він зафіксував збиток у 23,9 млрд грн. Раніше в оборотно-сальдовому балансі банку йшлося про 22,966 млрд грн збитку. За 2016 рік банк декларував негативний фінрезультат на рівні 176,2 млрд грн. Як зазначається, чистий процентний дохід Приватбанку в 2017 році становив 6,1 млрд грн (у 2016 році – 2 млрд грн). При цьому в звіті про рух грошових коштів констатується, що отримані банком торік проценти становили 20,9 млрд грн (у 2016 році – 22,2 млрд грн), а сплачені проценти – 18,5 млрд грн (у 2016 році – 29,4 млрд грн). За даними банку, його торішні відрахування до резерву під знецінення кредитів становили 18,34 млрд грн (у 2016 році – 154,6 млрд грн).

Державний “Приватбанк” списав 5,56 мільярда гривень кредитів, які були видані до націоналізації. Про це повідомляє Finbalance. Згідно зі звітністю Приватбанку, він окремо виділяє групу непрацюючих кредитів, які були видані до 19 грудня 2016 року, тобто до націоналізації. “На думку керівництва, цей портфель має схожі показники кредитного ризику, незалежно від класифікації за галуззю економіки та напрямом комерційної діяльності на дату видачі таких кредитів”, – йдеться в документі. Приватбанк зазначає, що на 31 грудня 2017 року обсяг вказаних кредитів становив 185,6 млрд грн, що на 5,56 млрд грн менше, ніж було на кінець 2016 року (191,14 млрд грн), а сформований резерв по ним – 181,9 млрд грн (на кінець 2016 року – 169,15 млрд грн). Фактично, реальна вартість портфелю оцінена лише у 2%.

ЕНЕРГЕТИКА.

26 квітня Лондонський міжнародний арбітражний суд постановив арбітражне рішення у спорі за позовом міноритарних акціонерів “Укрнафти” проти “Нафтогазу”. Про це повідомляє прес-служба “Нафтогазу”, передає Економічна правда. “Арбітри дійшли висновку, що ключові положення Акціонерної угоди між Нафтогазом та компаніями Ігоря Коломойського щодо корпоративного управління “Укрнафти” не підлягають виконанню, оскільки суперечать імперативним нормам корпоративного законодавства України”, – йдеться у повідомленні. Зокрема, не підлягає виконанню частина статті 9 угоди, яка передбачає, що 6 членів Наглядової ради Укрнафти обираються з числа кандидатів, запропонованих Нафтогазом, а голова Укрнафти та інші 5 членів Наглядової ради – з числа кандидатів, запропонованих компаніями Коломойського, які є міноритаріями.

Уряд вніс ряд змін до чинних правил надання субсидії на житлово-комунальні послуги для населення. Про це повідомляється на Урядовому порталі. Передбачається, що вже в наступному опалювальному сезоні відбудеться монетизація субсидій на рівні споживачів і субсидії будуть видавати “живими” грошима. Це означає, що їх отримувачі можуть залишати собі зекономлені в результаті ощадливого споживання кошти. Відтак, уряд вирішив внести зміни до правил надання субсидій і зробити систему “соціально справедливою”. Так, при призначенні субсидії враховуватимуть матеріальне становище родини. Якщо у власності сім’ї є автомобіль, якому менше п’яти років — крім мопеда та авто, наданого органом соціального захисту населення, — субсидію не призначатимуть.