Огляд ЗМІ за 10 січня 2018

ГОЛОВНЕ

Європейський Союз в черговий раз закликав Російську Федерацію негайно звільнити всіх військовополонених українських моряків та інших українських політв’язнів.

Президент Петро Порошенко заявив, що зміни до Конституції України, що закріплюють європейський та євроатлантичний курс країни, будуть внесені до президентських виборів. Він наголосив, що це означатиме “реалізацію цього стратегічного курсу обов’язком влади, а не декларацію, не піар”. Петро Порошенко також заявив, що українська армія нарощує свою силу, і в 2020 році Збройні сили України будуть здатні діяти повністю за стандартами НАТО. Міністр оборони України Степан Полторак заявив, що Україні ще слід виконати значний обсяг роботи на шляху до НАТО. Він також додав, що окремі країни-члени НАТО підтримують прискорений вступ України до НАТО.

Україна увійшла до п’ятірки лідерів серед країн, з яких до ЄС надходить імпорт сільськогосподарської продукції. Обсяг українського імпорту до ЄС у період з листопада 2017 по жовтень 2018 років склав 5,123 млрд євро. Водночас Україна посіла перше місце за темпами зростання сільськогосподарського імпорту з країн ЄС.

Кабінет Міністрів України схвалив склад делегації на черговий раунд тристоронніх консультацій Україна-ЄС-РФ з питань транспортування газу після 2019 року. Делегацію очолить міністр закордонних справ України Павло Клімкін, до її складу увійдуть: заступник Клімкіна – Олена Зеркаль, заступник міністра енергетики та вугільної промисловості Наталя Бойко, постійний представник України при ЄС Микола Точицький та його заступник Роман Андарак, директор департаменту з питань розвитку паливно-енергетичного комплексу та житлово-комунального господарства секретаріату Кабміну Сергій Косенко. За згодою участь у переговорах візьмуть глава НАК “Нафтогаз України” Андрій Коболєв, виконавчий директор НАК Юрій Вітренко, глава українського регулятора НКРЕКП Оксана Кривенко і радник глави МЗС Тарас Качка. Глава НАК Андрій Коболєв заявив, що НАК “Нафтогаз України” готова обговорювати можливість перегляду або відмови від другого транзитного позову до російського “Газпрому” на суму понад 12 млрд доларів у прив’язці з укладенням нового довгострокового контракту.

Громадська рада міжнародних експертів на засіданні щодо оцінювання доброчесності кандидатів на посади суддів Вищого антикорупційного суду ініціювала додаткову перевірку 32 учасників конкурсу. На попередніх засіданнях експерти рекомендували провести додаткову перевірку 20 учасників конкурсу, у четвер – запропонували перевірити ще 12.

СNN, посилаючись на власні джерела, повідомляє, що Сергій Льовочкін та Рінат Ахметов, імовірно, отримували від екс-голови виборчого штабу Дональда Трампа Пола Манафорта дані соцопитувань, пов’язаних з президентськими виборами у США 2016 року. Міністерство юстиції США просило Мюллера вивчити зв’язки проросійських українців з Манафортом у контексті імовірної координації дій Кремля з кампанією Трампа. Прес-служби Ріната Ахметова та Сергія Льовочкіна стверджують, що вони не отримували від Пола Манафорта інформацію про президентську кампанію в США і не мають перед ним фінансових зобов’язань.

Кабінет міністрів призначив Євгена Кравцова головою правління “Укрзалізниці” терміном на три роки.

У структурі Державної фіскальної служби створено Департамент трансфертного ціноутворення та міжнародного оподаткування. Новий департамент об’єднав профільних фахівців із різних підрозділів контролюючих органів. Відповідне управління також утворено у складі Офісу великих платників податків.

Співробітники Служби безпеки України зі складу Об’єднаних сил за процесуального керівництва військової прокуратури Маріупольського гарнізону затримали чоловіка, який по вказівкам російських спецслужб готував в Україні теракти. Зазначається, що у ході оперативних заходів, що проводились протягом серпня 2018 – січня 2019 років, було задокументовано факти придбання громадянином К. бойових гранат та 11 пістолетів ПМ на загальну суму 5250 доларів США.

У Кривому Розі невідомі побили відрізком труби депутата від “Батьківщини” Вадима Мірзоян. У ході розслідування поліцейські відпрацювали відео з камер спостереження та встановили, що до злочину можуть бути причетні троє чоловіків. У Криворізькій “Батьківщині” впевнені, що йдеться про “політичне замовлення”. “Після серії зухвалих нападів на офіс Інгулецької організації винні так і не знайдені. Остаточно переконавшись у своїй безкарності, злочинці і їхні боси вирішили організувати терор проти лідерів організації”, – заявили у партії.

Партія “Наші” висунула лідера політсили нардепа Євгена Мураєва кандидатом у президенти України. Партія “Народний рух України” висунула кандидатуру свого лідера, народного депутата Віктора Кривенка в президенти України на виборах 2019 року. Позафракційний народний депутат Віталій Купрій подав документи до Центральної виборчої комісії України для реєстрації кандидатом у президенти України шляхом самовисування.

ТОП-5 РЕЗОНАНСНИХ НОВИН ДОБИ: ПОЛІТИКА, ЕКОНОМІКА.

  • Кравцова призначено главою «Укрзалізниці» (55 публікацій у ЗМІ)
  • Лукашенко натякнув на втрату Росією союзника в особі Білорусі (33 публікацій у ЗМІ)
  • CNN: Манафорт “зливав” Ахметову і Льовочкіну дані про вибори в США (23 публікації у ЗМІ)
  • Україна увійшла в п’ятірку постачальників агропродукції до ЄС (17 публікацій у ЗМІ)
  • ЄС вимагає звільнити українських моряків і всіх політв’язнів (15 публікацій у ЗМІ)

УКРАЇНСЬКІ ВІЙСЬКОВОПОЛОНЕНІ У РФ.

Європейський Союз закликає Російську Федерацію негайно звільнити всіх військовополонених українських моряків та інших українських політв’язнів, зокрема українця Павла Гриба і незаконно заарештованого кримськотатарського активіста Едема Бекірова. “Європейський Союз закликає звільнити Гриба, а також надати йому доступ до необхідного медичного лікування. Поки він перебуває під вартою, його мають відвідати українські лікарі. Це одна із нещодавніх вимог Європейського суду з прав людини”, – йдеться в заяві прес-секретаря зовнішньополітичної служби ЄС Майї Косьянчич у четвер, оприлюдненій на сторінці Представництва ЄС в Україні у Facebook. Зазначено також, що кримськотатарський активіст Едем Бекіров, якого затримали 12 грудня 2018 року під час в’їзду до окупованого Росією Криму, потребує щоденної медичної допомоги з огляду на стан його здоров’я.

ЄВРОАТЛАНТИЧНА ІНТЕГРАЦІЯ УКРАЇНИ.

Зміни до Конституції України, що закріплюють європейський та євроатлантичний курс країни, будуть внесені до президентських виборів, переконаний президент Петро Порошенко. “Я вірю, що до виборів ці зміни будуть внесені до Основного закону”, – сказав П. Порошенко на зустрічі з жителями Рівненської області в четвер. Він наголосив, що це означатиме “реалізацію цього стратегічного курсу обов’язком влади, а не декларацію, не піар”. За словами П. Порошенка, внесення змін про європейську та євроатлантичну стратегію України до Конституції буде “дуже важливим, потужним політичним сигналом”. Глава держави нагадав, що Верховна Рада зробила передостанній крок для закріплення в Конституції незворотності курсу на ЄС та НАТО, підтримавши більш ніж конституційною більшістю і направлення законопроекту до Конституційного Суду, і ухвалення його в першому читанні.

Українська армія нарощує свою силу, і в 2020 році Збройні сили України будуть здатні діяти повністю за стандартами НАТО, заявляє президент України Петро Порошенко. “У 2020 році ЗСУ будуть організовані і здатні діяти повністю за стандартами НАТО відповідно до закону про національну безпеку”, – зазначив П. Порошенко під час зустрічі з жителями м. Здолбунів у Рівненській області, повідомляє прес-служба президента в четвер. Він наголосив, що за чотири роки були наново створені ЗСУ, і “сьогодні – це сотні тисяч належно підготовлених, гарно озброєних і забезпечених усім необхідним воїнів з речовим, медичним, харчовим, бойовим, житловим і іншим забезпеченням”.

Міністр оборони України Степан Полторак заявляє про зміну позицій представників країн-членів НАТО щодо питання вступу України в Північноатлантичний альянс і зазначає отримання українським оборонним відомством всебічної допомоги від країн-членів Альянсу. “Уже понад чотири роки спостерігаю за настроями в штаб-квартирі НАТО щодо України. Спочатку нас сприймали не надто серйозно. Згодом не розуміли, як це (вступ до НАТО – ІФ) можна зробити, а вже під час останньої зустрічі в Брюсселі практично всі говорили про необхідність нашого прискореного вступу до НАТО. Ми за усіма напрямами отримуємо від них допомогу. Особливо це стало відчутно нещодавно – після акту відкритої агресії Росії”, – сказав С. Полторак в інтерв’ю “Урядовому кур’єру”.

ТРАНЗИТ РОСІЙСЬКОГО ГАЗУ ЧЕРЕЗ УКРАЇНУ.

Кабінет Міністрів України на засіданні в четвер схвалив склад делегації на черговий раунд тристоронніх консультацій Україна-ЄС-РФ з питань транспортування газу після 2019 року, запланований на 21 січня в Брюсселі. Про це йдеться у проекті протокольного рішення, передає “Інтерфакс-Україна”. Делегацію очолить міністр закордонних справ України Павло Клімкін, до її складу увійдуть: заступник Клімкіна – Олена Зеркаль, заступник міністра енергетики та вугільної промисловості Наталя Бойко, постійний представник України при ЄС Микола Точицький та його заступник Роман Андарак, директор департаменту з питань розвитку паливно-енергетичного комплексу та житлово-комунального господарства секретаріату Кабміну Сергій Косенко.

НАК “Нафтогаз України” готова обговорювати можливість перегляду або відмови від другого транзитного позову до російського “Газпрому” на суму понад 12 млрд доларів у прив’язці з укладенням нового довгострокового контракту. Про це глава НАК Андрій Коболєв повідомив в ефірі одного з телеканалів в середу ввечері, передає “Інтерфакс-Україна”. “Фактично ми говоримо російським колегам: якщо ви будуєте (обхідні маршрути – Ред.) і не хочете транспортувати, то компенсуйте. Якщо хочете транспортувати і готові підписати довгостроковий контракт за європейськими правилами, з гарантіями, що ці гроші заплатите, ми готові від позову відмовитися, або переглянути його, або змінити його”, – сказав він. “Ми комунікували цей меседж європейській комісії і нас почули. Ми готові це питання, якщо нам акціонер погодить, покласти на стіл переговорів з “Газпромом”, – додав глава НАК. Коболєв нагадав, що головною метою цього позову є відшкодування збитків від зниження вартості газотранспортної системи України в результаті будівництва “Газпромом” обхідних потоків і невиконання прописаних зобов’язань в чинному до кінця 2019 року контракті на транзит.

УТВОРЕННЯ ПЦУ.

Сувій Томосу про автокефалію Православної церкви України вже повернувся до України з Константинополя, де в середу перебував на підписанні членами Синоду Вселенського патріархату, заявив президент України Петро Порошенко. “Сьогодні вранці Томос повернувся до Україну. І рішенням предстоятеля, з благословення його святості він тут, у Рівному”, – сказав П. Порошенко, виступаючи в Свято-Покровському кафедральному соборі в Рівному в четвер. Після слів глави держави сувій томосу внесли до храму священнослужителі та продемонстрували присутнім у храмі. “Томос, який дорівнює Акту про Незалежність України, сьогодні в Рівному. Це історична подія, яка назавжди увійде в історію цього храму”, – сказав П. Порошенко.

Кремлю не вдасться розпалити в Україні війну на релігійному ґрунті, переконаний президент України Петро Порошенко. “До Православної церкви України, Святішої церкви, як сказано в томосі, звертаються державні діячі, звертаються журналісти. Маємо визнати: саме тому так корчить Кремль від нашої автокефалії – це лише додатковий аргумент, що ми рухаємося в правильному напрямку. Але все, що Кремль може протиставити нашій перемозі, – це лише брудні фейки або спроба розпалити протистояння на релігійному ґрунті. Але я заявляв і заявляю, що нічого у Москви не вийде”, – сказав П. Порошенко на зустрічі з жителями Здолбунівського району Рівненської області в четвер.

УТВОРЕННЯ ВАСУ.

Громадська рада міжнародних експертів на засіданні щодо оцінювання доброчесності кандидатів на посади суддів Вищого антикорупційного суду ініціювала додаткову перевірку 32 учасників конкурсу. Таке рішення експерти прийняли на третьому засіданні 10 січня, повідомляє “Громадське”. На попередніх засіданнях експерти рекомендували провести додаткову перевірку 20 учасників конкурсу, у четвер – запропонували перевірити ще 12.

СПІВПРАЦЯ АХМЕТОВА ТА ЛЬОВОЧКІНА ІЗ МАНАФОРТОМ.

Українські олігархи Сергій Льовочкін та Рінат Ахметов, імовірно, отримували від екс-голови виборчого штабу Дональда Трампа Пола Манафорта дані соцопитувань, пов’язаних з президентськими виборами у США 2016 року. Про це СNN повідомили в середу джерела, обізнані зі справою. “Сергій Льовочкін і Ринат Ахметов, два українських олігархи, які роками платили Полу Манафорту за його політичну роботу в своїй країні, могли бути отримувачами даних американських опитувань, якими Манафорт поділився з Костянтином Килимником під час президентської кампанії 2016 року”, – йдеться у статті. Спільний із Килимником, якого пов’язують із російською розвідкою, доступ до даних американських опитувань виявили цього тижня через помилку форматування при спробі засекретити ці нюанси справи. Також Манафорт і Килимник нібито могли обговорювати “мирний план” щодо України.

Прес-служба Сергія Льовочкіна стверджує, що він не отримував від Пола Манафорта інформацію про президентську кампанію в США і не має перед ним фінансових зобов’язань. Про це йдеться в коментарі прес-служби для “Української правди” у відповідь на публікацію CNN. “Прес-служба Сергія Льовочкіна уповноважена заявити, що у нього немає ніяких зобов’язань, в тому числі фінансових, перед Полом Манафортом”, – йдеться в повідомленні. “Сергій Льовочкін не отримував жодної інформації про хід президентської кампанії в США, окрім як із засобів масової інформації”, – заявляє прес-служба політика. Там також зазначили, що ані він особисто, ані його прес-служба “не отримала запиту по коментарі від ЗМІ, які висвітлюють дану тему”.

Прес-служба Ріната Ахметова стверджує, що мільярдер ніколи не отримував ніякої інформації про президентську кампанію США в 2016 році від екс-глави штабу Дональда Трампа Пола Манафорта. Про це йдеться у відповіді прес-служби Ріната Ахметова на публікацію CNN. “Ахметов ніколи не запитував і не отримував ніяких даних опитувань, а також іншої інформації про вибори в США 2016 року від Пола Манафорта або Костянтина Килимника”, – йдеться у відповіді прес-служби. “Будь-яка інформація про контакти між ними і громадянином Ахметовим в зв’язку з президентськими виборами в США 2016 року є помилковою і рішуче спростовується”, – додали в повідомленні. За інформацією відомства, робота SCM з Манафортом і його консалтинговою фірмою була завершена в 2005 році, після цього Манафорт не співпрацював з SCM.

ЕКОНОМІКА.

Україна увійшла до п’ятірки лідерів серед країн, з яких до ЄС надходить імпорт сільськогосподарської продукції. Відповідні дані оприлюднені сьогодні Єврокомісією у дослідженні щодо стану торгівлі сільськогосподарською продукцією за станом на жовтень 2018 року, передає Укрінформ. “Сільськогосподарський імпорт з третіх країн за період 12 місяців з листопада 2017 року по жовтень 2018 року зареєстровано на рівні 115,2 мільярдів євро… Найбільш важливими напрямками, звідки до ЄС надходить сільськогосподарський імпорт, за минулі 12 місяців залишаються Бразилія (12,0) та США (11,5), за якими йдуть Китай, Аргентина, Україна, Швейцарія, Туреччина та Індонезія, – на кожну з цих країн припадає від 4,4 до 5,5 мільярдів євро”, – йдеться у документі. При цьому обсяг українського імпорту до ЄС у період з листопада 2017 по жовтень 2018 років дещо знизився у порівнянні із аналогічним періодом 2016-2017 років – з 5,39 млрд євро до 5,123 млрд євро, з абсолютним показником зменшення обсягів сільськогосподарських поставок до ЄС на суму у 226 мільйонів євро (-4,9%).

У структурі Державної фіскальної служби створено Департамент трансфертного ціноутворення та міжнародного оподаткування. Про це повідомляє прес-служба Міністерства фінансів. Як наголошується, новий департамент об’єднав профільних фахівців із різних підрозділів контролюючих органів. Відповідне управління також утворено у складі Офісу великих платників податків. Передбачено, що у складі цих структур будуть діяти підрозділи, відповідальні за аналіз документації із трансфертного ціноутворення, моніторинг контрольованих операцій із врахуванням галузевої специфіки, проведення перевірок із трансфертного ціноутворення та обмін податковою інформацією.

НАПАД НА ДЕПУТАТА У КРИВОМУ РОЗІ.

За фактом замаху на вбивство депутата у Кривому Розі поліція проводить невідкладні слідчі дії. Як повідомляє Національна поліція, 9 січня близько 20:00 до поліції зателефонував лікар однієї з лікарень Кривого Рога й повідомив, що о 18.30 бригада швидкої меддопомоги доставила до них із численними травмами чоловіка 1984 року народження. При виїзді на місце події встановлено, що на вулиці Хостинській у Центрально-міському районі м. Кривий Ріг “невідомі особи, застосувавши газовий балончик, напали на потерпілого та завдали йому тілесні ушкодження предметом, схожим на фрагмент металевої труби”. Після цього нападники побігли у невідомому напрямку.

У ході розслідування нападу на депутата у Кривому Розі поліцейські відпрацювали відео з камер спостереження та встановили, що до злочину можуть бути причетні троє чоловіків. Поліція встановлює та розшукує цих осіб, повідомляє відділ комунікації поліції Дніпропетровської області.

Всеукраїнське об’єднання “Батьківщина” вимагає розслідувати і притягнути до відповідальності виконавців, організаторів і замовників нападів на активістів партії у зв’язку з нападом у середу на депутата Центрально-міської районної ради м. Кривий Ріг Дніпропетровської області Вадима Мірзояна. “Закликаємо правоохоронні органи у найкоротші терміни встановити та притягнути до відповідальності виконавців, організаторів, а головне – замовників цього зухвалого нападу, та осіб, причетних до всіх попередніх нападів на активістів “Батьківщини” на місцях та її осередки”, – йдеться в заяві, оприлюдненій на сайті партії в четвер. У “Батьківщині” вважають напад на 34-річного В. Мірзояна, який очолює Інгулецьку районну парторганізацію в Кривому Розі, “черговим політично мотивованим злочином” і виступають з вимогою до керівництва держави “припинити терор проти своїх опонентів”.

ВИБОРИ ПРЕЗИДЕНТА УКРАЇНИ 2019.

З’їзд політичної партії “Наші” в четвер висунув лідера цієї політсили, народного депутата України (позафракційного) Євгена Мураєва кандидатом у президенти України. “На офіційному з’їзді політичної партії “Наші”, який був скликаний для ухвалення рішення про висунення кандидата на посаду президента України, одностайно підтримано кандидатуру Євгена Мураєва”, – йдеться в повідомленні на сторінці партії у Facebook. Є.Мураєв на своїй сторінці у Facebook також повідомив про це рішення, ухвалене на з’їзді партії, зазначивши, що тепер найактуальніше завдання – забезпечити подання документів до Центральної виборчої комісії.

Партія “Народний рух України” висунула кандидатуру свого лідера, позафракційного народного депутата Віктора Кривенка в президенти України на виборах 2019 року. “Мене обрали головою на наступні два роки і затвердили кандидатом в президенти України”, – написав В.Кривенка на своїй сторінці у Facebook. Крім того, нардеп зазначив, що партія не має “спонсорів-мільярдерів” і звернувся до українців з проханням приєднається до збору коштів для офіційного внеску (2,5 млн. грн.).

Позафракційний народний депутат Віталій Купрій подав документи до Центральної виборчої комісії України для реєстрації кандидатом у президенти України шляхом самовисування. “Сьогодні приніс і здав документи Віталій Купрій, як самовисуванець”, – повідомили агентству “Інтерфакс-Україна” у прес-службі ЦВК. В. Купрія було обрано до Верховної Ради на виборах 2014 за 29-м округом у Дніпропетровській області. Висувався партією “Блок Петра Порошенка”.