Огляд ЗМІ за 3-5 травня 2019

ГОЛОВНЕ

Президент Петро Порошенко підписав указ про делегацію України для участі у слуханнях у справі проти РФ щодо імунітету трьох українських військово-морських суден та 24 членів їхніх екіпажів. У ньому вказуються імена делегатів, які братимуть участь у слуханнях. Делегацію очолить заступник міністра закордонних справ з питань європейської інтеграції Олена Зеркаль. Росія повідомила, що не братиме участі в слуханнях щодо тимчасових заходів у справі про імунітет українських військових кораблів та членів їхніх екіпажів у Міжнародному Трибуналі з морського права.

Новообраний президент Володимир Зеленський на зустрічі з керівниками фракцій парламенту запропонував провести інавгурацію 19 травня. Володимир Зеленський сподівається, що на засіданні 14 травня Верховна Рада ухвалить рішення щодо дати інавгурації. Володимир Зеленський заявив, що про можливий розпуск Верховної Ради і дострокові парламентські вибори говорити передчасно, тому що він ще не вступив на посаду. На зустрічі керівників фракцій Верховної Ради з новообраним президентом України Володимиром Зеленським не були присутніми глави фракцій більшості “Блок Петра Порошенка” Артур Герасимов і “Народного фронту” Максим Бурбак. Зеленський заявив, що можливо у них на те були якісь причини, але при цьому вказав, що це не питання ставлення особисто до нього, а питання поваги до народу України, який обрав нового президента.

Радник Володимира Зеленського Олександр Данилюк заявив, що відновлення переговорів у “нормандському форматі” є ключовим для команди новообраного президента України Володимира Зеленського. За його словами, важлива не дата проведення зустрічі, а наповнення її сенсом.

Радники новообраного президента України Володимира Зеленського Олександр Данилюк та Руслан Рябошапка продовжили обговорювати в Брюсселі підтримку першочергових кроків нового глави держави. 3 травня вони зустрілися з кабінетами голови Європейської Комісії Жан-Клода Юнкера, голови Європейської Ради Дональда Туска і європейського комісара з питань європейської політики сусідства і переговорів з розширення Йоганнеса Гана. “Основним питанням обговорення було сприяння з боку західних партнерів у реалізації антикорупційних заходів, судової та економічної реформ, забезпеченні верховенства права. Ці напрями є першочерговими пріоритетами новообраного президента України”, – зазначає прес-служба Зеленського. Руслан Рябошапка заявив, що в ЄС підтримують перегляд і нові підходи до судової реформи в Україні. Рябошапка також заявив, що антикорупційна система України має вже найближчим часом показати реальні результати своєї роботи або давати відповідь українському суспільству про їх відсутність.

Очільниця Міжнародного валютного фонду Крістін Лагард пообіцяла, що МВФ і надалі підтримуватиме Україну. “Фонд готовий продовжувати підтримувати Україну в цих зусиллях”, – підсумувала глава МВФ. Олександр Данилюк заявив, що відновлення кримінальної відповідальності за незаконне збагачення є однією з умов продовження співпраці України з МВФ. “Кримінальну відповідальність за незаконне збагачення буде відновлено. Плюс ми запропонували додатковий інструмент, який допоможе нівелювати негативний ефект, фактично амністію незаконно отриманих капіталів, яка сталася завдяки рішенню Конституційного Суду України”, – заявив Руслан Рябошапка.

Міністерство фінансів України на початок травня збільшило прогнозну оцінку платежів у рахунок погашення та обслуговування державного боргу в 2019 році до 478,22 млрд, що на 17,23 млрд грн. більше, ніж на початок квітня. Зростання реального ВВП в Україні в першому кварталі 2019 року стосовно до аналогічного періоду минулого року сповільнилося до 2,4% у порівнянні з 3,5% у четвертому кварталі 2018 року і 3,3% – загалом за 2018 рік.

Міністр Кабінету Міністрів України Олександр Саєнко повідомив, що продаж об’єктів «малої» приватизації через прозорі електронні аукціони в системі «Prozorro.Продажі» за 9 місяців з її старту вже приніс державі понад 1 млрд грн доходу.

НАЗК  виявило, що двоє нардепів – Дмитро Святаш та Ярослав Дубневич – реалізуючи депутатські повноваження, діяли у власних інтересах. У прес-службі НАЗК повідомили, що за виявленими фактами складено протоколи про адмінпорушення за ч.2 ст. 172-7 КУпАП (Порушення вимог щодо запобігання та врегулювання конфлікту інтересів), їх скеровано до суду.

Голова “Укравтодору” Славомір Новак фактично уповноважив скандального екс-начальника Служби автомобільних доріг у Тернопільській області Богдана Юлика виконувати обов’язки свого заступника. “Схоже, у нас тепер новий керівник Автодору”, – заявив Максим Нефьодов. Він нагадав також про “знамениту дорогу Тернопільщини, яку розбили на 177 шматків по 40 метрів, аби уникнути тендеру”.

ТОП-5 РЕЗОНАНСНИХ НОВИН ДОБИ: ПОЛІТИКА, ЕКОНОМІКА.

  • Побиття журналіста у Черкасах розслідуватимуть як замах на вбивство — поліція (83 публікацій у ЗМІ)
  • Зеленський пропонує провести власну інавгурацію 19 травня (65 публікацій у ЗМІ)
  • Артеменко звільнений з посади у Нацраді з питань телерадіомовлення (30 публікацій у ЗМІ)
  • Керівництво МВФ заявило про готовність і надалі підтримувати Україну (26 публікацій у ЗМІ)
  • НАЗК викрило двох нардепів: в роботі діяли у власних інтересах (15 публікацій у ЗМІ)

ЗВІЛЬНЕННЯ УКРАЇНСЬКИХ ВІЙСЬКОВОПОЛОНЕНИХ У РФ.

Президент Петро Порошенко підписав указ про делегацію України для участі у слуханнях у справі проти РФ щодо імунітету трьох українських військово-морських суден та 24 членів їхніх екіпажів. Порошенко підписав відповідний указ 3 травня. У ньому вказуються імена делегатів, які братимуть участь у слуханнях. Делегацію очолить заступник міністра закордонних справ з питань європейської інтеграції Олена Зеркаль. Серед інших членів делегації – помічник командувача Військово-Морських Сил Збройних Сил з правової роботи Леонід Залюбовський, заступник директора департаменту – начальник відділу тимчасово окупованих територій Департаменту міжнародного права МЗС Оксана Золотарьова та начальник штабу – перший заступник командувача ВМС ЗСУ Андрій Тарасов.

Росія повідомила, що не братиме участі в слуханнях щодо тимчасових заходів у справі про імунітет українських військових кораблів та членів їхніх екіпажів у Міжнародному Трибуналі з морського права. Як повідомляє “Європейська правда”, про це заявила заступник міністра закордонних справ України Лана Зеркаль. “Послідовна відмова Росії брати участь у слуханнях не зменшує легітимності справи щодо звільнення наших моряків і слухання відбудуться як заплановано – 10 травня 2019 року в Гамбурзі”, – написала Зеркаль на своїй сторінці у Facebook. Вона додала, що аргументи сторін – письмові документи і розшифровка виступів – будуть доступними вже під час слухань. Рішення Трибуналу буде ухвалене до кінця травня.

ІНАВГУРАЦІЯ ЗЕЛЕНСЬКОГО.

Новообраний президент Володимир Зеленський на зустрічі з керівниками фракцій парламенту в суботу пропонуватиме дату інавгурації 19 травня. Про це він повідомив журналістам під будівлею Верховної Ради. “Ми будемо пропонувати 19 число, так хочемо”, – відповів він на питання, на якій даті інавгурації наполягатиме. Він також зазначив, що тема інавгурації буде головною темою зустрічі з головами фракцій.  “Почнемо з цього, а потім продовжимо розмову. Ми хочемо відверту одну зустріч, щоб ми домовилися хоч про щось. Про щось треба починати говорити”, – сказав Зеленський. Переможець президентських виборів також повідомив, що його команда готує кроки у відповідь на спрощення Росією отримання громадянства РФ для деяких категорій українців.

Обраний президентом України Володимир Зеленський сподівається, що на засіданні 14 травня Верховна Рада ухвалить рішення щодо дати інавгурації. “Ми запропонували нашу дату для інавгурації (19 травня – ІФ). Я пояснив, що нам треба визначитися з датою, адже тривають контакти із зарубіжними гостями, яким теж потрібно зрозуміти свій графік, тому що всі хочуть приїхати до нас, в Україну, для святкування цього серйозного дня. Ми обговорювали різні дати, є різні думки у лідерів фракцій, тому дату Україна, напевно, зможе дізнатися тільки 14 травня на засіданні Верховної Ради”, – сказав він журналістам після зустрічі у Верховній Раді з керівництвом Верховної Ради та представниками фракцій. На питання журналістів щодо того, що не всі голови фракцій прибули на зустріч із ним, В. Зеленський сказав, що можливо у них на те були якісь причини, але при цьому вказав, що це не питання ставлення особисто до нього, а питання поваги до народу України, який обрав нового президента.

Новообраний президент України Володимир Зеленський заявив, що про можливий розпуск Верховної Ради і дострокові парламентські вибори говорити передчасно, тому що він ще не вступив на посаду. “Рано про це (про розпуск парламенту – ІФ) говорити – ще немає повноважень. Як тільки у мене будуть повноваження, ви отримаєте відповідь”, – сказав В. Зеленський журналістам після зустрічі з лідерами фракцій Верховної Ради в суботу в Києві.

На зустрічі керівників фракцій Верховної Ради з новообраним президентом України Володимиром Зеленським не були присутніми глави фракцій більшості “Блок Петра Порошенка” Артур Герасимов і “Народного фронту” Максим Бурбак, повідомив народний депутат з фракції “Народний фронт” Андрій Левус. Як розповів А. Левус агентству “Інтерфакс-Україна” біля будівлі парламенту в суботу, на зустрічі з В. Зеленським присутнє керівництво Верховної Ради: спікер Андрій Парубій, перший віце-спікер Ірина Геращенко і віце-спікер Оксана Сироїд. За його словами, фракцію БПП на зустрічі представляє народний депутат Олександр Черненко, “Народний фронт” – перший заступник голови фракції Андрій Тетерук і депутат Антон Геращенко,

Керівник фракції “Самопоміч” Олег Березюк не бачить проблеми в призначення дати інавгурації на 19 травня, як це запропонував Володимир Зеленський, який переміг на виборах президента України. “Новообраний президент України запропонував дату, яку він хотів би бачити. Це 19 число цього місяця. Особисто я не бачу в цьому жодних проблем … Парламент формально визначиться з цією пропозицією на наступному пленарному тижні. Також, як і формально прийме рішення фракція (“Самопоміч” – ІФ)”, – сказав О. Березюк журналістам після зустрічі в парламенті в суботу. Раніше в суботу лідер партії “Самопоміч”, мер Львова Андрій Садовий також підтримав пропозицію про інавгурацію 19 травня.

АНТИКОРУПЦІЯ.

Відновлення кримінальної відповідальності за незаконне збагачення є однією з умов продовження співпраці України з Міжнародним валютним фондом (МВФ), повідомив радник Володимира Зеленського та екс-міністр фінансів Олександр Данилюк. “Хочу звернути увагу на те, що це рішення (відновлення кримінальної відповідальності за незаконне збагачення – ІФ) має бути ухвалено найближчим часом. Це є однією з умов для продовження успішної співпраці з Міжнародним валютним фондом”, – сказав О. Данилюк на брифінгу в Брюсселі. За словами радника В. Зеленського з правоохоронної та антикорупційної політики Руслана Рябошапки, на такій позиції також наполягають європейські партнери.

Очільниця Міжнародного валютного фонду Крістін Лагард пообіцяла, що МВФ і надалі підтримуватиме Україну. Про це повідомляється у її офіційній заяві після телефонної розмови з Петром Порошенком. “Я подякувала президенту Петру Порошенку за тісну співпрацю під час його президентства, під час якої Україна успішно повернулася до макростабільності та зростання після глибокої економічної кризи 2014–15 років”, – зазначає Лагард. За її словами, вони з Порошенком погодилися “забезпечити досягнутий прогрес у просуванні ключових реформ, а особливо забезпечити незалежність центрального банку і підтримати стабільність банківської системи”.

Національне агентство з питань запобігання корупції виявило, що двоє нардепів – Дмитро Святаш та Ярослав Дубневич – реалізуючи депутатські повноваження, діяли у власних інтересах. Як повідомили у прес-службі НАЗК, за виявленими фактами складено протоколи про адмінпорушення за ч.2 ст. 172-7 КУпАП (Порушення вимог щодо запобігання та врегулювання конфлікту інтересів), їх скеровано до суду. Зазначимо, покарання за цією статтею – штраф від 100 до 200 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, за умови вчинення дій чи прийняття рішень в умовах реального конфлікту інтересів – накладення штрафу від 200 до 400 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян. За даними НАЗК, інформація про порушення нардепами надходили від журналістів, громадських організацій та активістів.

Голова “Укравтодору” Славомір Новак фактично уповноважив скандального екс-начальника Служби автомобільних доріг у Тернопільській області Богдана Юлика виконувати обов’язки свого заступника. Про це на своїй сторінці в Facebook повідомив перший заступник міністра економіки Максим Нефьодов. 25 квітня Новак уповноважив Юлика візувати всі проекти нормативних актів “Укравтодору”, координувати всю роботу по дорожньому будівництву, підписувати всі документи (які можна делегувати).

ЕКОНОМІКА.

Міністерство фінансів України на початок травня збільшило прогнозну оцінку платежів у рахунок погашення та обслуговування державного боргу в 2019 році до 478,22 млрд, що на 17,23 млрд грн більше, ніж на початок квітня, і на 86,65 млрд грн більше порівняно з показником на початок року. Згідно з даними на сайті Мінфіну, прогнозовані виплати за внутрішнім боргом на 17,82 млрд грн нижчі за показники місячної давності – 328,8 млрд грн, зокрема 72,9 млрд грн – на обслуговування. Прогноз виплат за зовнішнім боргом після зниження у березні на 2,5 млрд грн знову скорочено на 0,58 млрд грн – до 149,42 млрд грн, із них 50,21 млрд грн – на обслуговування.

Зростання реального ВВП в Україні в першому кварталі 2019 року стосовно до аналогічного періоду минулого року сповільнилося до 2,4% у порівнянні з 3,5% у четвертому кварталі 2018 року і 3,3% – загалом за 2018 рік , таку оцінку Національний банк України наводить в інфляційному звіті в п’ятницю. “Очікувано зменшився внесок від зростання в сільському господарстві через вичерпання ефекту рекордного врожаю … Крім того, ослабли показники промисловості: як в енергетичному секторі (через теплу погоду цього року в порівнянні з попереднім), так і в окремих видах переробної промисловості”, – пояснює НБУ.

Продаж об’єктів «малої» приватизації через прозорі електронні аукціони в системі «Prozorro.Продажі» за 9 місяців з її старту вже приніс державі понад 1 млрд грн доходу, повідомив Міністр Кабінету Міністрів України Олександр Саєнко. За його словами, за вказаний час було проведено 808 аукціонів в системі «Prozorro.Продажі», на яких продано 552 об’єкти державної власності, виставлені на аукціон Фондом державного майна України та органами місцевого самоврядування. Зокрема, продаж об’єктів нерухомого майна приніс 826 мільйонів гривень, майнових комплексів – 103 мільйони, корпоративних прав – 101 мільйон, транспортного обладнання на 29,5 мільйона, промислової техніки на 10 мільйонів.