Огляд ЗМІ за 4 червня 2019

ГОЛОВНЕ

Президент України Володимир Зеленський у Брюсселі заявив, що курс на вступ до НАТО і в Європейський Союз є незмінним зовнішньополітичним пріоритетом України. «Рух України до високих європейських стандартів життя і безпеки є вимогою українського суспільства, це мета всіх наших реформ», – додав Зеленський. На спільному брифінгу з генеральним секретарем НАТО Єнсом Столтенбергом Зеленський зазначив, що «зараз ми (Україна) маємо сфокусуватися на нашому першочерговому завданні – здійсненні внутрішніх реформ, які наближатимуть нашу країну до стандартів НАТО». Володимир Зеленський сподівається, що в перспективі Україна та НАТО зможуть перетворити наявний нині рівень співпраці на повноцінне союзництво. Володимир Зеленський також висловив готовність до переговорів з Росією і виконання Мінських домовленостей. Генсек НАТО Єнс Столтенберг заявив, що Північноатлантичний альянс позитивно оцінив наміри президента України Володимира Зеленського мирно завершити конфлікт на сході України. Єнс Столтенберг також підтвердив перспективу членства в альянсі для України.“Лідери НАТО неодноразово наголошували, що ми досі підтримуємо наше рішення, яке ухвалили на Бухарестському саміті. У нашому фокусі тепер реформи”, – сказав він. Генсек також додав, що альянс готовий підтримувати Україну на шляху реформ.

Міністр закордонних справ України Павло Клімкін вважає, що Рада Європи втратить кредит довіри, якщо російська делегація повернеться до ПАРЄ без виконання нею ключових умов. Заступник глави МЗС Василь Боднар заявив, що у МЗС України готові до змін правил ПАРЄ і можливого повернення Росії до організації, проте такий варіант загрожує підривом довіри до ПАРЄ.

Народні депутати відмовилися включити до порядку денного сесії Верховної Ради законопроекти, серед яких законопроекти про імпічмент. Крім того, парламентарії не включили до порядку денного президентський законопроект про внесення зміни до закону про вибори народних депутатів України щодо забезпечення виборчих прав військовослужбовців. Також ВР не підтримала включення до порядку денного сесії низку інших законопроектів, зокрема у сфері фінансування програм і закладів охорони здоров’я, у сфері житлово-комунальних послуг та у сфері енергетики.

Заступник голови Адміністрації президента Руслан Рябошапка повідомив, що внесений президентом Володимиром Зеленським законопроект щодо незаконних активів чиновників дозволить державі конфісковувати ці активи навіть у раніше відкритих справах. “Цей документ принципово відрізняється від всіх інших проектів, які є сьогодні в парламенті. Він передбачає зовсім інший підхід: не лише кримінальна відповідальність, а й можливість конфіскації чи стягнення в дохід держави необґрунтованих активів”, – заявив Рябошапка. Цивільна процедура передбачається така: Антикорупційне бюро готує позов, порівнюючи доходи та активи чиновника, прокурори САП представляють його у Вищому антикорупційному суді, а відповідач має пояснити, як здобуто його активи.

Конституційний суд України визначив, що конституційне подання 62 народних депутатів про відповідність Основному закону указу президента про дострокове припинення повноважень Верховної Ради та призначення позачергових виборів розглядатиметься у формі усного слухання. Відкрита частина пленарного засідання палати КС України з розгляду справи за конституційним поданням нардепів відбудеться 11 червня.

Служба безпеки України офіційно відмовила журналістам в ознайомленні з декларацією про доходи тимчасово виконуючого обов’язки свого голови Івана Баканова. У відповіді від 4 червня від Управління взаємодії зі ЗМІ та громадськістю спецслужба посилається на 521 статтю закону “Про запобігання корупції”, яка передбачає “окремий порядок контролю осіб, які займають посади у органах, що здійснюють оперативно-розшукову та контррозвідувальну діяльність”.

Заступник глави АП Руслан Рябошапка повідомив, що в Адміністрації президента готують законопроект про переформатування Національного агентства з питань запобігання корупції, законопроектом пропонується оприлюднювати декларації керівників спецорганів і АП.

НАЗК звернулося до голови Верховної Ради щодо дострокового припинення повноважень народного депутата БПП Федора Негоя. Підставою стало рішення суду щодо визнання факту сумісництва, вперше прийнятого щодо народного депутата.

ТОП-5 РЕЗОНАНСНИХ НОВИН ДОБИ: ПОЛІТИКА, ЕКОНОМІКА.

  • Зеленський зустрівся зі Столтенберґом у штаб-квартирі НАТО (75 публікацій у ЗМІ)
  • Зеленський розповів про плани щодо Донбасу (73 публікації у ЗМІ)
  • «Безкарність вбиває!»: в Україні відбуваються акції протесту під управліннями поліції (65 публікацій у ЗМІ)
  • Вбивство дитини в Переяславі-Хмельницькому: поліцейські відмовились свідчити (50 публікацій у ЗМІ)
  • Конституційний суд «невідкладно» почне розглядати законність розпуску Ради Зеленським (22 публікації у ЗМІ)

МІЖНАРОДНА ПОЛІТИКА ТА УКРАЇНА.

Курс на вступ до НАТО і в Європейський Союз є незмінним зовнішньополітичним пріоритетом України, заявив у Брюсселі президент України Володимир Зеленський. “Стратегічний курс України на набуття повноправного членства в ЄС і НАТО закріплений у Конституції України і лишається нашим незмінним зовнішньополітичним пріоритетом. Рух України до високих європейських стандартів життя і безпеки є вимогою українського суспільства, це мета всіх наших реформ”, – сказав Зеленський на спільному брифінгу з генеральним секретарем НАТО Єнсом Столтенбергом у вівторок в Брюсселі.

Український президент Володимир Зеленський сподівається, що в перспективі Україна та НАТО зможуть перетворити наявний нині рівень співпраці на повноцінне союзництво. Він також заявив, що одним із його першочергових завдань на посаді глави держави є реальна реалізація положень закону про нацбезпеку. “Стабільна, демократична та обороноздатна Україна є невід’ємним елементом європейської безпеки. Я упевнений, що наше особливе партнерство з альянсом ефективно розвиватиметься. Я сподіваюся, що в перспективі ми зможемо трансформувати наше партнерство в повноцінне союзництво”, – сказав він на спільному брифінгу з генеральним секретарем НАТО Єнсом Столтенбергом у вівторок у Брюсселі.

Президент України Володимир Зеленський заявив, що Україна очікує візиту Північноатлантичної ради НАТО до Києва в липні поточного року. “Ми очікуємо запланованого візиту Північноатлантичної ради НАТО в Україну”, – сказав Зеленський на спільній прес-конференції з генсеком НАТО Єнсом Столтенбергом у вівторок в Брюсселі.

На спільній прес-конференції з генеральним секретарем НАТО Єнсом Столтенбергом у Брюсселі президент Володимир Зеленський висловив готовність до переговорів з Росією і виконання Мінських домовленостей. Президент говорив англійською. “Ми готові до перемовин з Росією. Ми готові виконувати Мінські домовленості. Але в першу чергу ми маємо бути здатні захистити себе. Вдячний за підтримку, яку Україна отримує від Альянсу та союзників”, – сказав президент.

Північноатлантичний альянс позитивно оцінив наміри президента України Володимира Зеленського мирно завершити конфлікт на сході України. Про це заявив генсек НАТО Єнс Столтенберг на спільній пресконференції з президентом України Володимиром Зеленським, повідомляє корреспондент “Європейської правди”. “Ми обговорили ситуацію на сході України. Зокрема, роздачу російських паспортів громадянам України. Це останній крок у серії дестабілізуючих дій Росії стосовно України. Це крок у правильному напрямку” – сказав Столтенберг.

Генеральний секретар НАТО Єнс Столтенберг знову підтвердив перспективу членства в альянсі для України. “Лідери НАТО неодноразово наголошували, що ми досі підтримуємо наше рішення, яке ухвалили на Бухарестському саміті (рішення саміту 2008 року, згідно з яким Україна та Грузія колись стануть членами НАТО – ІФ). У нашому фокусі тепер реформи”, – сказав він на спільній прес-конференції з президентом України Володимиром Зеленським у вівторок у Брюсселі. Генсек також додав, що альянс готовий підтримувати Українську державу на шляху реформ.

У Міністерстві закордонних справ України готові до змін правил Парламентської асамблеї Ради Європи (ПАРЄ) і можливого повернення Росії до організації, проте такий варіант загрожує підривом довіри до ПАРЄ, констатує заступник глави МЗС Василь Боднар. “Ми були готові до цього рішення, оскільки під час голосування кілька тижнів тому ми голосували проти і закликали наших міжнародних партнерів, щоб залучити Росію до відповідальності за вчинені нею злочини. У цьому випадку голосування відбулося не так, як ми того хотіли”, – сказав замміністра в ефірі UA: Українське радіо.

Міністр закордонних справ України Павло Клімкін вважає, що Рада Європи втратить кредит довіри, якщо російська делегація повернеться до Парламентської асамблеї Ради Європи (ПАРЄ) без виконання нею ключових умов. “Дозволити РФ повернутися в ПАРЄ без виконання нею ключових умов – це як змінити злочинцеві покарання з позбавлення волі на умовне засудження. При цьому злочинець аж ніяк не розкаявся. Рада Європи ризикує стати слабшою і втратити важливий кредит довіри. Європа, на жаль, теж”, – написав Клімкін у своєму мікроблозі в Twitter у вівторок.

ЗАКОН ПРО ІМПІЧМЕНТ ПРЕЗИДЕНТУ.

Народні депутати відмовилися включити до порядку денного сесії Верховної Ради законопроекти, серед яких законопроекти про імпічмент. Як передає кореспондент агентства “Інтерфакс-Україна”, на пленарному засіданні парламенту у вівторок нардепи не підтримали включення до порядку денного сесії законопроектів №10340 та №10340-1 про особливу процедуру усунення президента України з посади (імпічмент), ініціатором одного з яких є нинішній глава держави Володимир Зеленський.

Внесений президентом Володимиром Зеленським законопроект щодо незаконних активів чиновників дозволить державі конфісковувати ці активи навіть у раніше відкритих справах. Про це розповів заступник голови Адміністрації президента Руслан Рябошапка на брифінгу у вівторок. Він розповів, що під час підготовки законопроекту автори проаналізували рішення Конституційного Суду про скасування закону про незаконне збагачення, спілкувалися з фахівцями Міжнародного валютного фонду й Світового банку, українськими та іноземними експертами – їхні поради лягли в основу документу.

ПОЗАЧЕРГОВІ ВИБОРИ ДО ВР.

Конституційний суд України (КС) у вівторок визначив, що конституційне подання 62 народних депутатів про відповідність Основному закону указу президента про дострокове припинення повноважень Верховної Ради та призначення позачергових виборів розглядатиметься у формі усного слухання. “Велика палата Конституційного суду України затвердила постанову про розгляд цієї справи у формі усного провадження. Крім того, … Велика палата Конституційного Суду України визнала конституційне провадження цієї справи невідкладним”, – ідеться в повідомленні прес-служби КС, оприлюдненому у вівторок увечері.

АНТИКОРУПЦІЯ.

В Адміністрації президента готують законопроект про переформатування Національного агентства з питань запобігання корупції, законопроектом пропонується оприлюднювати декларації керівників спецорганів і АП. Про це на брифінгу 4 червня заявив заступник глави АП Руслан Рябошапка. “Окрім питань перезавантаженням НАЗК, є необхідність змінити структуру керівництва. Сьогодні це колегіальний орган із 5 членів НАЗК, передбачається, що буде один керівник НАЗК, передбачається запровадження аудиту цього органу”, – сказав він про президентський законопроект. “Є інші нюанси, наприклад, декларації представників громадянського суспільства, міжнародних експертів… плюс повернути  до суб’єктів декларування керівників Адміністрації президента, можливо розширити коло декларантів, які стосуються органів влади і дещо звузити суб’єктів декларування щодо тих, які не становлять великої суспільної небезпеки, щодо яких корупційних ризиків небагато”, – додав він.

Служба безпеки України офіційно відмовила журналістам в ознайомленні з декларацією про доходи тимчасово виконуючого обов’язки свого голови Івана Баканова. Про це повідомляє програма “Схеми: корупція в деталях” (спільний проект “Радіо Свобода” та телеканалу “UA:Перший”). У відповіді від 4 червня від Управління взаємодії зі ЗМІ та громадськістю спецслужба посилається на 521 статтю закону “Про запобігання корупції”, яка передбачає “окремий порядок контролю осіб, які займають посади у органах, що здійснюють оперативно-розшукову та контррозвідувальну діяльність”.

Національне агентство з питань запобігання корупції звернулося до голови Верховної Ради щодо дострокового припинення повноважень народного депутата БПП Федора Негоя. Підставою стало рішення суду щодо визнання факту сумісництва, вперше прийнятого щодо народного депутата, пояснює НАЗК. Загалом агентство склало 38 протоколів про адміністративні правопорушення за порушення нардепами закону “Про запобігання корупції” через конфлікт інтересів та сумісництво, 7 із них стосувалися саме “сумісництва та суміщення з іншими видами діяльності”.

ЕНЕРГЕТИКА.

Застосування затвердженого урядом порядку компенсації різниці між ціною е/е для населення та її ринковою ціною в новій моделі енергоринку призведе до зростання цін для непобутових споживачів на 40-50%, щоб уникнути колапсу ринку порядок має бути змінено. Як повідомило агентству “Інтерфакс-Україна” джерело в уряді, лист із відповідним застереженням і пропозиціями направила до Кабінету Міністрів і Міністерства енергетики та вугільної промисловості голова Нацкомісії, що здійснює держрегулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (НКРЕКП), Оксана Кривенко в понеділок.