Київ, 28 березня 2014 року – Володимир В’ятрович, керівник Інституту національної пам’яті, виступаючи під час експертної панелі «Чи хочуть росіяни в Україні захисту Путіна?» в Українському кризовому центрі, наголосив: «Це типово для диктатора – прикривати свою агресію закликами про допомогу. Ця агресія спирається на представників з радянською ідентичністю, яка не має ніякого відношення до ідентичності етнічної».
«Відверта спроба Путіна відновити Радянський Союз спирається на ідеологічну платформу, яка будувалася з 90-тих років: із закриття архівів, реабілітації радянського минулого та постаті Сталіна. Вона використовує старі ідеологічні штампи радянської доби і навіть часів Другої світової. Ця пропаганда викликає відгук серед російського населення, щодо якого не проводилася політика засудження тоталітарного минулого, – підкреслив Володимир В’ятрович. – Необхідна деконструкція радянських міфів, які активно розроблялися і впроваджувалися радянською пропагандою протягом 70 років, адже вони розколюють суспільство і є основою для антидержавних процесів в Україні».
Андрій Плахонін, російський історик, публіцист та громадський діяч, додав: «Насправді Путін апелює не до росіян, а до людей, які належать до радянської культури і борються за право не знати українську мову в Україні. При тому сама РФ не є питомо російською державою, адже на її територіях – понад 100 корінних народів».
«Еволюція російської політичної доктрини, яку ми бачимо зараз, виявляється у нинішньому «збиранні земель» колишньої Російської імперії, і георгіївська стрічка символізує цей процес», – підкреслив Андрій Плахонін. Історик також погодився, що зовнішньополітична стратегія Путіна є намаганням вирішити внутрішньополітичні проблеми та економічні негаразди самої РФ.
Володимир В’ятрович – український науковець-історик, публіцист, дослідник історії визвольного руху, громадський діяч. Екс-директор Архіву Служби безпеки України (2008-2010), керівник Інституту національної пам’яті.
Андрій Плахонін – російський історик, публіцист, сценарист, громадський діяч.