19 серпня 2021 року у Києві відбулися презентація короткометражного фільму «Вільні громади: успіх у деталях» та панельна дискусія «Незалежна країна – вільні громади: шлях до національної стійкості». Захід до 30-ї річниці Незалежності України організував Український кризовий медіа-центр в рамках Програми USAID “Децентралізація приносить кращі результати та ефективність” (DOBRE).
Фільм продемонстрував позитивні зміни та результати децентралізації у семи громадах та показав, як розвивається Україна завдяки дієвим і вмотивованим людям. Стрічка підготовлена УКМЦ спільно зі студією документального кіно DocNoteFilms Production за підтримки Програми USAID DOBRE.
![](https://uacrisis.org/wp-content/uploads/2021/08/DSC_1036-1024x681.jpg)
Під час дискусії народні депутати, представники центральних органів влади, місцевого самоврядування та програм міжнародної технічної допомоги обговорили взаємозв’язок демократичних цінностей і децентралізації влади, досягнення місцевого самоврядування, а також завдання для подальшого розвитку громад та України.
На думку народного депутата України Віталія Безгіна, децентралізація – процес невідворотній:
“Сім років розвитку суттєво збільшили суб’єктність прогресивних лідерів місцевого самоврядування, збільшили їхню політичну вагу і вплив. Із юридичної точки зору, реформу треба “зацементувати” змінами до Конституції”.
![](https://uacrisis.org/wp-content/uploads/2021/08/DSC_1101-1024x681.jpg)
Учасники дискусії відзначили, що основне досягнення децентралізації полягає в тому, що вона змінює менталітет українців та дає можливість людям самим вирішувати значну частину питань.
“Місцеві громади – це ті частинки, соти, що об’єднують Україну. Хто отримав відповідальність за розвиток своєї території, хто відчув свої можливості і побачив свою перспективу – будуть не просто мешкати в громаді. Вони боротимуться за свою територію, за своє майбутнє. І найголовніше, що реформа змінює і наш менталітет”, – підкреслив В’ячеслав Негода, заступник Міністра розвитку громад та територій України.
![](https://uacrisis.org/wp-content/uploads/2021/08/DSC_1168-1024x681.jpg)
Представники місцевого самоврядування вважають, що громади, які добровільно об’єдналися у 2015 році, змогли досягнути значних успіхів. Зокрема, Світлана Спажева, голова Покровської територіальної громади Дніпропетровської області, зазначила, що впевненість та бажання розвиватися дала саме децентралізація:
“У громаді працює рада економічного розвитку, інвестиційний відділ. Програма DOBRE допомогла нам розробити Стратегію розвитку та комунікаційну стратегію. Тепер ми вчимося приймати рішення спільно з жителями і разом нести відповідальність. Також маємо два переробних підприємства, три кооперативи та єдине сільгосппідприємство в Україні, яке надає послуги зі створення кооперативів. Окрім того, ми співпрацюємо з іншими громадами: уклали вже п’ять договорів міжмуніципального співробітництва. У нас є велике бажання рухатися вперед, бо ми свято віримо в те, що робимо. І цю впевненість нам дала децентралізація”.
![](https://uacrisis.org/wp-content/uploads/2021/08/DSC_1150-1024x681.jpg)
Марк Еллінгстад, директор відділу сприяння розвитку демократії та врядування Агентства США з міжнародного розвитку в Україні (USAID), запевнив, що і в майбутньому Україна отримає підтримку реформи з децентралізації:
“На мою думку, жодна з країн настільки швидко не подолала такий шлях у децентралізації, як це зробила Україна. Також я не можу не відзначити, що зусилля Агентства США з міжнародного розвитку (USAID) не були марними. Ми побачили у цьому фільмі чудові ініціативи, як вони реалізовувалися і людей – справжніх лідерів громад. Вони розповідали про те, яким чином досягали успіхів, як знаходили консенсус на різних рівнях, аби цю реформу продовжувати і успішно здійснювати. Якщо говорити про плани на майбутнє, то з задоволенням можу сказати, що USAID продовжить підтримку реформи з децентралізації”.
![](https://uacrisis.org/wp-content/uploads/2021/08/DSC_1203-1024x681.jpg)
![](https://uacrisis.org/wp-content/uploads/2021/08/DSC_1303-1024x681.jpg)
![](https://uacrisis.org/wp-content/uploads/2021/08/DSC_1440-1024x681.jpg)
![](https://uacrisis.org/wp-content/uploads/2021/08/DSC_1409-1024x681.jpg)
![](https://uacrisis.org/wp-content/uploads/2021/08/DSC_1285-1024x681.jpg)
![](https://uacrisis.org/wp-content/uploads/2021/08/DSC_1229-1024x681.jpg)
![](https://uacrisis.org/wp-content/uploads/2021/08/DSC_1421-1024x681.jpg)