Екскерівники Укроборонпрому здавали 81% приміщень Концерну за цінами, нижчими ринкових. Такими є результати дослідження, проведеного StateWatch за підтримки МФ «Відродження». «Метою нашого дослідження було сприяти збільшенню вартості оренди нерухомого майна підприємств державного концерну «Укроборонпром» через переукладання контрактів з аномально низькими цінами на ринкових умовах», – розповів Гліб Канєвський, голова експертної організації StateWatch.
В дослідженні проаналізували майно ДАХК «Артем», ПАТ «Завод «Маяк» та відкритого акціонерного товариства «Київський завод «Радар». Всі об’єкти ДАХК «Артем» здаються за ринковими цінами. 78 зі 108 об’єктів заводу «Маяк» здаються не за ринковими цінами. 20 з 24 об’єктів заводу «Радар» здаються не за ринковими цінами. Загальні можливі збитки від такого стану речей складають 3,7 млн грн на місяць. Загалом можна спостерігати такі тенденції як низька орендна плата за нерухомість з привабливою для бізнесу локацією, наявність корупційних ризиків та велика кількість аномально низьких цін.
Надія Бігун, директорка з закупівель ДК «Укроборонпром» зауважила, що державна оренда має низку особливостей, через які важко здавати приміщення з максимальною вигодою. Серед них відсутність реклами про оренду державного майна, вимоги законодавства розміщувати оголошення в газеті, перенасичений ринок оренди через економічний спад. «Через затримки прийняття Закону та підзаконних актів «Про оренду державного майна», ми провели лише 4 успішних аукціони по оренді. Усі 4 – Радару», – зазначила вона.
Костянтин Бушуєв, заступник генерального директора з безпеки ДК «Укроборонпром», розповів, що дві найпоширеніші схеми заволодіння державним майном – це штучне створення кредиторської заборгованості та укладення інвестиційних договорів. При цьому ДК «Укроборонпром» вживає заходів для підвищення економічного ефекту від оренди майна. «Ми проводимо незалежну оцінку активів, розповсюджуємо додаткові оголошення на тематичних сайтах, виводимо «тіньову» оренду в договори оренди, не допускаємо участі в аукціонах фізичних або юридичних осіб з країни агресора тощо», – додав він.