Громадянське суспільство в Україні досі відчуває тиск та переслідування. На цьому наголосили правозахисники під час пресконференції в пресцентрі Українського кризового медіа-центру. Під час заходу вони презентували моніторинговий звіт щодо переслідування активістів, правозахисників та журналістів в Україні за період липня-вересня 2020 року. «В Україні зберігається тенденція тиску на активістів, журналістів-розслідувачів та правозахисників. За вказаний період зафіксовано 21 справу і 27 окремих інцидентів. Погрози, цькування, дискредитація в Інтернеті залишаються проблемою. Діяльність журналістів-розслідувачів та ЛГБТ активістів залишаються одними з найнебезпечніших», – зауважила Ганна Рожкова, заступниця виконавчого директора Асоціації УМДПЛ.
За словами спікерів, постраждалі переважно говорять про власне незадоволення рівнем ефективності розслідувань та необхідність постійно мотивувати слідчих шляхом заяв, запитів та тиском з боку громадянського суспільства. «Якість розслідувань по нападу на активістів дуже низька. Ми в звіті проаналізували 4 справи і намагались зрозуміти як поліція розслідує злочини. На жаль, ми з’ясували що поліція могла б працювати краще. Це проблема, адже жертви, які зазнають нападів, відчувають незахищеність. З іншого боку нападники відчувають безкарність», – пояснив Сергій Перникоза, координатор моніторингових кампаній Асоціації УМДПЛ. Він зазначив, що під час моніторингу експертів також цікавило чи вчасно фіксуються справи в реєстрі досудових розслідувань. В цьому плані, на думку Сергія Перникози, ситуація більш-менш задовільна.
Діана Наливанна, юристка Центру демократії та верховенства права, розповіла, що більше ніж півроку 250 експертів зі 150 організацій громадянського суспільства напрацьовували Карту правових реформ, яка містить перелік проблем та комплекс можливих рішень, з якими такі організації зустрічаються у своїй роботі. «Карта правових реформ – це бачення громадського сектору кроків для покращення стану громадянського суспільства. Також ми формуємо коаліцію організацій громадянського суспільства, яка стане майданчиком об’єднання громадського сектору заради впровадження тих позитивних змін, які пропонуються в Карті», – сказала вона.
«Прогресивна, розвинута, демократична країна може існувати без нафти або інших корисних копалин, але без розвинутого громадянського суспільства – ні», – додав Сергій Перникоза.
Ознайомитися зі звітом можна за посиланням.