Презентували Телеграм чат-бот «Fight Back» для громадських активістів та журналістів розслідувачів, які за допомогою нього можуть оперативно отримати правову допомогу. Презентація відбулася в пресцентрі Українського кризового медіа-центру за участі журналістів розслідувачів, правозахисників та юристів, які брали участь у розробці інструменту. «Чат-бот розроблений після серії проблемних інтерв’ю з активістами, які стали жертвами переслідувать та їхніми адвокатами. Переслідування можна поділити на позаправові – наприклад, пошкодження майна або фізична розправа, і з застосуванням юридичних механізмів – відкриття справ та тиск з боку правоохоронних органів. Кожен другий громадський активіст зазначав про проблеми з правовою допомогою», – розповіла Олександра Матвійчук, правозахисниця, голова правління Центру громадянських свобод.
«В регіонах активісти часто в умовах нереформованої поліції стикаються з колізіями. Якщо б в мене 5 років тому був такий додаток – я би пару проваджень міг відкрити. Люди потребують зрозумілого алгоритму в кризовій ситуації, швидких дій, які треба зробити. Часто активісти не знають базових речей, які стосуються написання заяв і звернення до правоохоронних органів», – зауважив Віталій Устименко, активіст, голова Всеукраїнського об’єднання «Автомайдан».
Учасники заходу наголосили, що активістам слід бути рішучими у своєму бажанні відстояти власні права і мотивувати слідчих та суд належним чином розслідувати справу і виносити справедливий вирок. «Є ілюзія, якщо я буду зберігати хороші стосунки зі слідчим і не буду оскаржувати його дії. Це не так. Частіше це людина, яка псує ваше кримінальне провадження або, в найкращому випадку, ваш дуже лінивий працівник. Слідчих потрібно постійно мотивувати. Є ілюзія, що їм байдуже на всі скарги, але це не так. Судді і слідчі як правило стають на бік скаржника. Ваші скарги, якщо заява написана правильно, дадуть свій результат», – пояснив Данило Мокрик, журналіст Bihus.Info.
«Правова проблема для мене – це біль, війна, і для того щоб в ньому перемагати – треба бути озброєним. Для цього створений цей чат-бот для того, щоб людина без правової освіти розуміла алгоритм і не залишала шансу правоохоронним органам, прокурорам, слідчим викривити суть справи і розповідати, що все робиться за законом», – додав Юрій Білоус, юрист.