У прес-центрі Українського кризового медіа-центру відбулася презентація результатів другого дослідження думки медичних працівників щодо актуальних питань боротьби із пандемією COVID-19. Метою проєкту є порівняння двох досліджень для того, щоб зрозуміти проведену роботу центральною та місцевою владами протягом 9 місяців. Дослідження проведене дослідницькою компанією «Active Group» спільно з Всеукраїнським лікарським товариством та Асоціацією міст України в січні 2021 року.
«Опитування проводилось з 13 по 18 січня 2021 року. Загалом опитано 4 165 працівників медичної галузі, які працюють в медичних закладах на території України (за винятком окупованих територій та АР Крим). Вибірка репрезентативна за віком, географією, формою власності медичного закладу (приватна, комунальна, державна) та видом надання медичної допомоги (первинна, вторинна, третинна). Похибка при довірчій імовірності 0,95 не перевищує 1,5%», – зазначив Олександр Позній, директор дослідницької компанії «Active Group».
Згідно з даними опитування, відповідаючи на запитання «Як ви оцінюєте ефективність роботи центральної влади щодо боротьби з пандемією (за п’ятибальною шкалою)?», кожен п’ятий медичний працівник (19,7%) поставив 1 бал, ще 22,4% виставили 2 бали. Третина респондентів (33%) оцінила роботу центральної влади задовільно, натомість 13,7% поставили 4 бали, а 3,5% оцінили роботу центральної влади на «відмінно». Не визначилися з оцінками 7,8% опитаних. Аналітики вважають, що дії органів центральної влади є недостатніми у боротьбі проти поширення коронавірусної інфекції. За словами Максима Середи, директора Департаменту охорони здоров’я Кременчуцької міської ради, довіра медиків до високопосадовців впала, через неспроможність їх захистити.
«Місцева влада, на відміну від центральної, долучилася і досить активно взяла участь у протидії поширенню коронавірусу. А от оцінки захищеності медичних працівників у 3,5 бали з 5 – це не те, до чого ми прагнемо. Сьогодні медики повинні розуміти, що вони захищені на 100%, що про них думають та піклуються», – сказав Даніель Карабаєв, голова правління Всеукраїнського лікарського товариства, заслужений лікар України.
Світлана Осташко, аналітик проекту ПУЛЬС, вважає, що задля досягнення успішних результатів у боротьбі з COVID-19, має бути ефективний діалог між центральною владою та органами місцевого самоврядування. «Першими, хто зіткнувся з цією проблемою у березні, були місцеві ради. Вони з самого початку повинні були самі забезпечували свої лікарні усім необхідним, очікуючи хоча б якоїсь допомоги від верхівки», – сказала вона. Також вона наголосила на тому, що минулорічне дослідження допомогло акцентувати увагу на недостатньому фінансуванні медичної галузі загалом, недостатньому фінансуванні Програми медичних гарантій та низьких заробітних платах працівників медичної сфери. Завдяки цьому, медикам підвищили зарплати, хоча й не наскільки, як очікувалося.
Результати опитування аналітики надішлють до органів центральної влади для ознайомлення. «Ми закликаємо їх звернути увагу на це дослідження, зробити необхідні висновки та запровадити необхідні заходи, щоб захистити медиків та всю країну», – зазначив наприкінці зустрічі Олег Мусій, президент Всеукраїнського лікарського товариства, Міністр охорони здоров’я (2014 рік).
Детальніше з дослідженням можна ознайомитися за посиланням.