Завершився другий етап конкурсу «Наша громада», під час якого серед 283 громад обрали топ-26 учасників.
На першому етапі представники територіальних громад подавали анкети на сайт otg.fakty.com.ua, де описували проєкти, які прагнуть реалізувати, та презентували свої ідеї змін журі та авдиторії.
Із 00:01 10 травня до 23:59 31 травня проходив другий етап – голосування за проєкти громад у конкурсі «Наша громада».
У фінал пройшли 13 громад, проєкти яких отримали найбільшу підтримку за результатами інтернет-голосування на сайті https://otg.fakty.com.ua. Ще 13 фіналістів обрало експертне журі.
Щоб підтримати проєкт громади, необхідно було зареєструватись на сайті otg.fakty.com.ua через електронну пошту або сторінку у Facebook.
Організатори конкурсу провели процедуру «зачистки» голосів. Під час перевірки голосування виявлено понад 100 тис. неіснуючих акаунтів та цілеспрямованих бот-голосів за ряд громад.
Настав час представити вам, хто пройшов у фінал конкурсу «Наша громада».
13 фіналістів, які отримали найбільший рівень підтримки за результатами інтернет-голосування:
- Полянська громада Закарпатської області, «Інформаційно-туристична платформа «Поляна Онлайн», напрямок – туризм.
- Веселівська громада Запорізької області, «Нові соціальні послуги – Нове Життя літніх людей Веселівської громади», напрямок – ініціатива для людей похилого віку.
- Добровеличківська громада Кіровоградської області, «Віра в краще майбутнє», напрямок – інклюзія.
- Борсуківська громада Тернопільської області, «Крок у чисте майбутнє», напрямок – екологія.
- Веснянська громада Миколаївської області, «Відпочинковий кемпінговий табір «Степові соколи», напрямок – залучення молоді.
- Ніжинська громада Чернігівської області, «Створення туристичного маршруту «Ніжин – забута історія», напрямок – туризм.
- Ворохтянська громада Івано-Франківської області, «Цифровий туристичний інформаційний центр», напрямок – туризм.
- Ярмолинецька громада Хмельницької області, «Розвиток молоді – майбутнє громади (Створення літнього молодіжного табору «Козацька Січ Ярмолинеччини», с. Сутківці)», напрямок – залучення молоді.
- Куяльницька громада Одеської області, «Євген Чикаленко: повернення із забуття», напрямок – туризм.
- Радсадівська громада Миколаївської області, «Рекреаційно-туристичний маршрут «Радсад-Велоскіф», напрямок – туризм.
- Верхньорогачицька громада Херсонської області, «Комфортні дороги громади – крок у майбутнє», напрямок – комунальна сфера.
- Іванівська громада Тернопільської області, «Подих вічності», напрямок – туризм.
- Мішково-Погорілівська громада Миколаївської області, «Від чистої громади до чистої країни», напрямок – екологія.
Усього на сайті було зареєстровано 466 311 голосів. Жінки були більш активні, ніж чоловіки. Половину усіх голосів ми отримали від виборців віком від 25 до 44 років. Найактивніше голосували виборці з Києва – 195 668 голосів.
У розрізі областей статистика голосів розподілилася так:
- Львівська область – 25 372,
- Харківська область – 23 536,
- Тернопільська область – 21 350,
- Дніпропетровська область – 20 492,
- Одеська область – 19 733,
- Полтавська область – 16 728,
- Херсонська область – 16 038,
- Запорізька область – 16 002,
- Миколаївська область – 15 862
13 Фіналістів, які проходять до наступного етапу конкурсу за рішенням журі:
- Сосницька громада Чернігівської області, «Розвиток сільськогосподарської кооперації – шлях до успіху Сосницької громади», напрямок – розвиток підприємництва.
- Пологівська громада Запорізької області, «В чистій краплині – здоров’я дитини!», напрямок – комунальна сфера.
- Вільховецька громада Закарпатської області, «Аквапарк в середсіллі», напрямок – туризм.
- Опішнянська громада Полтавської області, «Створення Центру розвитку ремесел в Опішнянській ТГ», напрямок – культура.
- Широківська громада Запорізької області, «Університет щасливого довголіття», напрямок – ініціатива для людей похилого віку.
- Тростянецька громада Сумської області, «Обираю життя!», напрямок – медицина.
- Вознесенська громада Миколаївської області, «Компостуй – громаду гуртуй», напрямок – екологія.
- Новоукраїнська громада Кіровоградської області, «Новоукраїнці! Натиснемо на сміття!», напрямок – екологія.
- Синевирська громада Закарпатської області, «Нетиповий Синевир: «Синевир. Гори», «Синевир. Горяни», напрямок – туризм.
- Іллінецька громада Вінницької області, «Іллінецька астроблема», напрямок – туризм.
- Надвірнянська громада Івано-Франківської області, «Театр замку Краснодвір: інтерпретація спадщини міста Надвірна», напрямок – туризм.
- Асканія-Нова громада Херсонської області, «Асканія Фест – 100% життя та драйву», напрямок – туризм.
- Курахівська громада Донецької області, «Телемедицина – крок до сучасної медицини у Курахівський громаді», напрямок – медицина.
Усі члени експертного журі зазначають, що заявки проєктів, поданих громадами були цікавими та доволі широкими за спектром реалізації, спрямованими на вирішення місцевих проблем.
– Фіналістами стали ті, хто переконав більшість членів журі в актуальності ідеї, серйозності підходу до її реалізації, кропіткої роботи, вкладеної у підготовку пропозиції, оскільки це основне джерело інформації для членів журі в оцінці проєкту. Дати людям можливість визначати пріоритети громади, знаходити шляхи її розвитку і бути активними учасниками процесів перетворення у своїх громадах, на мій погляд, і є основною метою і бажаним результатом реформи з децентралізації, – зазначив Марат Кюрчевський, керівник проєктів і програм з розвитку місцевого самоврядування та децентралізації Агентства США з міжнародного розвитку в Україні.
– Найбільше балів отримали громади, проєкти яких дозволяють вирішити проблему у громаді, які були оригінальними та самобутніми. Проєкти, що вийшли в фінал, є ефективними інструментами для врегулювання викликів, які зараз стоять перед громадою. Велика кількість ідей відзначаються практичністю, і якщо їх реалізують – вони посилять потенціал для розвитку, змінять життя громад на краще. Мене, як представника DOBRE, дуже втішило те, що ряд громад продовжують роботу, яку розпочали разом з Програмою. Громади розробили стратегії розвитку, створили плани покращення послуг і їх проєкти є логічним продовженням попередньої діяльності, – додає Ольга Шубіна, експертка з місцевих бюджетів та фінансового управління.
Із 21 червня до 13 серпня проходитиме третій етап конкурсу – подача форм «Детальний опис проєкту». Всі 26 учасників для проходження у третій етап мають заповнити форму та надати необхідні додаткові документи. У випадку відмови учасника надати додаткову інформацію та, відповідно, продовжувати участь у конкурсі, його місце займає наступний за рейтингом учасник. Остаточний список буде оголошений 20 червня 2021 року.
Фінальне оцінювання експертним журі форм та проєктів 26 фіналістів відбуватиметься з 14 серпня до 27 вересня. Результати оцінювання та оголошення переможця конкурсу будуть відомі 30 вересня.
Також упродовж червня-вересня телеканали ICTV та СТБ знайомитимуть українців із проєктами всіх 26 фіналістів конкурсу. Сюжети можна буде подивитися в програмах «Факти» та «Вікна».
***Конкурс «Наша громада» реалізується телеканалами ICTV та СТБ, а також Українським кризовим медіа-центром, за підтримки Програми USAID «Децентралізація приносить кращі результати та ефективність» DOBRE