«Уряд шукає сірники і свічки після того, як вимкнули світло», – експерт з газового ринку Олександр Нарбут

WATCH IN ENGLISH

Київ, 3 липня 2014 року – Переговори по газу між Україною і Росією зайшли в глухий кут, вважає Президент Київського інституту енергетичних досліджень Олександр Нарбут. Про це він заявив під час брифінгу в Українському кризовому медіа-центрі.

На думку експерта, Україні потрібно сформувати переговорну команду, розробити стратегію переговорів та організувати газову кризову групу – і не в тому варіанті, в якому вона зараз створена в Кабінеті міністрів, оскільки, за словами експерта, вона працює над такими питаннями як можливий режим зниження споживання газу в осінньо-зимовий період, перехід на альтернативне паливо, тощо. «Це все рефлексна реакція, аналогічна тій, коли вимикають воду або світло і треба знати, де знаходяться сірники та свічки. Це не те стратегічне завдання, яке повинен вирішувати сьогодні уряд. Президент також повинен звернути увагу на вирішення цього питання. Адже енергетична зброя сьогодні використовується Росією в повному обсязі, а отже рівень загрози в енергетичній сфері не менш важливий для майбутнього України, для її політичної та економічної незалежності, ніж військові питання».

Серед безумовних позитивних досягнень Олександр Нарбут назвав збільшення реверсних поставок з Європи, але й тут не обійшлося без критики уряду: «Хороша новина полягає в тому, що нарощується обсяг імпорту природнього газу з Європи, хоч і повільно, але цей процес відбувається. Сукупний імпорт з Польщі та Угорщини становив 170 млн. куб. на місяць, в червні цей обсяг подвоївся (320млн. куб.). Звісно, це далеко не той максимум, який міг би імпортуватись, тому що потенціал сукупного імпорту міг би складати 630 млн. кубометрів. Тобто завантаження реверсних каналів насьогодні не перевищує 50%. Але в цьому є і адміністративне блокування щодо безперешкодного постачання газу з Європи. Всі елементи адміністративної вертикалі роблять все можливе, щоб жоден трейдер, не дивлячись на підписані контракти, не міг завозити газ для споживання в Україні. Хоча європейська ціна значно відрізняється від нашої внутрішньої. В період з квітня по червень були втрачені можливості поставок, які повністю лежать на відповідальності міністерства, уряду та керівників компанії НАК «Нафтогаз». Олександр Нарбут висловив сподівання, що Президент Порошенко зверне увагу на цю проблему та вживатиме заходів для її вирішення. В протилежному випадку не буде жодного виправдання перед міжнародними партнерами, які напевне піднімуть ці питання на 5-му Енергетичному форумі у Києві, і які можна розцінити як підхід нерівноправного конкурентного доступу на ринок в період, коли країна це гостро потребує».