14 січня у прес-центрі Українського кризового медіа-центру відбулася презентація документального фільму “Молодіжні крила політичних партій в Україні”. Стрічку було знято силами команди “Спільнота активної молоді – САМ”, в її презентації взяли участь лідери ключових припартійних молодіжок України.
Документальна стрічка покликана відповісти на ключове питання: чи є місце молоді у політиці? У фільмі розповідається про чотири молодіжних крила політичних партій: “Солідарна молодь”, “Батьківщина Молода”, “Молодий Народний Рух” та “Зе!Молодіжка”. Керівники організацій, волонтери та прихильники політсил розповіли чим живе та яку роль виконує молодь у політичному житті партій.
За словами Владислава Мельничука, голови громадської організації “Спільнота активної молоді”, молодіжні крила політичних партій можуть допомогти молодій людині знайти своє покликання.
“Часто молодь не може зрозуміти, куди долучатися, як впливати на зміни у своїй громаді або на національному рівні, як просувати свої ідеї. Одним із головних інструментів у цій сфері можуть виступати молодіжні крила політичних партій. На жаль, в законодавстві не дуже визначена суб’єктність крил політичних партій. Саме тому ми вирішили розкрити це питання – розповісти про те, як вони функціонують, показати їхні інструменти впливу, та порівняти з досвідом за кордоном”, – пояснив Мельничук.
З тезою про те, що молодіжні крила партій дають молоді можливості бути залученим у політичному житті, погодився представник “Молодого Народного руху” Віталій Удод.
“Звичайна освіта не дає повних можливостей для людей, зокрема, зрозуміти як там у політиці. Наша організація робить акцент на тому, щоб молодь, яка залучається до нас, могла реалізовувати себе. Тобто ми даємо власний інструментарій та досвід”, – зазначив Удод.
Один з ініціаторів та авторів проєкту, заступник голови ГО “Спільнота активної молоді” Вірослав Цюп’як, зазначив, що мета фільму – активізувати молодь долучатися до політичного життя України.
“Ми хотіли показати молоді, що брати участь у політиці – це круто. Показати, що є такий інструмент, як молодіжні крила. Ми концентрували увагу не лише на спікерах та експертах, які розповідали, що це за інституція, та, як вони працюють. Ми хотіли показати звичайних молодих людей, однолітків, які вже є членами молодіжок та власну зацікавленість в участі таких проєктів”, – наголосив Цюп’як.
Висвітлення діяльності молодіжних організацій – це важливо не тільки для України, а й для наших міжнародної спільноти. Так вважає голова ВГО “Солідарна Молодь”Дінара Габібулаєва.
“Саме так міжнародні партнери можуть бачити те, що в Україні починає розвиватися політична культура. Це один із етапів становлення політичної культури, коли в партіях є менторство, є передача досвіду від більш досвідчених політиків до тих, хто тільки хоче бути в політиці”, – наголосила активістка.
Також, на думку Габібулаєвої, молодіжні крила політичних партій можуть стати для молоді соціальним ліфтом у майбутній кар’єрі та реалізації власних амбіцій.
“Активіст, який за кілька років показав свою спроможність бути ефективним в своєму регіоні, залучив багато людей, провів багато тренінгів, проєктів, був активним і повів за собою людей, може спробувати себе в кандидатстві в ради різних рівнів. Це і є основним маркером того, що молодіжні припартійні організації не просто є номінальними, а мають силу і комунікацію з материнською організацією політичної партії, і запроваджує нову політику, яка спрямована на вирощування кадрів серед молоді”, – додала Дінара.
За словами голови ГО “Зе!Молодіжка” Володимира Місяйла, в Україні є проблема із політичною освітою для молоді, і саме припартійні організації можуть стати не тільки соціальним ліфтом, а й кадровим резервом партій.
“Зе!Моложіку” ми позиціонуємо як велике ком’юніті, як платформу для самореалізації молоді, реалізації їхніх ідей та проєктів. Ми даємо можливість стати заступниками губернаторів по молодіжних питанням або помічниками депутатів різних рівнів. Також ми даємо відчути атмосферу партії, того двіжу, який відбувається всередині”, – пояснив Місяйло.
Заступник голови “Батьківщини молодої” Олексій Захарченко вважає, що молодіжні крила партій дають змогу прийти в політику не через кумівство чи кулуарні домовленості, а зростаючи – від громадського активіста до свідомого політика.
“І це геть не означає, що якщо ви побували в молодіжному крилі якоїсь партії, то ви зобов’язані й надалі підтримувати цю молодіжку і партію. Я виріс як громадсько-політичний діяч в “Молодому народному Русі”, зараз – в “Батьківщині Молодій”. Тому що знайшов для себе тут більше цінностей. Хочу закликати молодь – йдіть в політику. Мрійте і дійте”, – наголосив Захарченко.
Фільм доступний за посиланням.
Документальний фільм створено за підтримки Національного демократичного інституту США.