7 грудня у прес-центрі Українського кризового медіа-центру пройшла четверта дискусійна панель на тему «Соціалізації людей з інвалідністю та можливості для їхньої реалізації».
Дискусію розпочали зі статистки, яку раніше надала Міністерка соціальної політики України Оксана Жолнович. За даними держави, лише 15 % людей з інвалідністю працевлаштовані. Станом на 1 січня 2022 року кількість людей з інвалідністю — 2 млн. 703 тис.
Під час розмови було зазначено, що після початку повномасштабного вторгнення росії людей з інвалідністю стало набагато більше. У цих реаліях з’явився новий виклик — потрібно створити можливості, щоб люди з інвалідністю могли реалізувати себе в країні. Зокрема, працевлаштуватися, отримувати гідну оплату і працювати в комфортних умовах.
Засновниця центру стратегічних комунікацій StratСom Ukraine Аліна Фролова підмітила, що раніше людей з інвалідністю брали на роботу заради формальності. Цю ситуацію варто й можна змінити вже зараз.
«Навіть до початку війни у 2014 році наше суспільство було не дуже відкрите до людей з інвалідністю. З одного боку, у нас є законодавство, яке передбачає, що кожна організація, якщо в ній працює більше 15 людей, має найняти людину з інвалідністю в штат. Зазвичай це були формальні речі — коли організації підтримували зв’язок із людьми з інвалідністю, виплачували їм гроші, але не залучали до активної соціальної роботи. Нинішня фаза війни змінить усе. У першу чергу треба змінювати ставлення до людей з інвалідністю та людей, які потребують соціалізації, змінювати інфраструктуру. У нас є великі шанси зробити це. По-перше, держава зараз буде опікуватися цими людьми. По-друге, суспільство буде більш відкрите до цієї проблематики. По-третє, половину країни ми будемо відбудовувати з нуля».
Операційна менеджерка міжнародних спортивних змагань Invictus Games Ілона Волошина додала, що роботодавці знаходитимуть цінних кадрів, якщо вони будуть наймати людей з інвалідністю.
«Формуванням політики щодо працевлаштування людей з інвалідністю мають займатися всі — починаючи від роботодавців і закінчуючи державними органами. Ветерани, як отримали поранення під час участі в бойових діях, мають неймовірний потенціал і унікальні навички. І працевлаштування таких людей тільки посилить ваші команди».
Виконавчий директор організації «Ветеран Хаб» Артем Денисов зазначив, що суспільство має зрозуміти — люди з інвалідністю, які працюють, це не щось виняткове, це норма.
«Треба відійти від умовної благодійності під назвою «ми компанія, яка працевлаштовує людей з інвалідністю». Ви берете на роботу працівника чи працівницю, ця людина має інвалідність або не має. А ви маєте створити умови для цієї людини, щоб вона реалізувала свій потенціал на благо компанії».
Позитивним прикладом є діяльність BeQA Today — проєкту, який дає можливість людям з інвалідністю отримати безкоштовну освіту та базові знання за спеціалізацією «тестування програмного забезпечення» (Software Testing) та допомогти зі стажуванням у ІТ компаніях України або freelance.
Координатор проєкту Be QA today Олексій Зайченко пояснив, що сучасні реалії — це віддалена робота, яка відкриває більше можливостей для людей з інвалідністю.
«Світ змінився. Старий офісний формат майже не існує. Коли трапився ковід, ми перейшли з формату офлайн до формату ремоут. Люди мають змогу проходити навчання і всю практику віддалено».
Модераторкою четвертої дискусійної панелі була Тетяна Касьян — упорядниця «Довідника безбар’єрності» та директорка з комунікацій громадської організації «Точка опори UA».
Протягом дискусійних панелей працював Ігор Шавро, перекладач жестової мови.