Критична мінеральна сировина в Україні – як її зробити магнітом для інвестицій, а не корупції

Анонс Пресцентру УКМЦ

Увага! У разі оголошення повітряної тривоги відвідувачі заходу можуть скористатися укриттям, що знаходиться у підвальному приміщенні Українського Дому

Організатори: ГО “Мережа захисту національних інтересів АНТС”, ГО “Центр протидії корупції”

Сталий розвиток мінерально-сировинного комплексу має бути надзвичайно важливим для України. Адже це життєво важлива передумова для досягнення енергетичної незалежності та розвитку зеленої енергетики. Також, зважаючи на наявність достатньої кількості корисних копалин в Україні, очікується, що цей сектор відіграватиме вирішальну роль у відновленні країни після закінчення війни. Зокрема, сектор має забезпечити постачання будівельних матеріалів для відбудови об’єктів матеріальної інфраструктури. Розвиток виробництва певних видів сировини (літій, алюміній, ванадій, мідь тощо) має важливе значення для посилення безпекових можливостей національної оборонної промисловості. Також розвиток сировинних галузей сприятиме зміцненню незалежності та економічному зростанню нашої країни. 

Водночас практика надрокористування в Україні має значну кількість темних сторін. Впродовж десятиліть ця сфера у нас залишається джерелом корупції, політичної боротьби, саботажу з боку країни-агресора та домінуванню олігархату. 

Центр протидії корупції зробив дослідження, в якому чітко продемонстровано, що в останні десятиліття в Україні сформувався закритий клуб наближених до влади осіб, які отримують ексклюзивиний доступ до українських надр. Така практика сприяє політичній корупції, порушенню екологічного законодавства, недоотримання доходів місцевими громадами та держбюджету. Ну і зрозуміло, що з такими практиками в Україну не прийдуть іноземні інвестори. 

Питання до обговорення:

  • Що потрібно зробити в цій сфері?
  • Які практики не слід використовувати Україні в сфері надрокористування та як розподілити дозволи на використання надр з максимальною користю для суспільства?
  • Який вплив українських корисних копалин може мати на регіональну безпеку та навіть геополітику?