Київ, 22 січня 2015 року – Сьогоднішня трагедія в Донецьку, де внаслідок обстрілів загинули мирні жителі, як і кадри спроби самосуду полоненого українського солдата – це військові злочини. Саме тому Україні необхідно ратифікувати Римський статут для розслідування цих та багатьох інших резонансних справ. З такою заявою виступили голова правління Центру Громадянських Свобод Олександра Матвійчук, а також співробітники Міжнародної Федерації за права людини Толекан Ісмаїлова, Мартін Прадель та Дельфін Карленса під час прес-брифінгу в Українському кризовому медіа-центрі. “В українському законодавстві небагато практичних інструментів, які б дозволили розслідувати злочини на територіях підконтрольних проросійським бойовикам. Ратифікація Римського статуту може вирішити цю проблему і передати подібні справи в Міжнародний кримінальний суд”, – розповіла Олександра Матвійчук.
Пані Матвійчук наголосила, що питання про ратифікацію Римського статуту не може вирішитися вже 15 років. Юристи наполягають на прийнятті законопроекту №1788 та визнанні юрисдикції Міжнародного кримінального суду для розслідування подій починаючи з лютого 2014 року. Активісти продовжують проводити переговори з профільними парламентськими комітетами, очільниками МВС, МЗС та Мінюсту, а також силовими структурами.
Українські активісти спільно з юристами-міжнародниками змогли подати дві скарги у справах Євромайдану. “Нам всім потрібно працювати над тим, щоб МКС доповнював національні органи кримінальної юстиції. Ключову роль у цьому процесі має відіграти політична воля Президента і Верховної Ради України “, – заявила віце-президент Федерації за права людини Толекан Ісмаїлова.
Міжнародні юристи наголосили, що прийняття юрисдикції МКС не забирає в України суверенітет чи переносить судовий процес в інші країни. Це рішення дозволить найжорстокішим злочинам не залишатись безкарними. “Одним з кращих способів зберегти пам’ять про Небесну Сотню – це запобігти подібні злочини в майбутньому. Саме Римський статут допоможе це зробити”, – підсумувала Олександра Матвійчук.