Можливості й розвиток – як Вижницька громада на Буковині долає виклики й будує нові плани

«Ворота в Карпати» – так називає себе Вижницька громада Чернівецької області, розташована в передгір’ї буковинського півдня. Попри війну, вона розвивається, долає нелегкі виклики і створює можливості для місцевого та релокованого бізнесу. 15 журналістів із Кіровоградської, Запорізької, Чернігівської, Тернопільської, Харківської та Миколаївської областей мали змогу побачити будні Вижниччини у престурі, організованому Українським кризовим медіа-центром у межах Програми USAID DOBRE. 

Вижницькій громаді, яка налічує 10 населених пунктів, всього 8 років від часу об’єднання. А от її центр – місто Вижниця засноване ще п’ять століть тому. Нині в громаді налічують понад 16,6 тисяч населення. У воєнний час тут прийняли близько 10 тисяч українців із постраждалих регіонів, понад дві тисячі з котрих так і залишилися в цьому затишному краї. За словами міського голови Олексія Чепіля, спільно із Програмою USAID DOBRE у 2022 році в громаді був впроваджений проєкт екстреного реагування на суму близько 2,4 млн. грн. За ці кошти придбали 180 ліжко-місць для ВПО, включно з постільною білизною, ковдрами, подушками, матрацами, закупили також пральні машини, мікрохвильовки та холодильники. 

Співпрацю із Програмою USAID DOBRE Вижницька громада розпочала в листопаді 2020 року. За цей час спільно реалізували 9 твердих проєктів на загальну суму близько 9,5 млн. грн. Здебільшого вони стосуються покращення життя мешканців у житлово-комунальній, медичній сферах, а також місцевого економічного розвитку та молодіжного напрямку. Як розповів головний спеціаліст відділу ЖКГ Вижницької міської ради Андрій Роман, нині в громаду релоковані 12 підприємств, які представляють різні галузі та виробництво. А місцевий бізнес здебільшого орієнтований на туристичний напрямок, оскільки в ці красиві природою місця щороку приїжджають тисячі гостей із різних областей України на відпочинок та оздоровлення соляними грязями та мінеральними водами.

Цікавим для журналістів із інших регіонів став проєкт встановлення унікальної системи автоматичного управління вуличним освітленням, яка включає в себе 29 станцій на лініях у 6 селах громади та місті Вижниця. На точках обліку установлено дистанційні пункти керування, які дають можливість вмикати та вимикати вуличне освітлення в залежності від тривалості дня, звіряти показники, виявляти несправності в системі тощо. Загалом цей проєкт, реалізований за підтримки Програми USAID DOBRE, приносить суттєву економію коштів бюджету громади. Також Програма придбала для Вижниччини нову електрогідравлічну автовишку вартістю 64,2 тисячі доларів. 

У громаді модернізують систему водопостачання, щоб покращити якість води та зменшити аварійність у мережах. Від Програми USAID DOBRE громада отримала сучасний екскаватор-навантажувач, щоби швидко та якісно проводити ремонтні роботи. На додачу, тут вже встановили нові насоси та запустили додаткову свердловину, що подає воду в громаду. Андрій Роман та інженер місцевого КУП «Комунальник» Сергій Айвазовський закінчили навчальну програму «Моделювання систем водопостачання територіальних громад у програмному комплексі EPANET», яка вперше була запроваджена для ОМС у межах Програми USAID DOBRE. На основі отриманих знань вони розробили гідравлічну модель водопостачання Вижниці, щоби визначити існуючі проблеми та знайти рішення з енергозбереження та оптимізації. В результаті громада економить по 3600 кВт електроенергії щомісяця.

Вижницька громада торік стала переможницею конкурсу міжмуніципального співробітництва від Програми USAID DOBRE. На реалізацію проєкту з надання медичної допомоги місцевому населенню чотирьох сусідніх громад – Конятинської, Селятинської, Усть-Путильської та Банилівської – Вижницька міська рада отримала від Програми портативну систему ультразвукової діагностики вартістю 100 тисяч доларів. Важливо, що це обладнання дозволяє проводити й гінекологічні обстеження та скринінги дитини. Директор КНП «Центр ПМД» Дмитро Паламарюк повідомив журналістам, що, крім виграного проєкту ММС, у Вижниці також були відкриті реабілітаційне відділення та косметологічний кабінет.

Начальник  відділу містобудування, архітектури та капітального будівництва Вижницької міської ради Василь Настюк розповів журналістам, що на території громади здійснюють діяльність 35 закладів туризму, з яких 18 – зелені садиби. А ще у Вижниці планують створити ще одну привабливу для місцевих жителів і туристів локацію, реконструювавши територію Вічового майдану з урахуванням потреб людей, котрі будуть там відпочивати й проводити своє дозвілля. Програма USAID DOBRE долучилася не тільки до створення проєктної документації, а й закупила мобільну сцену, вартістю 400 тисяч гривень. Після завершення війни її планують використовувати для розвитку традиційного та культурного туризму, проведення фестивалів, у тому числі на території Вічового майдану.  

– Не вперше беру участь у таких престурах, не вперше знайомлюся з проєктами, які втілюються у громадах за підтримки Програми USAID DOBRE. І вкотре переконуюся: таке партнерство – це не тільки розвиток громад сьогодні, а й їх впевнений крок у майбутнє, – поділилася враженнями редакторка газети «Вісті Барвінківщини» з Харківщини Ірина Столбова. – Такий висновок зробила й після ознайомлення із Вижницькою громадою. Тут успішно реалізовані проєкти в медичній сфері, комунальному господарстві, покращено водопостачання, розвивається місцевий бізнес… Кожен із проєктів має не тільки результат сьогодні, а й заділ добрих справ на перспективу. Чесно кажучи, по-доброму заздрю громадам, яким щастить у партнерстві з Програмою USAID DOBRE творити добрі справи для своїх жителів.

Ще одним гарним прикладом співпраці Вижницької громади з Програмою USAID DOBRE є створення молодіжного простору «Carpathian Gate». Як зазначив голова Молодіжної ради Вижницької міської ради Євген Обшитош, на Буковині налічується понад 15 молодіжних просторів, але Вижниця облаштувала свою локацію однією з перших. Учасники Молодіжної ради Вижницької ради регулярно залучають молодь, проводять навчальні, пізнавальні, культурні заходи, майстер-класи, налагоджують співпрацю з громадськими організаціями. На базі молодіжного простору відбуваються перегляди кіно, літературні й музичні вечори, ігри, змагання, проводяться курси української мови для внутрішньо переміщених осіб, навчання ораторського мистецтва тощо. 

Вижницька громада всіляко підтримує розвиток економіки та бізнесу. У селі Мілієве  розташовані форелеві господарства, які відкрили військові-ветерани Михайло Головач та Микола Смук за підтримки Проєкту PEARL Global Communities. Журналісти мали змогу ознайомитися з усіма тонкощами цього нелегкого бізнесу та скуштувати рибну продукцію, яку виготовляють у господарствах.

А от проєкт із придбання станції для видачі посвідчень водія і реєстрації транспортних засобів ще знаходиться на стадії реалізації. Його вартість склала близько півмільйона гривень, а послуги будуть надаватися у ЦНАП Вижницької громади. 

Отож, «Ворота в Карпати» – це не лише про красу природи й відпочинок. Це також про невтомну роботу, взаємодопомогу і співпрацю. Про чудових людей, котрі люблять і розвивають свою громаду. І про те, як з кожного проєкту по цеглинці будується Україна для українців.


***
Програма USAID «Децентралізація приносить кращі результати та ефективність» (DOBRE) – це дев’ятирічна програма, що виконується Глобал Ком’юнітіз (Global Communities) та фінансується Агентством США з міжнародного розвитку (USAID). Програма DOBRE тісно співпрацює зі 100 територіальними громадами (ТГ) у десяти областях України, щоб допомогти їм реалізувати переваги та справитися із викликами, які приносить децентралізація. Програма DOBRE надає технічну та матеріальну підтримку ТГ задля допомоги їм здійснювати урядування відкрито та підзвітно; відповідати на потреби громадян; підтримувати активну залученість громадян до прийняття рішень та вироблення політик.
Підтримка з боку Програми DOBRE враховує низку секторів: стратегічне планування; просторове планування; фінансове управління; надання муніципальних послуг; місцевий економічний розвиток; зміцнення спроможності органів місцевого самоврядування; практики доброго урядування; а також гендерно орієнтовані та молодіжні політики. Упродовж 2022-2025 років Програма DOBRE співпрацюватиме напряму із щонайменше з 60 ТГ України, аби допомогти їм подолати наслідки війни, відновити та відбудувати, і продовжувати їхню траєкторію позитивного та сталого розвитку. Партнерами Глобал Ком’юнітіз у консорціумі виконавців Програми DOBRE є Український кризовий медіа-центр (УКМЦ), Фонд розвитку місцевої демократії ім. Єжи Регульського (FSLD/FRDL), та Малопольська школа публічної адміністрації при Краківському університеті економіки (MSAP/UEK), Польща.