Представлено оновлений чеклист доступності для громад

В межах проєкту «Центр експертизи у сфері прав людей з інвалідністю» за підтримки Європейського Союзу та Міжнародного фонду «Відродження» в рамках спільної ініціативи «Європейське Відродження України» оновлено чеклист «Безбар’єрна громада 2.0». Що являє собою ця ініціатива, і яким чином вона допоможе місцевому самоврядуванню – йшлося на презентації в Українському кризовому медіа-центрі, організованій громадською спілкою «Ліга Сильних».

Документ створено для посадовців органів місцевого самоврядування. Це – практичний інструмент, який допоможе управлінцям зробити громади доступними для всіх. У ньому пояснюється, як зробити безбар’єрність стратегічним вектором у розвитку громади, до яких документів варто внести зміни і які саме, щоб і системно і поетапно впроваджувати безбар’єрність у всіх аспектах. 

До оновленої версії чеклиста фахівці Центру експертизи у сфері прав людей з інвалідністю включили рекомендації щодо відновлення територій, які зазнали руйнувань, з обов’язковим дотриманням принципів універсального дизайну. 

Виконавча директорка громадської спілки «Ліга Сильних» Дар’я Сидоренко відмітила, що для цієї організації дуже важливо забезпечити доступність в територіальних громадах.

«Таку роботу ми розпочали півтора року тому. Ми презентували у свій час чеклист “Безбарʼєрна громада”, який для багатьох став помічним. Але протягом року експерти “Ліги Сильних” надали понад 100 індивідуальних консультацій для громад, з яких зрозуміли, що документ потрібно допрацювати, аби зробити більш зручним у використанні. Цей чеклист – це дорожня карта того, що має зробити громада, щоб забезпечити доступність на місцях. Він поєднує законодавчі вимоги і практичні рішення», –  пояснила вона. 

Зі слів одного з розробників чеклиста, експерта-консультанта з питань доступності побудованого середовища Володимира Висоцького, чеклист побудований на основі завдань Національної стратегії із створення безбар’єрного простору в Україні на період до 2030 року, які мають реалізовуватися на рівні територіальних громад. 

«До кожного із завдань ми пропонуємо певний алгоритм дій. Кожен крок у цьому алгоритмі підкріплений додатковими посиланнями на корисні джерела: посібники, методичні рекомендації, гайдлайни тощо. Таким чином, під однією обкладинкою ми зібрали усі ресурси, які можуть бути корисними для громад при формуванні планів та розробці власних документів», – додає Володимир Висоцький. 

Серед ключових пріоритетів Міністерства розвитку громад та територій України є впровадження та поширення принципів безбарʼєрності на місцях. На це звернула увагу головна спеціалістка відділу відновлення територій та створення безперешкодного життєвого середовища Департаменту просторового планування територій та архітектури цього відомства Мирослава Топіха.

«Логіка визначення пріоритетності базувалася на першочергових потребах людей з інвалідністю, а саме можливості вийти з помешкання, обслуговуватися у лікарні, перебувати у безпеці, бути працевлаштованим, отримати освітні послуги, вести активне життя.  Наразі вже більше 400 громад прийняло ці пріоритети в свої стратегічні документи та плани відновлення», – додала вона.

Під час презентації начальниця управління архітектури та містобудування Звягельської міської ради Наталія Дем’яненко поділилась досвідом створення у громаді своєї Ради безбарʼєрності та громадської організації “Звягель без барʼєрів”.