Бюджет без перемоги: чому Україна досі не мобілізує економіку на війну

У Пресцентрі УКМЦ відбулася публічна дискусія «Бюджет тривоги: чому Україна не готується до перемоги?», під час якої експерти проаналізували державні бюджети 2022–2025 років та окреслили системні загрози, що перешкоджають перетворенню фінансової політики на інструмент перемоги. Експерти з питань економіки, оборонної політики та антикорупції наголосили на відсутності державної стратегії, критичній залежності від зовнішньої допомоги, блокуванні розвитку оборонної промисловості та непріоритетності витрат, які могли б забезпечити національну безпеку.

_ASS0571

Виробники під тиском: держава гальмує зростання оборонної промисловості

Попри величезний попит на зброю, українські виробники стикаються з бюрократичними бар’єрами, непрогнозованим державним замовленням і навіть кримінальними справами за прибуток. Аналітики зазначають, що державна політика не лише не стимулює воєнну економіку, а й створює штучні перепони для її розвитку.

«Наші виробники зброї більше року перебували під загрозою кримінальних справ за те, що отримували 15% прибутку. Паралельно уряд роздавав бронювання випадковим підприємствам, тоді як конструкторів дронів забирали до війська просто з цехів. І зараз, коли державного фінансування недостатньо для повного завантаження підприємств оборонного комплексу, уряд має оперативно запропонувати оптимальну модель експорту зброї, щоб дати стимул для розвитку економіки, створити нові робочі місця, збільшити надходження до бюджету, збільшити фінансування армії тощо. Інакше більшість наших оборонних підприємств і їх технічні розробки релокуються за кордон і наша перевага після перемоги буде втрачена», — заявив Ілля Несходовський, експерт Мережі «АНТС».

_ASS0582

Бюджет перемоги потребує не тільки грошей, а системності й відповідальності

Експерти наголошують: навіть за рекордного рівня видатків у 2025 році, український бюджет не став програмою перемоги. Витрати залишаються реактивними, а не стратегічними. На думку Сергія Рокуня, голови правління експертного центру ID Ukraine, ключем до перетворення бюджету з інструменту виживання на інструмент перемоги має стати не лише збільшення фінансування, а створення системи відповідальності та планування:

«Стратегія бюджету війни — це про ефективне використання бюджетних коштів з одного боку, з іншого боку, це про те, щоб були ефективні механізми для покарання тих, хто займається корупцією і неефективно використовує бюджетні кошти. Тобто критерій розумності і критерій наслідків за нерозумні або корумповані діяння, порядок, правила планування – секрет успіху.Говорячи про стратегію бюджету перемоги, на мій погляд, вона повинна включати три обов’язкові елементи, окрім сектору безпеки й оборони: освіту та науку, охорону здоров’я та систему правосуддя. Оскільки саме в такій парадигмі наші громадяни в довгостроковій перспективі будуть освіченими, здоровими та спроможними захистити свої права».

_ASS0601

Оборонна промисловість на межі виживання

У 2024 році приватні виробники озброєння працювали лише на 37% своїх потужностей. Відсутність системного державного замовлення призвела до недовиробництва понад 1,7 мільйона одиниць зброї.

Голова правління експертного центру ID Ukraine, екс-керівник відділу детективів у НАБУ Сергій Рокунь прокоментував:

«Український оборонний сектор перебуває у парадоксальній ситуації — попит на зброю шалений, але держава не здатна організувати ефективну систему замовлення і фінансування. Ми буквально блокуємо свою спроможність захищатись».

Критична залежність від західної допомоги

Бюджет України великою мірою наповнюється за рахунок зовнішньої фінансової підтримки. За словами експертф Аналітичного центру Мережі “АНТС” Артема Деяка:

«Ми повинні мати план на випадок, якщо підтримка зменшиться. Інакше країна залишиться без ресурсу в критичний момент».

_ASS0538

Ілля Несходовський також наголосив:

«Ми не зможемо перемогти, якщо не матимемо внутрішнього ресурсу. Залежність від зовнішнього фінансування — це тимчасове рішення, яке не має стати нормою».

Політичні рішення гальмують мобілізацію економіки

Проблеми з експортом зброї, затягування запуску державних програм та кримінальні справи проти виробників — усе це, на думку експертів, створює перешкоди для розвитку оборонного сектору.

Ілля Несходовський заявив:

«Потрібна чітка, передбачувана політика, яка не карає за прибуток, а стимулює виробництво».

Сергій Рокунь додав:

«Кожне ухвалене або неухвалене рішення у парламенті, яке стосується фінансування оборони, має прямий вплив на лінію фронту».

Держава має шукати ресурси всередині країни

Експерти закликали до рішучих дій у сфері внутрішньої фіскальної політики. Йшлося про боротьбу з тіньовими схемами, ефективніше адміністрування податків та реформування митниці.

Владислав Смірнов наголосив:

«Ресурси є. Питання — у політичній волі й пріоритетах».

_ASS0561

Артем Деяк підтримав колегу:

«В умовах війни ми маємо мобілізувати все: фінанси, технології, людей. Але насамперед — політичну відповідальність».

_ASS0597
_ASS0553
_ASS0526