Система електронного адміністрування ПДВ потребує доопрацювання – експерти

WATCH IN ENGLISH

Київ, 15 липня 2015 року – Запровадження системи електронного адміністрування податку на додану вартість (ПДВ) в Україні має бути відтерміноване щонайменше на три місяці задля усунення численних технічних, методологічних та правових проблем. Таку заяву під час прес-брифінгу в Українському кризовому медіа-центрі, у рамках проекту «Український медіа-центр реформ», зробили експерти Реанімаційного пакету реформ Ілля Несходовський та Михайло Соколов.

Система електронного адміністрування ПДВ запрацювала в Україні з 1 січня 2015 року у тестовому режимі, а з 1 липня – повноцінно. Вона передбачає запровадження механізму грошового забезпечення податкових зобов’язань по сплаті ПДВ. Проте впродовж роботи у тестовому режимі від підприємців надходили до Державної фіскальної служби численні скарги щодо різних аспектів роботи системи електронного адміністрування ПДВ. Задля їхнього виправлення Мінфін розробив, а Кабмін подав до парламенту законопроект «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо удосконалення адміністрування податку на додану вартість» (№2371а), який парламент має проголосувати до 17 липня. Проте експерти РПР стверджують, що цей документ вирішує лише частину виявлених у процесі тестової роботи помилок. Тоді як найболючіші для бізнесу питання до ДФС щодо роботи, за ствердженням експертів РПР, залишилися без відповідей.

Зокрема, йдеться про такі проблеми, як складності з реєстрацією податкових накладних у системі через методологічні неточності – через це підприємці не вкладаються у встановлені строки та, відповідно, підпадають під штрафні санкції. Крім того, експерти вказують на можливість коригування у ручному режимі формули щодо визначення суми податкового кредиту та відсутність чіткого порядку його скасування, що відкриває можливості для корупції.

«Чисельні скарги підприємств щодо некоректності роботи грошового забезпечення підтвердили наші застереження і фактично загнали бізнес в економічну кому. Тисячі підприємств по всій Україні призупинили відвантажувати свою продукцію, надавати послуги, призупинили свою діяльність. Ще більше підприємств внаслідок некоректності роботи формули були змушені відволікти значну суму своїх оборотних коштів на поповнення казначейського рахунку, а ті хто не змогли цього зробити з острахом чекають штрафних санкцій за неможливість реєстрації податкових накладних», – таку оцінку роботі системи електронного адміністрування ПДВ дав Ілля Несходовський, експерт РПР.

Задля усунення недоліків роботи і врахування позиції бізнесу експерти разом із депутатами розробили альтернативний проект закону – № 2173а-1, який має наступні положення:

подовження терміну тестового режиму;

звільнення платників податків від відповідальності за несвоєчасну реєстрацію податкових накладних у період з 1 липня 2015 до моменту набуття цим проекту закону чинності;

встановлення обов’язку КМУ впровадити електронний кабінет платника податків до 1 січня 2016 року;

усунення ряду технічних помилок законопроекту 2173а;

встановлення чіткого порядку скасування податкового кредиту контролюючим органом;

видалення можливості анулювання свідоцтва платника ПДВ, як відсутність за місцем реєстрації;

відсутність норм, які передбачають скасування спеціального режиму ПДВ для сільгоспвиробників.

«Перед запровадженням системи електронного адміністрування ПДВ у штатному режимі Кабмін має прозвітувати перед парламентом щодо її роботи у тестовому форматі. Аби всі зрозуміли, наскільки виправленні виявлені недоліки», – зазначив Михайло Соколов, експерт РПР.