Київ, 16 жовтня 2015 року – Найбільшими саботажниками виконання Закону України «Про очищення влади» є Міністерство внутрішніх справ України (МВС) і Державна фіскальна служба (ДФС). Про це під час прес-брифінгу в Українському кризовому медіа-центрі заявила голова ради ГО «Громадський люстраційний комітет» Олександра Дрік, презентуючи звіт «Рік люстрації в Україні: історія перемог та саботажу», який Громадський люстраційний комітет підготував спеціально до першої річниці Закону. «Є порушення від найпростіших – від невчасної публікації інформації на сайті, приховування інформації, до таких цікавих як порушення штатного розкладу, там де мала бути, наприклад, одна людина на посаді заступника, раптом виявлялося дві. Таких людей дуже важко відстежити, але вони були так само причетні до того режиму», – зазначила пані Дрік. Тому, за її словами, важко точно підрахувати кількість порушень та осіб, які мали підпасти під дію закону. Навіть проаналізувавши всіх народних депутатів цього скликання, було знайдено 21 людину, яка підлягає люстраційним заборонам, проте, відповідно до Конституції, депутата звільнити не можна, повідомила голова громадської організації. «Поки працює закон про очищення влади, усім цим людям заборонено бути навіть патрульними в Києві, не кажучи вже про керівні посади. Серед них найбільше представників «Опозиційного блоку», – зауважила пані Дрік.
Директор Департаменту з питань люстрації Міністерства юстиції Тетяна Козаченко повідомила, що в ДФС було перевірено особові справи всіх високопосадовців центрального апарату, керівників самостійних підрозділів, заступників, територіальні органи, їх керівників і заступників на рівні області. «І ми виявили знаєте що? Що зараз система чинить опір настільки, що 42% центрального апарату, керівного складу не мають права більше року перебувати на своїх посадах, а територіальні органи ДФС – більше 15%», – заявила вона. Тетяна Козаченко анонсувала також, що прізвища тих, хто підлягає люстрації, будуть найближчим часом передані на розгляд Кабінету міністрів та громадськості. Секретар Громадської ради з питань люстрації при Міністерстві юстиції України Максим Маньковський додав, що найбільше питань у них виникає до Людмили Демченко, начальника Головного управління ДФС у Києві, та її заступниці Аліни Корольової.
Окремо він зупинився на представниках МВС, назвавши, в першу чергу, очільника київської міліції пана Олександра Терещука, який був звільнений за законом щодо очищення влади, але поновлений на посаді Президентом, а також ряд очільників районних управлінь міліції, що досі не були звільнені. «По районах – Шевченківський і Дніпровський райони – начальники ГУ МВС залишились ті, які були за часів Майдану. Дуже багатьох не тільки не звільнено, а й підвищено на своїх посадах», – підкреслив він, додавши, що таких керівників та заступників очільників міліції ще близько двох десятків.
Загалом в Україні люстровано понад 700 чиновників, ще понад 1000 звільнилися за власним бажанням, повідомив Єгор Соболєв, народний депутат України , голова Комітету Верховної Ради України з питань запобігання і протидії корупції . «За нашими даними, 700 з гаком людей офіційно люстровано і внесено запис у реєстр про те, що вони протягом 10 років не мають права повертатися на державну службу. Ще 1000-1200 пішли за власним бажанням, або перебігли на нижчі посади, щоб не потрапляти в люстраційні списки, – зауважив він. – В основному, це «монстри» – це керівники фіскальної служби, це керівники прокуратури, це працівники міліції». Щодо суддів – жоден з них за весь цей час не був люстрований, зазначив Єгор Соболєв.
Петро Варишко, член Тимчасової спеціальної комісії з перевірки суддів судів загальної юрисдикції, розповів, що за півроку роботи комісія прийняла більше 300 заяв і опрацювала матеріали на 66 суддів. «Із них по 49 суддям комісія дійшла висновку щодо ознак порушення присяги, по 5 суддям були провадження закриті, оскільки в діях суддів не було складу злочину […], по решті 11 справи були відправлені до ВККС щодо дисциплінарного провадження», – розповів пан Варишко. За його словами, на сьогодні Вища рада юстиції спромоглася зробити лише 4 висновки про встановлення факту порушення присяги суддями. «Єдине, що є позитивом, – це те, що по 66 суддях рішення висять у вільному доступі і громадяни України можуть побачити прізвища тих суддів, які приймали безпосередню участь в тих ганебних справах, що творила сім’я Януковича», – додав Петро Варишко.
З детальним звітом «Рік люстрації в Україні: історія перемог та саботажу» від ГО «Громадський люстраційний комітет» можна ознайомитися на сайті.