Київ, 22 жовтня 2015 року – Зараз в Україні 16 ВНЗ, що виїхали торік з тимчасово непідконтрольних уряду територій до своїх філіалів в інші міста Донецької та Луганської областей або в інші регіони. Як зазначив Олександр Кульга, директор Координаційного центру переміщених ВНЗ з Донецької та Луганської областей, разом з ними переїхали приблизно 1/3 професійно-викладацького складу і студентів. «Ці виші знаходяться у різному стані: деякі з них використали ці виклики для того, щоб не лише залишитися на мапі України, але й розвинутися, але багато з цих вузів знаходяться у стані повільної смерті,» – зазначив Олексій Рябчин, народний депутат України, під час прес-брифінгу в Українському кризовому медіа-центрі. За його словами, найкраще впоралися з викликами Донецький національний університет, Луганський національний університет та Східноукраїнський національний університет ім. Даля – там сформувалися «потужні команди, здатні залучати донорські кошти і лобіювати свої інтереси», проте з іншими ситуація гірша.
Основні проблеми переміщених ВНЗ – відсутність доступного житла для студентів і викладачів, заборгованість по заробітній платі та стипендіях, що виникла рік тому під час переїзду, та недостатнє фінансове забезпечення. «9 ВНЗ забезпечені матеріально-технічною базою на 30%, ще 5 не мають жодної одиниці техніки», – повідомив Олександр Кульга. Що стосується ситуації із заборгованістю по заробітній платі та стипендіях, повідомив Віктор Артеменко, експерт з питань студентського самоврядування та член групи F5 Експертна Дія, «є університети, у яких заборгованість погашена практично повністю, а є такі, де півроку або навіть більше стипендії не виплачуються», оскільки база даних залишилися на окупованій території.
На думку Олексія Рябчина, проблему нестачі житла можливо було б вирішити шляхом проведення аудиту житлового фонду і ремонту гуртожитків, що «потребують мінімальних капітальних вкладень», а для фінансування переміщених ВНЗ – частину із 1,5 мільярдів гривень, що наразі заморожені на окупованій території. Пан Рябчин додав, що вже існує законопроект про виведення цих коштів на підконтрольну Україні територію і є відповідне звернення до голів Донецької та Луганської військово-цивільних адміністрацій. Крім того, 2 тижні тому для переміщених вузів скасували дію Постанови Кабінету Міністрів №65, згідно з якою заборонялося використовувати бюджетні кошти для проведення ремонтних робіт.
Активну участь у виявленні та вирішенні проблем переміщених ВНЗ взяв на себе Координаційний центр переміщених ВНЗ з Донецької та Луганської областей, що наразі об’єднує 16 переміщених вузів, співпрацює з Міністерством юстиції та ГО «Донбас SOS». Крім того, зазначив Олександр Кульга, центр проводить спільну роботу з Комітетом Верховної Ради над проектом закону про внесення змін до Митного кодексу, що спростять ввезення обладнання, подарованого вишам міжнародними партнерами, та веде переговори з British Council щодо програм обміну. Група F5 Експертна Дія, у свою чергу, займається вирішенням проблем студентського самоврядування – зокрема, планує проведення тренінгів для студентських лідерів щодо того, як створювати свої команди, реалізовувати проекти і відстоювати інтереси студентів.