Київ, 17 листопада 2015 року – Донецька обласна військово-цивільна адміністрація робить акцент на відновлення інфраструктури Донбасу. «Ми не зможемо вести розмову про жодні інвестиції, поки інвестор не отримає належної інфраструктури в області», – вважає Євген Вілінський, перший заступник голови Донецької обласної військово-цивільної адміністрації. Мова йде про дороги, мости, об’єкти водного та газового господарства, теплопостачання. Для прикладу, для налагодження належного водопостачання потрібно 1,7 мільярди гривень, для відновлення доріг – 4 чотири мільярди гривень.
Також серед пріоритетів адміністрації – демонополізація та розвиток малого та середнього бізнесу. «Давайте бути відвертими: сьогодні ми маємо більше розраховувати на наші внутрішні інвестиції, ніж на зовнішні інвест-проекти. Адже поки ідуть бойові дії, інвестори будуть боятися сюди іти. Тим часом ми маємо займатися розвитком середовища, яке дозволить потім інвесторам заходити на територію області», – переконаний пан Вілінський. Крім того, за його словами проекти по відновленню інфраструктури дадуть змогу залучати тих працівників вугільної галузі, яких об’єктивно буде скорочено, і які пройдуть професійну переорієнтацію.
У той же час, ключовою проблемою він вважає відновлення приватного житла у регіоні, для якого наразі немає законодавчої бази. Тому прийняли рішення спрямувати допомогу міжнародних організацій та фондів саме на такі проекти. Зокрема завдяки Європейському інвестиційному банку будуть відновлені три перші мости, один з яких – міст по дорозі з Харкова до Краматорську, у Семенівці та Селезнівці. Для координації діяльності усі проекти, як національні так і міжнародні, планують розмістити на інтерактивній мапі відновлення Донбасу, на «якій кожен зможе побачити можливості для своєї участі у цьому процесі».
Пан Вілінський також розповів, що 9 грудня у місті Бахмут пройде масштабна міжнародна конференція, присвячена відновленню Донецької області. У ній візьмуть участь представники дипломатичних представництв, міжнародних фінансових організацій та агенцій. «На цьому форумі ми будемо обговорювати різні проекти, які можна реалізовувати сьогодні на території області, а також програму міжнародної допомоги, яку ми збираємося реалізовувати», – пояснив пан Вілінський.
За словами заступник директора департаменту економічного розвитку та торгівлі Луганської військової цивільної адміністрації Бориса Червонного, у Луганській області 2/3 промислового потенціалу знаходиться на тимчасово окупованій території. Майже у три рази зменшилась кількість середніх підприємств – їх залишилось 260. Малих підприємств нараховують близько трьох тисяч, що є у 3,6 разів менше ніж було раніше. Кількість фізичних осіб підприємців зменшилася на 19%.
«Така ситуація в економіці нас не влаштовує. Ми розробляємо ряд програм, направлених на стимулювання економіки області. Перш за все, це короткострокова програма економічного та соціального розвитку на наступний рік, програма підтримки підприємництва на 2016-2017 роки, стратегія розвитку до 2020 року, яка вже готова, але наразі її переробляють з урахуванням європейських стандартів, аби мати більше можливостей залучення міжнародної технічної допомоги», – розповів пан Червонний.
Серед пріоритетних сфер, які будуть присутні на всіх програмних напрямках, він назвав використання мінерально-сировинної бази (мінеральні води, вугілля, будівельні матеріали), а також реалізація інвестиційних проектів для створення нових робочих місць, розвитку сільського господарства, створення соціальних та інфраструктурних об’єктів. «На сьогодні ми нараховуємо 621 інвест-проект загальної вартості 4 мільярди гривень. 1/3 з них – самоокупні», – зазначив пан Червонний. Він також розповів про плани залучати до інвестиційних проектів наукові та дослідні інституції. Серед них – Східноукраїнський національний університет та Донбаський технологічний університет.