Київ, 17 травня 2016 року. 19 травня у Верховній Раді голосуватимуть черговий сет євроінтеграційних законів. Серед них – закони про ринок енергетики та комунальних послуг, вплив на довкілля, захист іноземців та реструктуризацію боргів фізичних осіб. Це ті ключові закони, які має прийняти Верховна Рада для виконання Угоди про асоціацію. “Такий підхід сприятиме залученню усіх причетних сторін, у тому числі громадянського суспільства до впровадження реформ та імплементації Угоди про асоціацію України та ЄС. Такий комплексний підхід до євроінтеграції на державному рівні вимагає якісно нової взаємодії між гілками влади, а також з громадянським суспільством”, – зазначила під час брифінгу в Українському кризовому медіа-центрі Марія Іонова, заступник голови Комітету Верховної Ради з питань європейської інтеграції. На її думку, проведення такого дня у парламенті, вже маючи за плечима день безвізового режиму, сприятиме системності у процесі адаптації законодавства, що призведе до необхідних перетворень всередині країни. Пані Іонова наголосила на необхідності мати проєвропейське законодавство у парламенті щотижня.
Найбільший акцент слід зробити на двох сферах – енергетичній та екологічній, зазначив голова представництва ЄС в Україні Ян Томбінський. «Закон про енергорегулятор дуже важливий для побудови нормального ринку цих послуг. Важливо, щоб цей закон прийняли без змін, у тому вигляді, у якому його погодив комітет та експерти. […] Енергетичний сектор – найважливіший для зменшення можливості через політичні рішення будувати монополію», – заявив він. Пан Томбінський нагадав також, що цей закон є однією з умов фінансової допомоги Україні від європейських партнерів. Крім того, він допоможе залучити інвесторів.
“День безвізового режиму у Раді відбувся під шаленим тиском термінів. Я хочу, щоб цей День Європи у парламенті пройшов під шаленим тиском особистої відповідальності кожного парламентаря”, – наголосила Іванна Климпуш-Цинцадзе, віце-прем’єр-міністр з питань європейської та євроатлантичної інтеграції України. Вона висловила переконання, що ті законопроекти, які профільний комітет визначив як такі, що відповідають праву ЄС, у четвер схвалять у парламенті, і це дасть зелене світло для їх імплементації. Пані Климпуш-Цинцадзе зазначила, що проект Закону «Про оцінку впливу на довкілля» є чи не першим законопроектом у розрізі екологічних зобов’язань України в рамках Угоди про асоціацію з ЄС. «У країні, яка тільки що вшанувала жертв Чорнобилю і знає, що таке наслідки цієї катастрофи, про це не мала б взагалі іти мова», – підкреслив Ян Томбінський.
За словами Любові Акуленко, координатора інформаційної кампанії «Сильніші Разом», серед законів, які голосуватимуть у четвер, є пріоритетний список. До нього входять власне секторальні закони, а також резервний список. Такий список створили для того, щоб усі вони мали більші шанси бути прийнятими, адже євроінтеграційні законопроекти завжди складні і важко просуваються. «Це проблема. Нам потрібна буде допомога, щоб цього резервного списку не було. Нам потрібно активно просувати закони у адженду парламенту, щоб у нас був не один день [на євроінтеграційні закони]», – зазначила пані Акуленко.
Тематичні європейські тижні у парламенті необхідно проводити щомісяця, вважає Ярослав Юрчишин, експерт з питань адвокації Реанімаційного пакету реформ. «Нам потрібні дні стандартів охорони здоров’я, у нас є невиконані директиви по обмеженню обігу тютюну. Нам потрібно говорити про День енергетики. Ми зараз зачіпаємо лише регулятора, але є проблеми на ринках газу, енергетики тощо», – пояснив пан Юрчишин.