Понад 65 тисяч дітей побували в оздоровчих та відпочинкових таборах – представник Донецької обласної ВЦА

WATCH IN ENGLISH

Київ, 16 серпня 2016 року Цього року програмами оздоровлення та відпочинку охопили понад 65 тисяч дітей із Донецької області, у тому числі прифронтової зони. Частина з них відвідували денні табори за місцем проживання та в інших містах Донецької області (таких близько 430), частина – виїздили в інші регіони. «Ми дуже вдячні Вінницькій, Волинській областям, Києву, Полтавській, Тернопільській, Харківській, Херсонській та Чернівецькій областям, які протягом літнього періоду прийняли на оздоровлення понад 500 наших дітей із міст на лінії зіткнення. Це, по-перше, Авдіївка, Дзержинський, Волноваський, Ясинуватський, Бахмутський райони і окремі райони Маріуполя», – розповіла Лілія Золкіна, начальник управління у справах сім’ї та молоді Донецької обласної військово-цивільної адміністрації, під час прес-брифінгу в Українському кризовому медіа-центрі у рамках проекту УКМЦ «Речник мирного життя», що здійснюється за підтримки Міністерства закордонних справ Федеративної Республіки Німеччини.

За словами Лілії Золкіної, перша серйозна проблема у цій сфері – нестача фінансування, особливо на дорогу до таборів в інших областях. Частково це питання вирішують завдяки підтримці державних підприємств, волонтерів та бізнесу. 7 дитячих таборів при профспілкових організаціях фінансово підтримує Донецька обласна ВЦА. Друга проблема – небажання батьків, особливо мешканців «сірої зони» відпускати своїх дітей. «Точної цифри ніхто не підраховував, але можу сказати, що це близько 5-10%. Але ми бачимо зрушення, зараз ця проблема поступово зменшується», – зазначила вона.

До організації відпочинку та психологічної реабілітації активно долучаються місцеві та міжнародні благодійні організації, серед них і благодійний фонд «Карітас Маріуполь». Протягом літа вони організували поїздку до Карпат вже для 3 груп дітей. Програма включала не лише відпочинок та розваги, але й психологічну реабілітацію. Запрошуючи дітей для поїздки, волонтери значною мірою орієнтувалися на списки соціальної служби. «Ми намагаємося насамперед взяти дітей із населених пунктів у «червоній зоні», чи «сірій зоні», яка постійно перебуває під обстрілами. […] Ці діти втратили довіру до тиші. Вони прокидаються серед ночі через свої страхи і фобії. Їм потрібна постійна підтримка, щоб вони самі вчилися долати ці страхи і повертати собі душевний спокій», – розповів отець Ростислав Спринюк, директор благодійного фонду Карітас-Маріуполь, священик Української греко-католицької церкви. Він зазначив, що з цими дітьми працюють психологи найвищої кваліфікації. Програму психологічної реабілітації розробляли спільно із Карітасом Австрії та Німеччини.

За словами отця Ростислава, завдяки таким поїздкам волонтери хотіли показати дітям інші регіони, адже деякі з них ніколи не виїздили зі свого міста. «Коли набирали першу групу, деякі батьки хвилювалися, чи не утискатимуть дітей за те, що вони не розмовляють українською. Тож ми хотіли показати, що Україна дружня до них», – пояснив директор Карітас-Маріуполь. Деякі програми організовують у співпраці із владою: волонтерам надають приміщення, на базі якого із дітьми працюють їхні психологи. Зараз такий проект реалізовують у Маріуполі.

Лілія Золкіна розповіла, що наступну велику оздоровчу поїздку планують на жовтень. «У жовтні 600 дітей із лінії розмежування безкоштовно поїдуть до дитячого центру «Молода гвардія» і дитячого центру «АРТЕК», який зараз працює під Києвом», – розповіла вона. Допомагати з відбором дітей будуть волонтери Карітасу. Також ведуть перемовини із «Укрзалізницею» щодо того, щоб дорога до табору була безкоштовною для цих дітей.

Отець Ростислав Спринюк зазначив, що після початку навчального року «Карітас» продовжить роботу із дітьми у школах, насамперед із тими, у кого, за оцінками психологів, найбільш складні психологічні проблеми. «Це буде співпраця влади, місцевих активістів, освітян і фонду Карітас», – пояснив він. Працюватимуть також і з їхніми рідними. Отець Ростислав висловив сподівання, що співпраця із владою поступово стане більш тісною. «Багато у чому наші сфери роботи перетинаються. У нас є хороші психологи, у вас є ресурси. Якщо ми поєднаємо зусилля, ми готові взяти цих дітей під опіку і надалі», – зазначив він.

Лілія Золкіна додала, що зараз у Донецькій ОВЦА розглядають можливість організувати для дітей із прифронтових районів тривалі поїздки на навчання у більш безпечні міста Донеччини або в інші регіони. «Найголовніше наше завдання – працювати з батьками, щоб вони дали дозвіл на це», – зазначила пані Золкіна.