Збитки України від ДТП за 2015 рік можуть сягати 45 мільйонів гривень – дослідження

WATCH IN ENGLISH

Київ, 25 жовтня 2016 року – У статистиці смертності від зовнішніх чинників за 2015 рік ДТП – на другому місці. Майже 14% загинули внаслідок нещасних випадків на дорозі. Найчастіше у ДТП гинуть молоді люди – віком 20-45 років, при цьому, чоловіки – у 4 рази частіше, ніж жінки. Травмами або смертю закінчилися близько 17% усіх ДТП, з летальними наслідками – у 12% випадків із цих 17%. Таку статистику озвучили експерти в Українському кризовому медіа-центрі, презентуючи результати першого національного дослідження оцінки вартості життя та сукупних збитків держави від наслідків ДТП, проведеного агенцією Umbrella Research. «На перший погляд, це невеликі цифри, але вони трансформуються у дуже великі збитки від недоотриманих прибутків, неотриманого ВВП для держави», – зазначила Ольга Дробишева, голова ГО Traffic Challenge. Відповідно до результатів дослідження, внаслідок цих ДТП Україна втратила у середньому 27 мільйонів гривень.

Мета дослідження – визначити масштаби проблеми і спланувати дії держави

«Нашим завданням було оцінити соціально-економічні збитки держави від ДТП. Потім на цій основі можна оцінити, наскільки глибока проблема і як розподіляти інвестиції держави для того, щоб зменшити ці збитки», – розповіла Ольга Дробишева. Вона зазначила, що така практика поширена у Європі і багатьох розвинених країнах. В Україні це перше подібне дослідження.

Методологія

Для збору інформації експерти організували 12 інтерв’ю із юристами, медиками, страховиками, економістами та іншими фахівцями, що спеціалізуються з даної тематики, розповіла Лідія Антонюк, директор агенства Umbrella Research. Зібрані дані аналізували за трьома різними підходами – через недостатню детальність офіційних баз даних і масштаби тіньового сектору економіки в Україні. Перший підхід передбачав підрахунок прямих і непрямих втрат держави внаслідок передчасної смерті людини у ДТП і втрати працездатності, другий – втрати держави і домогосподарств, третій – за валовим методом (gross output), що узагальнює втрати держави і домогосподарств з урахуванням тіньового сектору економіки.

Збитки України від ДТП – від 10,5 до 45 мільйонів гривень

За результатами підрахунків, збитки України від ДТП становлять від 10,5 (за першим підходом) – 0,53% ВВП, до 45,2 мільйонів гривень, або 2 млн. доларів США (за третім підходом) – 1,45% ВВП, а середній показник за трьома підходами  – 27 мільйонів гривень. «Це мінімальні обрахунки, насправді ці цифри набагато більші», – зауважила Лідія Антонюк. «Навіть якщо мова йде про 2 мільйони доларів США, реальна цифра – близько 4 мільйонів доларів. […] Інші методи – це офіційні дані, але якщо ви хочете порівняти ситуацію в Україні із ситуацією в інших країнах – дивитися потрібно на третю цифру, отриману за валовим методом – це абсолютний мінімум», – зазначив доктор Алан Росс, президент Міжнародного центру безпеки дорожнього руху.

Вартість життя загиблого складає відповідно від 1, 7 мільйонів до 10,5 мільйонів гривень. Лідія Антонюк звернула увагу на колосальний розрив між останніми двома показниками, які зумовлені тіньовим сектором. «Ця різниця – це те, як держава оцінює нас, і скільки насправді держава заробляє за рахунок людини», – зауважила пані Антонюк.

Щоб покращити ситуацію із ДТП, необхідна співпраця усіх задіяних відомств

«ДТП – це не проблема транспортна, це економічна проблема. Цю проблему не може вирішити окремими зусиллями ні Мінінфраструктури, ні поліція, ні МОЗ – усі відомства мають працювати над цією проблемою разом», – наголосив Алан Росс. Він додав, що завдяки таким злагодженим зусиллям за останні 10 років країнам ЄС вдалося знизити статистику смертності у ДТП на 50%. «У вас багато чудових фахівців. Єдине, що потрібно – визначити правильну структуру і правильно налагодити координацію», – зазначив експерт.

Дослідження має стати підґрунтям для законодавчих ініціатив

«Дослідження – лише перший крок. Для того, щоб був якийсь результат, ці цифри мають відобразитися у законодавчому полі», – наголосив Володимир Караваєв, правозахисник, експерт з питань законодавчого забезпечення безпеки дорожнього руху. На його думку, одним із напрямків роботи має бути активніше залучення страхових компаній до інвестицій у безпеку дорожнього руху, у тому числі через законодавчі механізми. Наталя Базилевська, голова Правління GRAWE Ukraine, звернула увагу на необхідність забезпечити належну страхову компенсацію за втрату життя. У Європі ці виплати сягають 15 мільйонів.

Ігор Діденко, народний депутат України, голова підкомітету Верховної Ради України з безпеки дорожнього руху, зауважив, що такі втрати як 1,5% ВВП бажано враховувати і у плануванні річного бюджету, тому у масштабі бюджету країни – досить значна сума. Він зазначив, що при Кабінеті міністрів саме створюють робочу групу з питань безпеки дорожнього руху. «Завдяки цьому дослідженню уряд отримає цифри і на їх основі розроблятиме прогнози і план дій», – зазначив він.

Василь Брянцев, в.о. начальника управління безпеки дорожнього руху, розповів, що зараз вже створюють нову базу обліку ДТП, консультуючись із експертами Європейського інвестиційного банку. «Ми спробуємо наблизити її до європейських зразків, більш детально виписати облікові дані ДТП, які дозволять детальніші розрахунки збитків від ДТП», – зазначив він. Василь Брянцев додав, що вже підготували новий проект постанови про облік ДТП, зараз він на доопрацюванні у МОЗ. Також Управління безпеки дорожнього руху планують співпрацювати із Моторно-транспортним страховим бюро, щоб усунути розбіжність між базами даних.